ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Scott Walter (*15.08.1771 - †21.09.1832)

­­­­

Nevěsta z Lammermooru


Bibliografické údaje: Knihu napsal spisovatel Walter Scott. Vydalo ji nakladatelství Odeon v Praze roku 1985. Kniha má 354 stran.

ZAŘAZENÍ DÍLA:

Děj se odehrává okolo roku 1719 na sklonku vlády královny Anny. Kniha je psána prózou.

DĚJ:

Mladému panu Ravenswoodovi zemře otec a celé sídlo a pozemky připadnou lordu Aschtonovi a jeho rodině. Ravenswood touží po pomstě a vydá se s puškou směrem k sídle Aschtonových. Cestou se mu ale stane podivná věc. Zachrání dva lidi, kteří se vypravili na procházku, před zuřícím býkem. Je to lord Aschton a jeho půvabná dcera Lucy. Ravenswood upustí od pomsty a vrací se zpět na své nynější sídlo, které přímo vyzařuje chudobou. V domě má ubytovaného "přítele". Jednoho dne si vyjedou. Ravenswoodův přítel spatří společnost lidí, kteří zrovna pořádají hon a drze se k nim vetře. Ravenswoodovi nezbývá než připojit se též. Uchvátí ho mladá dáma, která se lovu též účastní. Najednou začne pršet a tak se celá společnost, i přes Ravenswoodovo vylíčení své chudoby, přesune do jeho domu. Jeho sluha není daleko od zešílení. Povede se mu zavřít vrata a nepustí do domu druhou polovinu společnosti (Ravenswood nic netuší). Všichni co se nedostali dovnitř jsou dotčeni a nejvíce Ravenswoodův "přítel", který ho vyzve na souboj. Ten však odmítá. Druhou polovinu společnosti tvoří lord Achton a jeho dcera Lucy. Ravenswood propadne Lucyinu kouzlu a zamiluje se do ní. Později je hostem v jejich sídle. Na radu lorda Achtona jde navštívit starou Alici. Když ho Alice uvidí v doprovodu Lucy, zděsí se. Pošle Lucy pryč a radí mu, aby odjel pryč a to hodně daleko nebo bude litovat. Rozhodne se odjet. Plán mu ale zmaří Lucyin bratr. Jde tedy za Lucy, což se mu stane osudným. Oba mladí lidé si vyznají lásku a tajně se zasnoubí. Ravenswood chce zasnoubení oznámit lordu Achtonovi, ale Lucy naléhá, aby to nedělal. Mezitím se lord Aschton rozhodne pozvat na své sídlo příbuzného mladého Ravenswooda, který může pomoci Ravenswoodovi získat jeho majetek zpět. O pár dní později se tuto skutečnost dozví jeho manželka, zuří a rozhodne se vrátit se okamžitě domů. To také učiní, ale bohužel se vrací domů právě ve chvíli, kdy přijíždí návštěva. Udělá manželovi scénu a Ravenswooda doslova vykopne z domu. Oznámí Lucy, že si vezme, ať chce nebo ne, jiného muže. Rozzuřený Ravenswood se rozhodne soudit se s Aschtonem o majetek. Učiní to a rozzuří tím i lorda Aschtona. Později se dozví, že Lucy svolila k sňatku a rozhodne se vrátit jí půlku rozlomené mince (důkaz věrnosti). Lucy je zničená, ale přesto se vdá. Ve svatební noc se zavře s novomanželem v ložnici. O něco později se z toho pokoje ozve děsivý výkřik. Hosté se polekají. Lord Aschton vtrhne do pokoje a najde na zemi pobodaného novomanžela. Lucy se přitom s příšerným smíchem krčí v rohu. O pár dní později umírá. Ravenswood dostal výzvu k souboji od lorda Aschtona i od (již vyléčeného) novomanžela. Přijímá. Při cestě na smluvené místo však sjede i se svým koněm do moře a utopí se. Tak tragicky končí příběh.

HLAVNÍ POSTAVY:

Ravenswood - mladý muž, který byl nespravedlivě odsouzen k chudobě, touží proto po pomstě, kterou není schopen učinit, je schopný milovat, nic si nenalhává, je to rozumný člověk, ale není schopen rozumně přemýšlet, když jde o Lucy.
Lucy - jemná dívka, která je ale i trochu paličatá po matce (nejprve si postaví hlavu a jiného muže odmítá), oddaná v lásce.
Ravenswoodův sluha - prolhaný, ale ne ve zlém smyslu - tvrdí, že svými výmysly chrání čest rodu.
Lady Aschtonová - žena, která má nadvládu nad svým manželem i dcerou, je tvrdohlavá i paličatá, jde ji jen o sebe a o pověst rodu.

FORMA:

Prolínající se kompozice. Postavy hovoří dle společenského vychování => sluha mluví jadrným jazykem, ale vyšší vrstva mluví spisovně. V textu jsou použita i francouzská slova s vysvětlením na konci stránky. Kniha má 35 kapitol. Na začátku každé kapitoly je uveden kousek básně.

CITÁT Z KNIHY - str. 346:

Rodina Ashtonů nepřežila dlouho rodinu Ravenswoodů. Sir Williama Ashton ztratil svého nejstaršího syna plukovníka Ashtona – padl v souboji ve Flandřích. Henry, který nastoupil po něm jako budoucí hlava rodiny, zemřel neženat. Lady Aschtonová se dožila neobyčejně vysokého věku a zbyla jediná z neblahé skupiny lidí, které svou nelítostnou povahou dohnala do neštěstí. Nechceme a neodvažujeme se popírat, že snad v nitru cítila výčitky svědomí a že se smířila s nebem, proti němuž se prohřešila; ale před svým okolím neprojevila ani sebemenší náznak lítosti nebo výčitek svědomí.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Nejsem si jistá, jestli tahle kniha patří do období romantiků, protože tu není žádný hrdina, který by byl vyloženě odstrčen od společnosti nebo něčím odlišný – možná trochu sluha mladého Ravenswooda, ale nejsem si tím tak jistá. Kniha však patří do romantického období popisy přírody a tragickým koncem. Kniha se mi celkově líbila. Hlavně mne zaujaly úryvky básní na začátcích kapitol, nad kterými, když jsem se zamyslela, jsem pochopila spoustu podstatných věcí obsažených v knize.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: gombo, 29.11.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Walter Scott - Nevěsta z LammermooruMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­