ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Řezáč Václav (*05.05.1901 - †22.06.1956)

­­­­

Větrná setba


Vydalo: Nakladatelství Československý spisovatel, Praha 1989

DĚJ:

V Evropě zuřila první světová válka a nic se nezdálo ohrožovat přátelství dvou studentů, Víta a Petra. Všechno se ale změnilo ve chvíli, kdy mezi ně vstoupila dívka Kama, do které se oba zamilovali. Dívka jejich srdcí byla o několik let starší a poznali se s ní v divadle, odkud pak pravidelně chodili posedět do kavárny. Vít byl později odvedený na frontu a Petr se sám bál Kamu vyhledat ve městě, kam odjela. Místo toho se snažil získat nějaké zkušenosti s jinými ženami, scházel se tajně se služkou jeho bytných, ale pořád snil a vzpomínal na Kamu.
Petr pocházel z velmi chudé rodiny, kterou v době války živila hlavně jeho matka, protože otec bojoval na frontě. Jednou kvůli nemoci přijel zpátky domů a nechtěl se už na frontu nikdy vrátit. Petr, který otce pro jeho krutost a bezcitnost nenáviděl, zjistil, že se tajně stýká s jakousi Martou a že chce svou rodinu opustit. Kvůli Petrovi se později otec musel znovu vrátit na frontu, odkud už se živý nevrátil.
Petr v sobě jednoho dne našel odvahu a jel do města najít Kamu. Doufal, že ho vztah k ní očistí od všeho zlého a špatného, co kdy udělal. Docílil svého, Kama se do něj skutečně zamilovala, ale nedokázala z něj dostat jeho druhé já, zkažené penězi a ženami; já, které se mu vysmívalo za každý projev citu.
Možná Kamu taky miloval, ale neuměl se do svých citů ponořit tolik jako ona, a tak vše jenom předstíral. Na konci války se z fronty vrátil Petrův a Kamin kamarád Vít, aby poznal, že její srdce už hoří láskou pro někoho jiného.

VLASTNÍ NÁZOR:

Líbilo se mi, jak Řezáč popisoval různá roční období a jejich nálady (např.: "Přišlo září. Ony podivuhodně vlahé a melodické dny s oblohou v nesmírné modro vzklenutou, s časnými večery, z nichž hvězdy začínají ohnivět, se steskem a posledními horečnými vzplanutími léta" – str. 180).
Zvláštní je, že jsou hrdinové Řezáčových knih většinou zlí a zkažení – v této knize to byli právě Petr a Kama. Dalším prvkem, který se v Řezáčových knihách často vyskytuje, je velmi záporný vztah hrdiny ke svému násilnickému a citově chladnému otci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 20.05.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Řezáč - Větrná setbaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­