ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Collinsová Suzanne (*1962)

   
­­­­

Aréna smrti (Hunger Games)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Vražedná pomsta)
  • název originálu: The Hunger Games

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají...
Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her - boje na život a na smrt živě přenášeného televizí.
Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti - a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, jež staví přežití proti lidskosti a život proti lásce.
Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka pentalogie The Underland Chronicles, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.

Aréna smrti je první z knih série Hunger Games.

V troskách Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a 12 okolními kraji, jimž Kapitol vládne tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním tzv. Hladových her, zvrácenou televizní reality show, v níž každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Katniss ze dvanáctého kraje, která chce zachránit dobrovolnou účastí svou sestru, jež byla vylosována do Hladových her.

Otec Katniss zemřel při výbuchu v uhelném dole. Uhlí je hlavním zaměřením jejího kraje. Každý kraj má něco jiného - jedenáctý zemědělství, čtvrtý rybaření a tak dále. Katniss žije v chudobné části kraje ve sloji se svou matkou a malou sestrou Prim. Jakmile se dostane do arény, bude muset bojovat o život s dalšími 23 "splátci".
Dokáže přežít?

Aréna smrti byla nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Psáno ich-formou. Vřele doporučuji!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ondřej Štengl, 08.06.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Suzanne Collinsová - Aréna smrti (Hunger Games)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)