ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Páral Vladimír (*10.08.1932)

­­­­

Katapult (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Mladá fronta, Praha, 1967, 177 stran

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Ve druhé polovině 20. století, trasa Brno - Ústí nad Labem

HLAVNÍ POSTAVY:

Jacek Jošt - chemický inženýr znechucený stereotypem
Lenka Joštová - domácí žena, hodná a poslušná
Lenička - Jackova a Lenčina malá dcera
Roll - malý muž, trpaslík, prostředník mezi Jackem a Lenkou
Trošt - soused, praktický, hodný

OBSAH:

Jacek Jošt pracuje v Brně a bydlí v Ústí nad Labem. Ve vlaku se seznámí s Naďou, mladou a krásnou ženou. Naváží spolu vztah. Jacek začíná protestovat proti svému životnímu stereotypu a naplánuje si nevěry. Nelíbí se mu život s Lenkou a Leničkou, který je pořád stejný. Je doma jako ve vězení. Lenka se zmítá mezi povinnostmi a únavou.
Jacek si dá inzerát na seznámení a podvádí Lenku s několika ženami naráz. Nedokáže Lence říci pravdu, proto se jí to snaží dát najevo různými způsoby, ale Lenka ničemu nevěří. Potom hledá potenciálního milence pro Lenku, ale Lenka mu pořád zůstává věrná. Ale s Rollem Lenka nic nemá, ale Lenička si s ním velmi rozumí. Když Jacek nebývá doma, Lenka se sblíží se sousedem Troštem. To ale Jackovi vadí, protože to není jeden z milenců, které sehnal on. Jacek není schopný komunikovat s Lenkou a jejich rozhovor probíhá přes Rolla. Všechny Jackovy milenky se chtějí vdávat, a proto se s nimi Jacek rozejde. Lenka už ví o Jackově nevěře - pověděl jí to Roll - a řekne mu, ať odejde. Jacek si koupí letenku do Brna a chce se tam usadit sám. V letadle si to ale rozmyslí, zjistí, že miluje Lenku i Leničku a před přistáním si odepíná bezpečnostní pásy a běží do uličky, aby byl co nejdříve na letišti a mohl si koupit letenku do Prahy. Je ale katapultován velkou silou a proletí uličkou a zabije se.

ZNAKY:

  • nejspíš novela
  • dlouhá souvětí, ale zkratkovité věty
  • často závorky, pomlčky
  • připomíná administrativní styl

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Zobrazit člověka uvězněného v nudě a stereotypu. Člověk se snaží uniknout ze stereotypu pomocí žen, sexu... Ale nakonec ho to přestane bavit, protože najde stereotyp i u milenců... A zjistí, že nejraději má stejně svého partnera a stereotyp s ním.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dobrá myšlenka, ale kniha se mi nečetla moc dobře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 21.09.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimír Páral - Katapult (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­