ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Collinsová Suzanne (*1962)

­­­­

Aréna smrti (Hunger Games) (2)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Vražedná pomsta)

Sci-fi román zachycuje průběh velkolepé, na druhé straně však i poněkud zvrácené televizní soutěže, v níž jsou ve hře lidské životy.
Příběh se odehrává na území bývalých USA, kde po ničivé katastrofě vznikl nový státní útvar pojmenovaný Panem. Jeho hlavním městem se stává bohatý a mocný Kapitol, jenž tvrdými zákroky a opatřeními nutí k poslušnosti 12 okolních krajů, které jsou mu podřízeny. Každoročně jsou pak z těchto regionů vylosováni chlapci a dívky, kteří ve zvrhlé reality show mezi sebou bojují na vymezené, avšak nevyzpytatelné přírodní ploše o holé přežití. Vítěz tohoto podivného klání se pak vrací domů s vavříny bohatství a slávy. Základním předpokladem k úspěchu každého účastníka soutěže je, aby svým jednáním přesvědčil diváky, že právě on má největší šanci v tomto souboji vyhrát. Ti se mu pak odvděčí tím, že na něho začnou sázet a posílají mu nejrůznější odměny v podobě medikamentů, zbraní, případně i jiných darů. Šestnáctiletá Katniss, která rovněž patří mezi tyto podivné "hráče", se dosud pouze snažila v obtížných podmínkách, mnohdy sběrem či lovem, získat jídlo pro svou matku a sestru. A právě uplatnění této přirozené potřeby, spojené s pudem sebezáchovy, z ní náhle učiní v tomto neobvyklém střetnutí kandidáta na konečné vítězství...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2010 (1. vydání). Z anglického originálu The Hunger Games (The Hunger Games) přeložil Zdík Dušek. Počet stran: 328. ISBN: 978-80-253-1012-0.

DĚJ:

Příběh knihy se odehrává v budoucnosti. Na místě současné Severní Ameriky je dvanáct krajů, které jsou podřízeny hlavnímu městu - Kapitolu. Jako trest za povstání krajů jsou každoročně pořádány takzvané "Hladové hry". Tam jsou posíláni dívka a chlapec z každého kraje, aby tam bojovali o svůj život, protože vítěz může být jen jeden.

Dvanáctý kraj v 74. ročníku reprezentují Katniss Everdeenová a Peeta Mellark.
Po dlouhé přípravě v Kapitolu se 24 účastníků vypouští do arény, kde jich hned v prvním boji několik zemře. Katniss přežívá díky své schopnosti lovit a znalostem přírody.
Kvůli zvýšení atraktivity hry se pořadatelé rozhodnou změnit pravidla tak, že vítězové mohou být dva pod podmínkou, že budou ze stejného kraje. A protože každého zabitého splátce vyhlašují každý večer, Katniss ví, že Peeta žije. A tak se ho vydá hledat.

Najde jej ukrytého a zraněného u řeky. Protože se Peeta nemůže kvůli zraněním hýbat, schovají se s Katniss v jeskyni, kde zůstávají několik dní. Peetův stav se díky darům sponzorů zlepší, a tak se dvojice vydává na cestu. Už zbývají jen Katniss, Peeta a Cato, chlapec z prvního kraje. Když Cato po útoku mutů - zvířata vytvořená pořadateli - zemře, Kapitol opět mění pravidla. Vítěz může být zase pouze jeden. Na toto však odmítají Peeta i Katniss přistoupit. Rozhodnou se tedy sníst jedovaté bobule. V poslední chvíli jsou však vyhlášeni vítězi...

Kniha má další dvě pokračování.

VLASTNÍ NÁZOR:

Viděla jsem film a napadlo mě si přečíst i knihu. I když se mi ze začátku nechtěla ta tlustá kniha číst, jsem nyní ráda, že jsem tak učinila. Nyní se chystám na další dvě pokračování.

CITÁT Z KNIHY:

"Při rozhovoru jsi říkal, že jsem se ti odjakživa líbila. Kam až sahá to odjakživa?"
"Hm, tak moment. Asi k prvnímu dni školy. Bylo nám pět. Měla jsi červené šaty a vlasy...ve dvou copech místo jednoho. Když jsme čekali ve frontě, otec mi tě ukázal."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vladinka:), 30.05.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Suzanne Collinsová - Aréna smrti (Hunger Games) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)