ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.98
Hodnoceno: 50x Prosím, ohodnoť práci

Doktor Heribert (literární postava) (3)

Tato literární postava byla zaznamenána v knize Povídky malostranské, jejímž autorem je Jan Neruda.
Doktor Heribert byl lékařem, který neléčil "pranikoho a praničeho". Měl by dosti přízně, kdyby byl chtěl. Po smrti jeho otce přenášeli churaví důvěru svou na něho, ale ať přišel bohatý, nebo chudý, on nevyslyšel žádného a nešel nikam.
Tato důvěra jednou přestala a okolní obyvatelé ho začali považovat za něco takového, čemu se říká zkažený student a později s mu i posmívali: "Ah doktor, ano, ani kočku bych mu nesvěřil..." Jemu to ale nevadilo. Zdálo se, že vůbec o lidi nestojí. Nikoho nepozdravil, pozdravem nikomu neděkoval.
Byl postavy skoro malé. Modré jeho oko plné ostychu připomínalo oko kopnutého psa. Tvář měl světlehnědým vousem zarostlou. V zimě, když měl na sobě šedivý mlynářský kalmuk, zapadala hlavička pod soukennou čepici hluboko do límce z bavlněného astrachánu. V létě chodil ve čtyři hodiny ráno do sadů a zasedl s knihou v ruce na lavici. Stalo se, že si k němu někdo přisedl a začal na něho mluvit, on však zavřel knihu a odešel.
Jednoho dne se přihodilo, že Heribert se vracel z procházky a viděl pohřební průvod. Pohřbívali pana Schepelera. Doktor Heribert se postavil vedle rakve, ta najednou sjela k zemi a víko s rachotem odskočilo. Jaksi mimovolně se Heribert chopil svislé ruky od mrtvoly. Potom vztáhl svoji ruku a rozevřel víčko pravého umrlcova oka.
"Pozor," vzkřikl doktor, "ten muž není mrtev!" A opravdu se potom dokázalo, že muž ještě neskonal.
Pan Heribert byl dle mého názoru prapodivný člověk, neboť se o nikoho nezajímal. Ocenit na něm musím alespoň to, že byl výborným doktorem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kateřina, 28.10.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Doktor Heribert (literární postava) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­