ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Collinsová Suzanne (*1962)

­­­­

Aréna smrti (Hunger Games) (2)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Vražedná pomsta)

Sci-fi román zachycuje průběh velkolepé, na druhé straně však i poněkud zvrácené televizní soutěže, v níž jsou ve hře lidské životy.
Příběh se odehrává na území bývalých USA, kde po ničivé katastrofě vznikl nový státní útvar pojmenovaný Panem. Jeho hlavním městem se stává bohatý a mocný Kapitol, jenž tvrdými zákroky a opatřeními nutí k poslušnosti 12 okolních krajů, které jsou mu podřízeny. Každoročně jsou pak z těchto regionů vylosováni chlapci a dívky, kteří ve zvrhlé reality show mezi sebou bojují na vymezené, avšak nevyzpytatelné přírodní ploše o holé přežití. Vítěz tohoto podivného klání se pak vrací domů s vavříny bohatství a slávy. Základním předpokladem k úspěchu každého účastníka soutěže je, aby svým jednáním přesvědčil diváky, že právě on má největší šanci v tomto souboji vyhrát. Ti se mu pak odvděčí tím, že na něho začnou sázet a posílají mu nejrůznější odměny v podobě medikamentů, zbraní, případně i jiných darů. Šestnáctiletá Katniss, která rovněž patří mezi tyto podivné "hráče", se dosud pouze snažila v obtížných podmínkách, mnohdy sběrem či lovem, získat jídlo pro svou matku a sestru. A právě uplatnění této přirozené potřeby, spojené s pudem sebezáchovy, z ní náhle učiní v tomto neobvyklém střetnutí kandidáta na konečné vítězství...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2010 (1. vydání). Z anglického originálu The Hunger Games (The Hunger Games) přeložil Zdík Dušek. Počet stran: 328. ISBN: 978-80-253-1012-0.

DĚJ:

Příběh knihy se odehrává v budoucnosti. Na místě současné Severní Ameriky je dvanáct krajů, které jsou podřízeny hlavnímu městu - Kapitolu. Jako trest za povstání krajů jsou každoročně pořádány takzvané "Hladové hry". Tam jsou posíláni dívka a chlapec z každého kraje, aby tam bojovali o svůj život, protože vítěz může být jen jeden.

Dvanáctý kraj v 74. ročníku reprezentují Katniss Everdeenová a Peeta Mellark.
Po dlouhé přípravě v Kapitolu se 24 účastníků vypouští do arény, kde jich hned v prvním boji několik zemře. Katniss přežívá díky své schopnosti lovit a znalostem přírody.
Kvůli zvýšení atraktivity hry se pořadatelé rozhodnou změnit pravidla tak, že vítězové mohou být dva pod podmínkou, že budou ze stejného kraje. A protože každého zabitého splátce vyhlašují každý večer, Katniss ví, že Peeta žije. A tak se ho vydá hledat.

Najde jej ukrytého a zraněného u řeky. Protože se Peeta nemůže kvůli zraněním hýbat, schovají se s Katniss v jeskyni, kde zůstávají několik dní. Peetův stav se díky darům sponzorů zlepší, a tak se dvojice vydává na cestu. Už zbývají jen Katniss, Peeta a Cato, chlapec z prvního kraje. Když Cato po útoku mutů - zvířata vytvořená pořadateli - zemře, Kapitol opět mění pravidla. Vítěz může být zase pouze jeden. Na toto však odmítají Peeta i Katniss přistoupit. Rozhodnou se tedy sníst jedovaté bobule. V poslední chvíli jsou však vyhlášeni vítězi...

Kniha má další dvě pokračování.

VLASTNÍ NÁZOR:

Viděla jsem film a napadlo mě si přečíst i knihu. I když se mi ze začátku nechtěla ta tlustá kniha číst, jsem nyní ráda, že jsem tak učinila. Nyní se chystám na další dvě pokračování.

CITÁT Z KNIHY:

"Při rozhovoru jsi říkal, že jsem se ti odjakživa líbila. Kam až sahá to odjakživa?"
"Hm, tak moment. Asi k prvnímu dni školy. Bylo nám pět. Měla jsi červené šaty a vlasy...ve dvou copech místo jednoho. Když jsme čekali ve frontě, otec mi tě ukázal."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vladinka:), 30.05.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Suzanne Collinsová - Aréna smrti (Hunger Games) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­