ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Martínek Vojtěch (*11.04.1887 - †25.04.1960)

­­­­

Plameny (Černá země)

  • 1929
  • díl v sérii: 2 (předchozí: Jakub Oberva; následuje: Země duní)

Trilogie Černá země zobrazuje život dělníků na okraji ostravské průmyslové oblasti 90. let 19. století až do 1. světové války.
Těžiště děje se v tomto díle přesune do středu průmyslové oblasti, do Ostravy a do popředí se dostává hrdinův nemanželský syn, jehož nezkrotnost je odpovědí na bídný život.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Sfinx Bohumila Jandy v Praze roku 1932 (2. vydání). Počet stran: 277.

DĚJ:

Rozdílný byl osud dětí zemřelého lipinského burmistra Jakuba Obervy. Jeho nemanželský syn Jakub Sršán vyrůstá v bídě ostravské periferie. Je vzpurný, toulavý, dostává více ran než jídla. Bije ho vzteklý otčím i učitel. Hoch se mstí, jak může - kouří, karbaní, a když dostane práci v železárnách, sžívá se s dělnickým životem, navyká bídě, nečistotě i surovému životu.

I jeho láska zapadá do tohoto chmurného životního rámce. Jeho milenku si vydržuje zámožný obchodník, a když ji vyhnal, Kuba jej ztrestá, ujme se děvčete, podporuje ho vyžebranými penězi v nemoci, dokud mu neuteče. Velký vliv má na něj dělník Kunicki, jenž jej nenápadně učí nenávidět lidi.

Docela jinak žije jeho nevlastní bratr Jakub Oberva, jemuž pro jeho nesmělost a bázlivost říkají Kubíček. K hospodářství, které na něj čeká, se nehodí ani on, ani jeho matka. Řídí ho tedy jeho strýc Bernát.

Kubíček je již septimán, ale dosud naprosto nesamostatný, snivý. Zavinila to jeho matka, jež na něm visí přímo chorobnou láskou.
Když se Kubíček poprvé hluboce zamiluje, žárlivá matka žádá jeho milou, aby jej opustila. Kubíčka jí dát nechce, chce ho mít jen pro sebe!
Ubohý hoch je úplně zničen. Už dříve často cítil, jak je zbytečný, neužitečný. Teď je k tomu všemu ještě podveden, zašlapán. Vyskočí proto na střechu rodného statku, aby ještě jednou uviděl odcházející milou, a padá mrtev k zemi...

Paní Obervová zármutkem div nezešílí. Zve k sobě stále častěji Kubu Sršána a zaobírá se myšlenkou, že mu podstoupí Kubíčkův podíl na statku. V tomhle směru však naráží na prudký odpor bratra Bernáta, jenž vyhazuje drzého hocha ze statku. Kuba hoří pomstou...
Vloudí se do Obervovy stodoly, chce ji zapálit, jenže Bernát ho při činu přistihne a předá četnictvu.

A tak plameny lásky zničily Kubíčkův život a plameny nenávisti i pomsty sežehly mládí nešťastného Kuby...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 06.01.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vojtěch Martínek - Plameny (Černá země)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­