ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Collinsová Suzanne (*1962)

­­­­

Aréna smrti (Hunger Games) (3)

V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi 12 a 18 lety jako účastníky "Hladových her" - boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. 16letá Katniss chce zachránit svou sestru, jež byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2013 (2. vydání). Z anglického originálu The Hunger Games (The Hunger Games) přeložil Zdík Dušek. Počet stran: 328. ISBN: 978-80-253-2048-8.

DĚJ:

Tato kniha se odehrává v budoucnosti v zemi, která povstala z popela Severní Ameriky. Je to stát Panem, jehož hlavním městem je bohatý a velkolepý Kapitol, který obklopuje dvanáct krajů. Každý rok jsou pořádány Hladové hry, které jsou připomínkou povstání krajů proti Kapitolu a jejich drsné porážky. Z každého kraje jsou vylosováni nebo se dobrovolně přihlásí jedna dívka a jeden chlapec ve věku od dvanácti do osmnácti let, jež spolu bojují na život a na smrt v rozlehlé aréně, která je stvořená pro tyto účely a která je každý rok jiná. Z 24 splátců vyhrává jeden a ten je zahrnut bohatstvím a slávou ve svém rodném kraji. K přežití nestačí umět přežít v přírodě, vyhledávat potravu a zabít své soupeře, ale získat si přízeň bohatých Kapitolanů (sponzorů), kteří vám mohou do arény zasílat dary a zachránit vám život.

Letos se konají 74. Hladové hry. Z dvanáctého kraje, kde jsou lidé nejchudší v celém Panemu, je vybrána dvanáctiletá křehoučká dívenka Prim. Na její místo se ale dobrovolně přihlásí její starší šestnáctiletá sestra Katniss Everdeenová, přestože ví, že mezi ostatními splátci nemá žádnou šanci na vítězství. Z řad chlapců je vybrán pekařův syn Peeta Mellark, kterého zná Katniss pouze od vidění.

Jsou převezeni do hlavního města celého Panemu, do Kapitolu, kde je lidé vítají s otevřenou náručí. Následující den se koná přehlídka splátců a je to poprvé, co splátce uvidí sponzoři.

Katniss s Peetou pochází z kraje, jenž je zaměřen na těžbu uhlí. Jejich vizážista je proto obleče do jednoduchého černého oděvu s hořícím pláštěm. Dav si jich okamžitě všimne a oni se stanou nezapomenutelnými. Katniss je přezdívána jako dívka v plamenech.

Následující tři dny všichni splátci trénují bojové schopnosti, přežití v přírodě a jiné dovednosti, které by se jim mohli hodit v aréně. Poslední den jsou jednotlivě předvedeni před tvůrce her, kde předvedou nějakou dovednost, v níž vynikají. Jsou bodově ohodnoceni a Katniss získává ze všech nejvíce, a to 11/12.
Večer se konají rozhovory. Peeta se moderátorovi a jeho prostřednictvím i lidem z Panemu svěří, že již dlouhou dobu miluje Katniss.

Den po rozhovorech jsou splátci vypuštěni do arény, kdy jich v první a největší bitvě zemře 12, tudíž polovina. A hned první noc vzniká první aliance ve složení: Cato, Clove, Glimmer a Marvel. Jedná se o profesionální splátce z prvního a druhého kraje, kde žijí v luxusu a již od útlého věku trénují na škole, jen aby se mohli stát vítězi v Hladových hrách. Do tohoto spojenectví je zapleten i Peeta, kterého - jakmile naleznou Katniss - nepříjemně zraní.

Dívka v plamenech se doopravdy do plamenů dostane, a to ve chvíli, kdy na ni tvůrci her pošlou ohnivé koule, které ji zraní na noze. Ona je nucena utéct a v té chvíli se dostane do blízkosti profesionálů. Na poslední chvíli se jí podaří vylézt na strom, odkud není úniku. Její pronásledovatelé se utáboří pod stromem, aby počkali, až sleze. Katniss je v koncích, ale na vedlejším stromě se objevuje dvanáctiletá Rue z jedenáctého kraje a ukazuje na něco nad její hlavou. Katniss spatří hnízdo genovos, geneticky upravených vos, po jejichž bodnutí má oběť silné halucinace, v horším případě hrozí i smrt.
Katniss hnízdo shodí na profesionály, ale sama pár žihadel schytá. V halucinacích sleze dolů ze stromu, kde leží mrtvé tělo Glimmer. Dívka v plamenech jí vezme luk a z posledních sil se odplazí kousek dál a upadne do bezvědomí. Do jejího probuzení se o ni stará Rue, ze které se následně stane spojenec Katniss. Spolu se vydají k Rohu hojnosti, kde leží na hromadě zásoby profesionálů.

Podaří se jim vyhodit zásoby do povětří, ale Rue se chytne do pasti Marvela. Katniss bohužel na místo doběhne pozdě a objeví děvčátko s oštěpem v břiše. V záchvatu smutku střelí Marvela do srdce a kolem Ruenina mrtvého těla rozmístí květiny.

Aby tvůrci her zvýšili atraktivitu her, změní pravidla tak, že se můžou stát vítězi dva lidé z téhož kraje. Katniss se vydá hledat Peetu a nalezne ho zraněného u řeky. Pekařův syn se nemůže hýbat, a tak ho uloží do jeskyně a stará se o něj. Má však otravu krve, se kterou nic nemůže udělat.

Tvůrci vyhlásí, že se ráno bude konat hostina, na které se podává něco, co každý jednotlivec zoufale potřebuje. Katniss se tam vydává, aby získala lék pro Peetu. Jeho noha se po medicíně uzdraví a oni se pomalým krokem vydávají od jeskyně pryč, aby si nasbírali a ulovili potravu. Ozve se výstřel z děla, jenž oznamuje dalšího padlého splátce. A osudem pronásledovaní milenci ví, že jsou s Catem poslední ve hře.

Tvůrci her proto vytvoří muty (zmutovaná zvířata, například genovosy), kteří pronásledují zbylé splátce k Rohu hojnosti. Tam zemře bolestivou smrtí Cato. Dívka v plamenech a pekařův syn zůstávají jediní ve hře. Pravidla se opět mění, takže může zbýt jen jeden vítěz. Katniss se však nedá a vytahuje jedovaté bobule, jimiž je chce zabít oba dva naráz. V tu ránu se ale rozezní fanfáry ohlašující vítěze her. Katniss a Peeta se vrací domů v naději, že v klidu dokončí svůj život. Ale opak je pravdou...

Kniha má další dvě pokračování - Vražedná pomsta a Síla vzdoru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 10.12.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Suzanne Collinsová - Aréna smrti (Hunger Games) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)