ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Collinsová Suzanne (*1962)

   
­­­­

Síla vzdoru (Hunger Games)

  • díl v sérii: 3 (předchozí: Vražedná pomsta)
  • název originálu: Mockingjay (The Hunger Games)

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí - s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce - reprodrozdem - bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.

Síla vzdoru je posledním dílem série Hunger Games.

Tak tohle byla poslední kapka! Lidé ze všech krajů se bouří. Dvanáctý kraj byl vyhlazen a zjistilo se, že třináctý kraj nebyl před mnoha lety zničen, jak Kapitol tvrdil. Obyvatelé přežili v podzemí. Katniss se nachází ve třináctce a natáčí proklamy, aby povzbudila vzpouru. Peeta je v zajetí Kapitolu, který ho ale vydá - ovšem ne jen tak. Změnili ho a on se teď snaží co nejrychleji Katniss zabít. Nakonec se lékařům podaří vrátit Peetu do normálního stavu, ale už to nikdy nebude jako dřív. Kraje nakonec dobijí Kapitol, ale při závěrečné popravě prezidenta Snowa, jíž má vykonat sama Katniss, na něj nevystřelí - zamíří na velitelku třináctého kraje, která připustila smrt její sestry Prim.

Síla vzdoru je skvělá kniha, ale hodně mi vadí, že spousta otázek zůstala nezodpovězena. Tenhle díl se spíš zaměřuje na politiku než na souboj "jeden na jednoho".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ondřej Štengl, 08.06.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Suzanne Collinsová - Síla vzdoru (Hunger Games)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)