ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Řezáč Václav (*05.05.1901 - †22.06.1956)

   
­­­­

Větrná setba (2)

Psychologický román zachycuje pohnuté společenské a historické klima v době zrání mladého člověka za první světové války.
Expresívně zobrazuje mravní otřes celé této doby a na milostném příběhu vyjadřuje individuální pocit člověka na hranici sociálních vrstev. Východiskem pro hrdinu i autora je obroda lásky, jež vyšla z krize.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Větrná setba. Rané prózy. Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1989 (2. vydání tamtéž). Celkový počet stran: 415.

OBSAH:

Děj románu se rozvíjí v době 1. světové války. Ústřední postavou je středoškolský student Petr, který právě v tomto období zmatku, úpadku a hrůzy před smrtí prožívá léta dospívání.

Dokud trvalo Petrovo přátelství s Vítem, jenž jej naučil milovat hudbu a krásné knihy, žil Petr ve vlastním vysněném světě, nedotčen vlivem války. Poté však vnikla mezi oba hochy Kama, dívka, do níž se Petr zamiloval, ale jejíž přízeň nakonec získal smělejší Vít. A tím se přátelství obou chlapců rozbilo.

Po tomto pro Petra velmi trpkém zážitku se začne na život dívat úplně jinýma očima. Ovlivňován okolím i spolužáky se stále více odchyluje od čestných zásad, které mu byly vzorem, a svou čistou představu lásky zamění za pochybná dobrodružství. Je to zlá setba, kterou tato doba vkládá do úrodné půdy Petrovy duše.

Kama se mezitím již dávno rozešla s Vítem, který pro ni znamenal zklamání, jenže Petr nemá odvahu ucházet se o ni. Hledá sám sebe, utápí se v pochybnostech a často cítí strašnou ošklivost nad vším. Před dobrovolnou smrtí jej zachrání rozhodnutí vyhledat Kamu a vybojovat si její lásku, protože v ní vidí nejen krásnou, ušlechtilou dívku, ale i ztělesnění svého dřívějšího nadšení a dobrých předsevzetí.

Přátelství, jež pak po 2 letech odloučení Kamě nabídne, je jen záminkou, aby se s ní mohl stýkat a trpělivě získávat její náklonnost.
Jeho záměr se mu vydaří, nepřístupná dívka se do Petra zamiluje s celou vroucností své povahy. V této lásce najde Petr očištění od dřívějších poklesků.

Po skončení války vstupuje do nového životního úseku s chutí k činorodé práci, přičemž je oproštěný od nezdravých, rozleptávajících vlivů, které ohrožovaly jeho vývoj.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Méďa, 13.10.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Řezáč - Větrná setba (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­