ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mann Thomas (*06.06.1875 - †12.08.1955)

­­­­

Vyvolený

Grimald, vévoda Flander a Artois, a jeho manželka Baduhenna žijí ve spokojeném, ale bezdětném manželství. Nakonec se nad nimi osud slituje a narodí se jim hned dvě děti zároveň – dvojčata Willigis a Sibyla. Baduhenna však zaplatí za tyto dvě vymodlená dítka životem hned při porodu a za 17 let umírá i Grimald. Ještě téže noci Willingis a Sibyla stráví společnou noc, nikoliv však jako bratr a sestra, ale jako muž a žena. Brzy na to Sibyla zjistí, že čeká dítě. Zavolají starého přítele Eisengreina, aby jim pomohl z této svízelné situace. Ten nařídí Willigisovi cestu za pokáním do svaté země a Sibylu, nyní jedinou vévodkyni celé země, ukryje na svém hradě. Tam také Sibyla přivede na svět své dítě, ale protože jde o "plod hříchu", je přinucena svěřit jeho osud moři. Malého "plaváčka" vybaví na cestu jen penězi, drahými látkami a tabulkou, která osvětluje jeho původ. Zanedlouho přináší posel smutnou zprávu – Willigis zahynul při své cestě do svaté země. Mezitím malého chlapečka vyloví na ostrově Svatý Dunstan. Zde je pokřtěn opatem místního kláštera jako Gregorius. Vyrůstá u místního rybáře spolu s rybářovým vlastním synem Flannem a výchovy se mu dostává v klášteře. Po jedné potyčce s Flannem se Řehoř dozvídá o svém původu – je mu právě 17 let. Opat mu předává tabulku i peníze a Řehoř se vydává hledat své rodiče. Přistane v Bruggách, které jsou posledním nedobytým městem celé říše zmítané válkou s Rogerem (vede válku protože si ho vévodkyně této země odmítá vzít). Řehoř pomůže vybojovat vítězství a poté si vezme vévodkyni. Brzy se jim narodí dcera Herrad a po 3 letech je vévodkyně znovu v očekávání. Díky zvědavé služce se dovídá pravdu o Řehořově původu – a s hrůzou zjišťuje, že je to její syn, kterého vyslala před lety na moře. Když se krutou pravdu dozví i Řehoř, dá se na cestu pokání a matce-manželce nařídí, aby žila v chudobě, zřídila útulek pro nemocné a starala se tam o potřebné, tak snad bude jejich hříšným duším odpuštěno. Řehoř se nechá zavézt na skálu uprostřed moře a tam přežívá jen o zázračné vodě ze skály. Po 17ti letech k němu dorazí delegace, která ho určí papežem. Z Gregoria se stane uznávaný papež, kterého lid miluje pro jeho mírnost a pochopení pro lidské hříchy a omyly. Zprávy o papeži se dostanou i k Sibyle a ta se rozhodne vydat do Říma, aby ji papež učinil rozhřešení. Papež Sibylu přijme, prozradí ji, kdo je a dá ji rozhřešení. Poté nechá Sibyle postavit klášter, kde se bude moci dále starat o potřebné a kde také Sibyla - s vědomím, že ji bylo odpuštěno za její hříchy - po několika letech umírá.

VLASTNÍ NÁZOR:

Přestože je námět Mannovy knihy víc než kontroverzní a čtenář by tedy očekával zajímavé čtení, byla jsem touto novelou spíše zklamaná. Propletené incestní vztahy, šokující odhalení a vrtkavost osudu – to vše můžete v této knize najít, ale chyběly mi jakékoliv psychologické analýzy hlavních postav. Mann ve Vyvoleném často zlomyslně splétá osudy sestry a bratra, matky a syna, ale podle mého názoru pouze přepisuje poněkud hříšný a neobvyklý námět a úplně pomíjí duševní stavy zúčastněných hříšníků. Tito hříšníci se za své činy poslušně kají, ale bohužel čtenářům není dovoleno nahlédnout do jejich mysli – a to je asi největší nedostatek Mannovy knihy, protože si myslím, že by to byl pohled opravdu zajímavý.

CITÁTY Z KNIHY:

"Běda nad tou nocí, kdy vévoda Grimald, sotva zesnulý a jako mrtvola dosud přítomný, byť usmířený a vyřazený, už jako otec mezi sourozenci nestál. Neboť podle ďáblova zlého úradku a k jeho úděsnému potěšení, jež klamně pokládali za své vlastní, spali tu noc bratr se sestrou spolu jako muž a žena a jejich komnata nahoře ve věži, kolem které kroužily sovy, byla přeplněna něhou, poskvrněním, zběsilostí, krví, zločinem a hříchem tak, že ve mně srdce trne soucitem, studem a zármutkem a že ani nejsem s to všechno to vypovědět."

"Život se dle vůle Boží chce rozmnožovat, vy však jste způsobili, že přešlapuje na místě, a zplodili jste spolu třetího sourozence, či jak bychom ten zabržděný život měli nazvat, ježto otec je bratrem matčiným, je ujcem dítěte, a matka, jsouc otcovou sestrou, je mu tetou a nosí, proti všemu rozumu v lůně svého synovečka či neteřičku. Takovýhle nepořádek a zmatek jste, vy nerozvážlivci, vnesli v Boží svět."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: belisima, 30.11.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Thomas Mann - VyvolenýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­