ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Páral Vladimír (*10.08.1932)

   
­­­­

Milenci a vrazi (3)

  • podtitul: Magazín ukájení kolem roku 2000

Sarkastický obraz životního stylu a mentality člověka v totalitním režimu je situován do průmyslového Ústí nad Labem v 60. letech 20. století.
Autor se snaží především analyzovat dobové životní mechanismy a stereotypy formou velkého společenského románu. Osou děje je věčný zápas několika hrdinů, jejich hledání a ztrácení životních hodnot, proměna jejich konečných cílů, v obecnosti pak proces nasycení a zevšednění, usilování a zlhostejnění.
V knize Milenci a vrazi, která patří k jednomu z vrcholů autorovy tvorby a je hyperbolou vymezeného úseku české reality, využívá Páral všech jazykových možností a formálních postupů, kterými upoutal v dřívějších knihách.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group v Praze roku 2004 (4. vydání). Počet stran: 447. ISBN: 80-242-1290-0.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Vladimír Páral byl jedním z nejvýraznějších českých prozaiků především v období 60. a 70. let minulého století, kdy jeho tvorba dosahovala vysoké kvality a jeho nejvýznamnější dílem se stal román Milenci a vrazi, dílo z takzvané "černé pentalogie" - souboru 3 novel a 2 románů, ve které kritizuje zmechanizovanost života a stereotyp všedního dne lidí v dnešní společnosti.

O ROMÁNU:

Román Milenci a vrazi sleduje životní příběhy a osudy zaměstnanců ústeckého chemického závodu Kotex v 60. letech minulého století. Autor sám toto prostředí velmi dobře zná ze své dlouholeté praxe coby chemický inženýr.

Hlavní část děje se odehrává v domě č.p. 2000, jehož domovníkem je starý Teo, jenž však v příběhu plní funkci jen jakéhosi nezaujatého pozorovatele a do děje téměř nezasahuje.

Hlavní téma románu je věčný a nesmiřitelný boj mezi chudými (kteří jsou nazýváni také jako červení a jejich osudy líčí kapitoly s názvem Dobyvatelé) a bohatými (nebo také jinak modrými, kterým patří kapitoly nazvané Obležení).

Nenasycení, lační a dobyvační červení se snaží vybojovat si pro sebe důstojné podmínky k žití, kterými může být například vlastní byt pro manžele Tušlovy, kteří čekají dítě, nebo dostupnost tekoucí vody. Na druhé straně modří, zastoupeni rodinou Gráfů sídlící v 1. patře, už jsou doslova opotřebovaní a apatičtí k životu, neboť už všeho dosáhli, už nemají, za čím by se hnali, a přesto nenalezli uspokojení ani štěstí.

Na příběhu inženýra Borka Trojana, který se postupně vypracovává až na pozici ředitele závodu, je pak znázorněno, jak se červení nakonec mění v modré a po nich přicházejí noví červení (noví nájemníci domu č. 2000), kterým zas nevyhovují ti červení nahoře v čele s Borkem.

Život je vlastně v Páralově podání věčný a uzavřený koloběh, ve kterém hraje hlavní roli sexuální touha a touha vlastnit. Tento opakující se stereotyp ještě umocňuje autorův vypravěčský styl, kdy záměrně přesně opakuje určité pasáže života postav, jako by tento osud byl nevyhnutelný, a zanechává pocit úzkosti z prázdnoty uplývajících dnů a lidských životů.

Páral ve své knize, stejně jako spousta dalších českých autorů té doby, tíhne k experimentování po formální stránce, takže vyprávění navíc ještě prokládá životopisnými pasážemi jednotlivých postav, útržky jejich snů a citacemi zpráv ze světa, což činí ze začátku, než se člověk zorientuje, děj trochu nepřehledným.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, bavilo mě téma, kterým se zabývala, akorát ke konci už začínal být ten neustále se opakující scénář života jednotlivých postav bez jakéhokoli vyvrcholení nebo ukončení děje trochu nudný.

FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Román Milenci a vrazi byl v roce 2004 zfilmován (režie Viktor Polesný), ale popravdě mě vůbec nenadchl. Ta stísněná atmosféra, která dýchá z knihy, se někam vytratila a film celkově působil dost zmateně a nepřehledně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kamki, 15.01.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimír Páral - Milenci a vrazi (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­