ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Páral Vladimír (*10.08.1932)

­­­­

Milenci a vrazi (2)

Jeden z prvních románů slavného českého spisovatele Vladimíra Párala je satirickým podobenstvím o lidské existenci. Odehrává se v Ústí nad Labem, v prostředí místních chemických závodů, jež autor, původem chemický inženýr a vědecký pracovník, ze své vlastní praxe velmi dobře zná. Příběh, jehož hlavními tématy jsou životní stereotypy a sexuální "praxe" (za zmínku stojí, že Páral se v ústecké chemičce podílel na vývoji sexuálních hormonů), ztvárnil formou ironicky zabarveného vyprávění. Jeho dějovou linku pomáhají rozvíjet vnitřní monology, "slovníkové" portréty postav a citace zdánlivě nesouvisejících zpráv ze světa. Koneckonců, tuto až kolážovou pestrost své knihy Vladimír Páral sám zdůraznil, když román v podtitulu označil jako "magazín". Ale navzdory svému vnějšímu uspořádání jsou Milenci a vrazi hutným a živým literárním textem, který si čtenáři vychutnají dodnes. Kromě čtenářů mají Páralovy prózy v oblibě též filmoví tvůrci. Na celou řadu adaptací, vznikajících již od šedesátých let (Soukromá vichřice, Radost až do rána, Katapult, Playgirls ad.), navázal v roce 2004 režisér Viktor Polesný se svým snímkem inspirovaným právě touto knihou.

Milenci a vrazi je modelový společenský román, zobrazující dějinný vývoj jako nezměnitelný sled automatismů a stereotypů - žánrovou stavbu naznačuje podtitul Magazín ukájení před rokem 2000.

Na straně "červených" tvoří pole postav obyvatelé mužské a dívčí svobodárny a montércimry v domě č.p. 2000 - zejména Borek Trojan a sourozenci Madda a Alex Serafínovi. Z vyšší vrstvy jsou to manželé Gráfovi, jejich syn Roman a prostoduchý bratr Maddy a Alexe Julda. Největší prostor patří inženýru chemie Borkovi Trojanovi, který postupně zdolává společenskou hierarchii od nejnižších příček až do vedení fabriky. Každá z postav je v průběhu textu charakterizována životopisným sloupkem, v němž se opakují stejné a podobné motivy, takže lidský charakter se ve výsledku jeví jako odhadnutelná varianta té které série.

Život je představen jako věčný a uzavřený koloběh předznamenaný sexuální touhou a touhou vlastnit. V textu se pravidelně střídá líčení životů příslušníků dvou společenských tříd - chudých a bohatých - označovaných také jako "divocí" a "apatičtí" nebo symbolicky jako "červení" a "modří". Tomu odpovídají série kapitol nazvané Dobyvatelé a Obležení. Děj se odehrává ve fiktivní chemičce Kotex v Ústí nad Labem (známé už z Páralových předchozích děl) a v domě symbolického č.p. 2000. Na příkladu Borka Trojana, který se ze sexuálně neukojeného laboranta vyšplhal na post ředitele Kotexu, je názorně zachycen ústřední společenský princip postupného "modrání červených" a jejich vytlačování novými "červenými". Tento koloběh je prezentován jako nevratný a vědomí o jeho existenci jako frustrující. Román zachycuje bludných kruhů několik, každá postava představuje jednu z vývojových fází. Pozitivní východisko Páral nenabízí. V závěru zobecňuje individuální lidské osudy v abstraktní koncepci dějin lidstva.

Páralův styl je založen na důmyslné stavbě plné kompozičních i jazykových hříček, nadhledu, ironii a humoru. Tradiční vyprávění prokládají řečené životopisné pasáže, agenturní zprávy ze světa, útržky snů jednotlivých postav atd. Nesourodé pasáže jsou graficky odlišeny. Většina jmen prozrazuje jasnou symbolickou motivaci, například Gráf a Šlechtová na straně "modrých". Významnou roli hrají intertextové souvislosti, parodování literárních předloh (třeba osudový vztah Stendhalovy paní Renal a Juliána Sorela z románu Červený a černý, zde v podání Zity Gráfové a Borka Trojana) a tendence k mytologizaci podle biblické předlohy. I zde čtenáři napomáhají jména postav - stařec Teo, jeho syn Iša, ďábelský Alex Serafín a jeho andělský bratr Julda, prostitutka Madda.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 01.06.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimír Páral - Milenci a vrazi (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­