ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mann Thomas (*06.06.1875 - †12.08.1955)

­­­­

Smrt v Benátkách (4)

Slavná novela, zachycující poslední dny života proslulého spisovatele, je zároveň uměleckým odsouzením samoúčelného pojetí života a planého profesionalismu.
V této novele se prostřednictvím jejího hrdiny, stárnoucího úspěšného spisovatele Gustava von Aschenbacha, Thomas Mann vyrovnává s otázkou samoúčelného estétství, jež je ve své podstatě mrtvé a zbavené jakékoliv přirozenosti. Hrdina nakonec při bilanci svého díla poznává pravdu, třebaže toto poznání je pro něho směšné, téměř trapné, a je zároveň také příčinou jeho smrti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2011 (1. vydání). Z německého originálu Der Tod in Venedig přeložil Vratislav Jiljí Slezák. Počet stran: 119. ISBN: 978-80-204-2352-8.

O DÍLE:

  • jde o novelu, v níž popis dominuje nad vyprávěním, prostupují ji úvahy o kráse
  • chlapec Tadzio je pro stárnoucího hrdinu ztělesněním půvabu - po vzoru starých Řeků, kteří spatřovali krásu spíše v jinoších než v ženách a ideální lásku si představovali mezi mužem a chlapcem (jak ji popisuje Platón v dialogu Symposion); takový vztah se nazýval "pederastie" a byl příznačný pro řeckou společnost, měl ovšem zůstat platonický (fyzicky nenaplněný), jako je tomu v Mannově novele, a skončit s chlapcovou dospělostí; nešlo tedy o homosexualitu v pravém slova smyslu
  • hrdinovo příjmení Aschenbach se skládá ze slov "die Asche" = popel a "der Bach" = potok; má některé rysy Thomase Manna (např. napsal stejně jako autor ságu + velký životopisný román o Fridrichu Velikém, kdežto Mann vytvořil román o jiné osobnosti 18. století, o Goethovi /Lotta ve Výmaru/)

DĚJ:

Literát Gustav von Aschenbach celý život asketicky a oddaně, "s chladnou vášní", sepisoval literární dílo, k němuž byl povolán. Je uznáván jako vůdčí duch generace, neboť vyjádřil její kolektivní zkušenost hrdinství - ne coby vrozené síly, ale coby přemáhání vrozené slabosti.

Teprve po padesátce v něm postava cizince, kterou zahlédne na hřbitově nedaleko Mnichova, vzbudí "Wanderlust" (touhu cestovat). Rozhodně se strávit jaro ve Středomoří; nakonec zvolí Benátky a ubytuje se kus od města na Lidu. Ačkoli mu tamní ovzduší (sirocco) nedělá dobře, zaujme ho 14letý polský aristokrat Tadzio (Tadeusz), klasicky krásný, ba dokonalý. Kvůli němu se spisovatel vrací z nádraží, odkud chtěl odcestovat do jiné destinace.

Aschenbachův cit se vyvíjí od okouzlení, kdy pozoruje chlapce stavějícího na pláži hrad se svými přáteli, ve vytržení. Sleduje ho v gondole po Benátkách, zajde za ním na mši do sv. Marka, nechává se u kadeřníka upravit, aby vypadal mladý, v noci dokonce tiskne čelo na dveře jeho pokoje. Nakonec v něm procitá i smyslnost (dionýský sen, kde menády, diví mužové a chlapci vztyčují symbol mužství a oddávají se orgiím).

Nad Tadziem zároveň spisovatel uvažuje o povaze krásy a vztahu umělce k ní: pomocí aluze na dialog Sokrata a mladíka Faidra vyjadřuje přesvědčení, že umělec se do krásy nedokáže smyslně nezamilovat. Stěží tak může být mravním vzorem. Dosavadní Aschenbachův život, založený na sebekázni, spořádaném mistrovství a zápasu o uměřený tvar, se hroutí.

Tehdy v Benátkách propuká cholera, o níž Aschenbach ví jen díky německým novinám. Tamní úřady i všichni Benátčané totiž epidemii před turisty tají, aby město ("past na cizince") nepřišlo o zisky. Dobrodružství dodává Aschenbachově vášni nový rozměr; podvědomě sní o tom, že ve vymírajícím městě zbyde jen on a Tadzio.

Ačkoli o něj chlapec projevuje zájem a často se po něm ohlíží, nikdy spolu nepromluví. Novela končí v den, kdy Aschenbach spatří kufry odjíždějící polské rodiny. Naposledy sleduje hocha na pláži, a když se na něj odcházející Tadzio ohlédne, spisovatel umírá (upadá do bezvědomí). Je to nutný konec jeho benátského dobrodružství, neboť ví, že by bez svého miláčka nedokázal žít.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 30.04.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
Thomas Mann - Smrt v Benátkách (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­