ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Řezáč Václav (*05.05.1901 - †22.06.1956)

­­­­

Černé světlo


Vydalo: Státní nakladatelství krásné literatury a umění, Praha 1961

DĚJ:

Hlavním hrdinou tohoto psychologického románu je zhýčkaný jedináček z pražské měšťanské rodiny, Karel. Vypráví svůj příběh retrospektivně a začíná ve svém dětství, kdy na něj měla velký vliv jeho přecitlivělá matka, která mu vždy poskytla bezpečí a dokonce lhala svému muži, když malý Karlík provedl něco zlého. Už jako dítě se tedy naučil lhát a slabošsky utíkal vždy, když mu kvůli jeho zlým činům hrozila odplata. Bál se síly, ale zároveň ji chtěl ovládat, protože sám byl slaboch. Podplácel jídlem svého spolužáka Frantu Munzarů z chudé rodiny, aby plnil jeho hrůzné příkazy; např. řekl Frantíkovi, aby nařízl dřevěnou protézu rybičkáři Prachovi a ten se potom na schodech málem zabil, když si dřevěnou nohu nasadil a chtěl jít do práce. Franta šel kvůli tomuto nápadu a příkazu Karla do ústavu.
Velký vliv na Karlovu povahu měla také příhoda s potkanem, kterého chtěl zachránit před silnýma rukama řezníka Hordy: když křičel, aby potkana pustil, chytil ho řezník, vyzdvihnul rukou do vzduchu a druhou rukou těsně u Karlova obličeje drtil potkana. Tehdy ještě příliš malý Karlík z toho šoku omdlel a na dlouho onemocněl. Byl tedy izolovaný od okolního světa a pečovala o něj jeho úzkostlivá matka, kterou nade všechno miloval.
Když mu rodiče předčasně zemřeli, ujali se mladého Karla teta a strýc Kuklovi. U nich se zamiloval do jejich dcery Markétky a toužil ji dostat za ženu, aby mohl po strýci převzít slavné hudební nakladatelství. Svými podlými činy ale rozvrátil dosud dobré vztahy v rodině Kuklových a ze sobecké žárlivosti překazil Markétce lásku s hudebním skladatelem Klenkou. Když potom vyšla pravda najevo, chtěl se Karel slabošsky zbavit zodpovědnosti a skočil z okna svého podkrovního pokoje. Lékaři ho zachránili, ale ne jeho pravou nohu.
Musel tedy také začít nosit dřevěnou protézu jako kdysi rybičkář Prach a zůstal na světě docela sám, bez rodiny a bez jediného přátele. Všechny svou odpudivou povahou odehnal. Cítil se právě jako ten potkan – zatlačený do kouta a bezmocný. Smrt by pro něj byla vysvobozením, ale byl "odsouzený" k životu...

VLASTNÍ NÁZOR:

Líbilo se mi, jak dokonale psychologicky dokázal autor rozebrat nejen povahy postav, ale i situace, které působily na vývoj hlavního hrdiny Karla. Černé světlo je výstižný název pro pocity a život tohoto mladíka, který o sobě věděl, že je plný zloby, lži, nenávisti a intrik, ale přitom kolem sebe toužil vidět i něco jiného než jen černou tmu a špínu svých skutků. Chtěl vidět i bílé světlo, nějakou světlou chvilku svého života; to se mu ale zjevilo jenom jednou jedinkrát – při pokusu o sebevraždu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 19.05.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Řezáč - Černé světloMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­