ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Řezáč Václav (*05.05.1901 - †22.06.1956)

Akcent    
­­­­

Slepá ulička

Román Slepá ulička je dokladem Řezáčova mistrovství psychologické kresby a hlubokého pochopení sociálních poměrů 30. let 20. století.
Autor jej pojal jako výsek života v malém průmyslovém městě - s ostrým ideovým rozvržením světla a stínu, touhou zlepšit podmínky života pro řadu lidí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1972. Ilustroval Jaroslav Kadlec. Počet stran: 294.

OBSAH:

Děj románu se rozvíjí v pohnuté době poválečné krize. Hlavní postavy jsou typickými představiteli jednotlivých sociálních tříd.

Mladý továrník Michal Gromus, boháč, který dělá vše bezohledně výhradně pro svůj prospěch, si vydržuje milenku, Růženu Baladovou. Tuto krasavici z proletářské rodiny do Gromusovy náruče přivedla pouze touha po přepychu a blahobytu. Růžena se snaží všemi silami, aby se s ní Gromus oženil, tajně ho ale podvádí s proletářem Jindrou Pourem, a to jen pro "...pocit podivného uspokojení, že plivá na toho bohatce a že jej obírá o něco, o čem si asi myslel, že na to má sám svrchované a zaplacené právo."

Jindra je mluvčím dělnické organizace, chudák, který od mladí žije v nedostatku a který nemá nic než svou víru, že svět bude jednou vypadat tak, jak si to představuje on a jemu podobní.

Když se Gromus zamiluje do architekty Vilmy Rolínové, opustí lhostejně Růženu, jež se po krátké době, ve které si prožije ještě smutnější věci než s Gromusem, vrací znemožněná do prostředí, ze kterého odešla.

Jindra Pour, jenž Růženu miluje opravdově a nezištně, se s ní nakonec ožení. Růženina počáteční vděčnost k Jindrovi se změní v lásku.
Gromus se ožení s Vilmou a všechno jeho snažení od té doby směřuje k ovládnutí této ženy, pro kterou byl sňatek s ním pouhým prostředkem k uskutečnění svých dávných plánů.

Po půlroce uteče Vilma Gromusovi, zuřícímu nad vlastní, dosud nepoznanou bezmocností.
Ani Jindra se nedočká svého snu o sociálním převratu a umírá na souchotiny právě v den, kdy se Růženě narodí jeho syn...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Méďa, 14.10.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Řezáč - Slepá uličkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­