ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.94
Hodnoceno: 17x Prosím, ohodnoť práci

Doktor Heribert (literární postava) (4)

Doktor Heribert je hlavní postavou povídky Doktor Kazisvět, která je zaznamenána v knize Povídky malostranské spisovatele Jana Nerudy.

Doktor Heribert byl lékařem, jenž po smrti svého otce, velmi oblíbeného malostranského lékaře, neléčil pranikoho a praničeho. Byl postavy malé a hubené, asi půl druhého metru. Jeho oči na první pohled vyzařovaly plno ostychu. Tvář měl zarostlou světlohnědým vousem, což bylo v tehdejší době něco zcela neslušného. V zimě mu hlavička zapadala pod soukennou čepicí hluboko do límce šedivého mlynářského kalmuku a v létě nosíval šedivý, kostkovaný lehký šat nebo ještě lehčí šat plátěný.

V letním období chodil už ve čtyři hodiny ráno do sadů na Mariánských hradbách, kde si vždy sedl s knihou v ruce na nejodlehlejší lavičku. Pokaždé, když si k němu někdo sedl a začal mluvit, doktor Heribert vstal a beze slova odešel. Po ulici chodil tak, aby byl aspoň na dva kroky vzdálen od ostatních. Proto také neměl mnoho přátel a ve svých čtyřiceti letech žil úplně sám. Později se mu okolní obyvatelé začali i posmívat: "Ach, doktor, ano - ani kočku bych mu nesvěřil!" Doktora to nikdy nezajímalo. Nejspíš o lidi vůbec nestál. Po jisté příhodě mu začali říkat "doktor Kazisvět".

Podle mého názoru to byl člověk samotářský a nepřátelský, který nechtěl nikdy léčit bohaté ani chudé. Ale jestli byl dobrým doktorem, to se už nikdy nedozvíme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luciš, 01.05.2011

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Doktor Heribert (literární postava) (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­