ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.97
Hodnoceno: 104x Prosím, ohodnoť práci

Doktor Heribert (literární postava) (2)


OSNOVA:

1. Seznámení s hrdinou a autorem
2. Vzhled, oblečení
3. Povahové vlastnosti
4. Názor na hrdinu


Doktor Heribert je ústřední postavou povídky Doktor Kazisvět, jež byla zaznamenána v knize Povídky malostranské. Jejím autorem je Jan Neruda, který se narodil v roce 1834. Povídky malostranské, které napsal v roce 1877, jsou považovány za jeho vrcholné prozaické dílo.

Doktor Heribert byl lékař, který se po smrti svého otce zřekl zaměstnání. Měl 40 let a byl svobodný a také velmi samotářský. Nikoho nepozdravil a pozdraven nikomu neděkoval. Žil v Praze na Malé Straně. Doktor Heribert byl postavy malé a hubené, po celé tváři měl světlehnědé vousy a jeho oči byly modré a ostýchavé jako oči kopnutého psa. Mít zarostlou tvář bylo tehdy velmi nezvyklé a také zcela neslušné. Jeho chůze vypadala velmi nejistě, jako když vichr zvadlý list honí sem a tam. V zimě nosil šedivý mlynářský kabát. Jeho hlavička zapadala pod soukennou čepicí hluboko do límce z bavlněného astrachánu. V létě si oblékal šedivé kostkované lehké šaty nebo ještě lehčí plátěné šaty.

Doktor Heribert by měl hodně přátel a uznávali by ho, kdyby jen chtěl. Po smrti jeho otce k němu chodili nemocní lidé, ale on chudého ani bohatého neléčil. Byl to zvláštní člověk, podivín. Heribert nejspíš trpěl nespavostí, jelikož v létě již ve čtyři hodiny ráno chodil s knihou v ruce do sadů na Mariánských hradbách, kde si sedal na nejodlehlejší lavici. Když si k němu někdo přisedl a začal na něj mluvit, doktor Heribert zavřel knihu a odešel beze slova. To napovídá tomu, že byl samotářský. Později se mu začali dokonce posmívat. "Ah, doktor, ano ani kočku bych mu nesvěřil." Doktora to ani nějak nezarazilo. Zdálo se, že o lidi vůbec nestojí.

Hlavní hrdina byl podle mě zvláštní, ale kvůli tomu nemusel být špatný lékař. Očividně si vůbec nevěřil, ale proč? To ví jen on sám...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: e-ficka, 28.11.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Doktor Heribert (literární postava) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­