ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Martínek Vojtěch (*11.04.1887 - †25.04.1960)

­­­­

Země duní (Černá země)

  • román z roku 1932
  • díl v sérii: 3 (předchozí: Plameny)

Nejdramatičtější část trilogie Černá země se odehrává ve znamení 1. světové války, kdy se stupňuje bída ostravského lidu.
V hrdinovi, jenž se vrátil z vojny, vyrůstá z nenávisti přesvědčení o revolučním konci války. Nespokojenost zástupů vybuchuje roku 1917 a končí střílením do demonstrantů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Sfinx Bohumila Jandy v Praze roku 1932. Počet stran: 269.

STRUČNÝ DĚJ:

Jakub Sršán se vrátí z války jako invalida. S bídou dostane na "verkách" špatně placené místo "vachtaře". Nedostatek, ba dokonce nouze jsou nyní jeho životním údělem.
Neduživá matka, děvče dělnice, chlapec školák, jeho nevlastní bratr (hrbatý závodní kreslič, zotročený rozmařilou a protivnou ženou), nevlastní sestra (žijící s rakouským důstojníkem-floutkem) - toto je prostředí, ve kterém teď Jakub těžce vleče svůj život.

Očistný a povznášející vliv na něho má Lidka, kterou uvádí do své ubohé domácnosti jako svou ženu a která ho obdaří alespoň zábleskem štěstí, když mu porodí zdravé dítě.

Všechna tato bída je vykreslena na válečném ostravském pozadí, kdy sociální bouře, rozmařilý život ve vyšších vrstvách vybujely jako plevel na nezdravé půdě...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 14.01.2020

   
­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Vojtěch Martínek - Země duní (Černá země)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­