ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Martínek Vojtěch (*11.04.1887 - †25.04.1960)

­­­­

Od rána do noci (Stavy rachotí)

  • Od rána do noci je druhou částí románu Stavy rachotí (předchozí: Ženitba Kristiána Hajduška; následuje: Pýcha západu), který se odehrává v prostředí Martínkova rodného města Brušperku

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Stavy rachotí: Kronika ze starých časů. Vydal Evropský literární klub v Praze roku 1939. Celkový počet stran: 253.

OBSAH:

Kristián je v manželství spokojený. Svou mladou, hezkou ženu má rád, nemluvně si však neoblíbí...

První mraky se v manželství objeví, když se vrátí domů z ciziny Filip Čandor, řemenářský tovaryš, jenž se kdysi o Polinku ucházel a nyní začíná znovu Kristiánovu ženu obletovat. Kristián se obrátí pro radu na cechmistra, který mu přislíbí pomoc.

Filip je v městečku lidem trnem v oku - vychloubá se svými ve světě získanými zkušenostmi, aniž by s nějakou prací vůbec začal. Cechmistrovi se proto podaří s pomocí občanů dostat Filipa proti jeho vůli na vojnu. Ten jim vyhrožuje, že se všem, kteří na jeho odvedení mají vinu, pomstí.

Jedné noci se Kristián vrátí domů v podroušeném stavu. Nešťastnou náhodou převrátí kolébku s Polinčiným synem a zaviní jeho smrt. Od té doby je mezi ním a ženou značné napětí...

Do neutěšeného postavení se Kristián dostane po návratu z Uher, kde byl při prodeji jemu svěřenému nákladu sukna citelně ošizen. Aby mohl zaplatit způsobenou škodu, zadluží se u lichváře, jenž ho pak dlouhou dobu připravuje o všechen zisk.

Když se Kristián vzepře proti vydírání, zažaluje ho lichvář a brzy se u něj objeví i s exekutorem. Kristián chce zabránit jejich vstupu do svého domku a rozežene se po lichváři se sekerou v ruce. Pro ohrožování na životě je následně odsouzen a vsazen do vězení.

Odtamtud se domů vrátí celý změněný - je velmi pobožný a plachý. První, kdo ho nyní v jeho hanbě a sklíčenosti hledá, je Čandor, který přichází smířlivě a nabídne mu dokonce půjčku. Dokonce ani soukenický cech Kristiána nevyloučí ze svého středu.

Mezitím začínají továrny soukeníky zatlačovat. A pak náhle přichází rozkaz, že se cech ruší. Příslušníci cechu vidí, že jejich skrovný výdělek je v ohrožení, ale nedokáží se odloučit od svých stavů a starého způsobu života.

Polince se po dvou mrtvých dětech, které v předešlých dobách přivedla na svět, narodí zdravý chlapeček, jehož podle přání Kristiána pojmenují jako Floriána.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 10.03.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vojtěch Martínek - Od rána do noci (Stavy rachotí)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­