ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Martínek Vojtěch (*11.04.1887 - †25.04.1960)

­­­­

Pýcha západu (Stavy rachotí)

  • Pýcha západu je poslední, třetí částí románu Stavy rachotí (předchozí: Od rána do noci), který se odehrává v prostředí Martínkova rodného města Brušperku

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Stavy rachotí: Kronika ze starých časů. Vydal Evropský literární klub v Praze roku 1939. Celkový počet stran: 253.

OBSAH:

Je tomu již 25 let, co se Florián (Floryš) narodil. V městečku dosud rachotí stavy, ale není to už dřívější hrdý a radostný zvuk. Soukenictví ztratilo svou slávu a Floryš si často hněvivě připomíná, že je to žebrácká robota. Rád by se pustil do jiné práce, kvůli otci však zůstává u stavu.

Zlost se v něm hromadí, když vidí, jak soukeníci žijí z milosti židovských továrníků. Při velké oslavě staroslavného cechu se Floryš neudrží a trpkými slovy dá přede všemi průchod svému hněvu. Sklidí posměch a hanbu, a to - jakož i roztržka s děvčetem, jež má rád - uspíší jeho rozhodnutí zanechat práce u stavu, jehož slávu již nelze vzkřísit...a stane se havířem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 10.03.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vojtěch Martínek - Pýcha západu (Stavy rachotí)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­