ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Neumann Stanislav Kostka (*05.06.1875 - †28.06.1947)

­­­­

Kniha lesů, vod a strání (2)

Soubor přírodní lyriky, jenž významný český básník napsal během svých letních pobytů v moravských lesích a poprvé ho vydal roku 1914.
Stanislav Kostka Neumann v jedné z nepřesvědčivějších sbírek české přírodní lyriky vitálním způsobem vzdal hold půvabům moravské krajiny. Okolí řeky Svitavy, lesy, prozářené louky i proměny jednotlivých ročních období se pro básníka stávají mohutnou inspirací, jež se zároveň rozlévá do osobitého pojetí života, který se podle jeho slov má proměnit v plnohodnotný smyslový prožitek, umocněný vědomím radostné a svobodné individuality. Neumann se nevyhýbá ani erotickým a intimním motivům a i proto úrodná země dostává v jeho podání tvář krásné a atraktivní ženy, propojené s nezastupitelnou rolí matky a milenky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1972 (12. vydání). Doslov napsal Jiří Taufer, kresby Josef Čapek. Počet stran: 135.

DĚJ:

Osou knihy je líčení přírodních krás údolí řeky Svitavy. Básník po ní pluje na lodičce, chytá ryby a naříká nad jejím znečištěním u bran Brna. Vidí, jak střízlivá a bezcitná civilizace ničí přírodní ráje, jak styk s lidmi vylučuje intimitu obcování s přírodou.

"Přede dveře postav na stráž feny, aby člověčina zpozdilá nezasedla trůnů, které patří bohům lesů, žlabů, luk a vod." (Noc přípravy)

Pociťuje-li básník v šestatřiceti letech životní únavu (Sloky nepojmenované; Křehké štěstí), neodpovídá tomu jeho horké krédo a vyznání věrnosti životnímu programu.

"Svoboden býti, toť kvésti a zráti po zákonech svého růstu, neohlížet se napravo, vlevo nešilhati, nevěřit hýření, neřku-li půstu."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 29.05.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stanislav Kostka Neumann - Kniha lesů, vod a strání (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)