ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Martínek Vojtěch (*11.04.1887 - †25.04.1960)

­­­­

Než se kořeny uchytí

  • starý román pro ženy z beskydské vesnice

Vojtěch Martínek líčí příběh statečného ženského srdce, jež si nezoufalo ani přes všechnu tu tíhu, s jakou na ni dolehl zlý osud: vdala se, měla dítě, muž jí padl ve válce, trpěla hroznými poměry vesnice i zlobou lidí a potom, když už byla zdeptána, vzchopila se rázem jako nová bytost, zrozená z nesmírného utrpení, a přes svou skleslost a únavu šla znovu učit.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Sfinx Bohumila Jandy v Praze roku 1934. Počet stran: 257.

STRUČNÝ DĚJ:

Učitelka Helena Hájková nastoupí hned po maturitě do zaměstnání v jedné zapadlé horské vesnici. V novém prostředí se ale cítí nešťastně a opuštěně.

Po půlroce se provdá za Edyna Zrubka, syna místního starosty. Edyn kdysi úspěšně studoval na univerzitě, po bratrově smrti se však musel vrátit domů a převzít starost o fojtství.

Helena svého muže miluje celým svým srdcem, k novému okolí však nikdy nepřilne. Navíc pro vedení takové domácnosti je slabá a nezkušená. Edynovi rodiče ji mají rádi k vůli synovi a nic jí nezazlívají.

Manželé očekávají dítě.
Jenže v té době vypukne světová válka a Edyn narukuje. Jeho odchodem ztrácí Helena všechno, co ji smiřovalo s horami.

Kratce poté, co se jí narodí chlapeček, obdrží Helena zprávu, že její muž v bojích padl. Její zoufalství nezná mezí. I Edynovi rodiče jsou zdrceni. Rázná starostová upadne do stavu úplné duševní otupělosti a ztratí veškerý zájem o hospodářství. Starý Zrubek zase začne churavět. Všechna odpovědnost o hospodářství tak nyní spočívá na bezradné Heleně.

Její postavení se ještě zhorší, když starosta zemře.

Správce Koráb, kterého byla Helena nucena přijmout, jí navrhuje manželství. Helena ho odmítne, ale on se jí chce zmocnit násilím.

Helenin neduživý synáček jedné noci umírá.
Po návratu z jeho pohřbu najde Helena fojtství v plamenech. Požár založila šílená Zrubková, kterou vynesou z domu polomrtvou.

"Stála jako osekaný strom bez kořenů, ale nikdo už ji nenutí, aby znovu vrostla do kamenité, smutné země."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 16.01.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vojtěch Martínek - Než se kořeny uchytíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­