ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Neumann Stanislav Kostka (*05.06.1875 - †28.06.1947)

­­­­

Nové zpěvy

Soubor civilizační poezie, jehož první vydání (později i několikrát přepracované) bylo českým novinářem, básníkem, literárním a výtvarným kritikem premiérově publikováno roku 1918.
Dnes již klasická Neumannova sbírka obsahuje 3 základní oddíly: v prvních dvou (Zpěvy drátů; Zpěvy z lomozu) oslavuje básník mohutný nástup technických vymožeností na počátku 20. století. Neumann je fascinován pronikavou silou mohutných energií (zvláště pak elektrickým proudem), jež začaly ovlivňovat lidské osudy na celé planetě. V kontrastu s těmito dvěma částmi pak působí závěr celého souboru (Zpěvy z ticha), kde se básník nechává inspirovat především přírodními obrazy, obsahujícími poetické, lyrické i hymnické reflexe.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Svoboda v Praze roku 1947 (3. vydání). Ilustroval František Gross. Počet stran: 142.

OBSAH:

Básně z let 1911-1914 jsou zde rozděleny do tří skupin:

  1. Zpěvy drátů jsou nadšené ódy na pokroky moderní techniky.
  2. Zpěvy z lomozu mají tentýž základ, velebení pohybu, technické síly a víření (Chvála rotačky; Stavba vodovodu). S. K. Neumann si ale zároveň uvědomuje i těžké stíny sobectví a hrabivosti, jež doprovázejí civilizační výboje. Volá proto po reformě společnosti na základě čistého svědomí a účinné sociální pomoci.
    "Ale já vím, že slyšels a volil již, bratře můj, ty, kterýs vyrostl, kvetl a uzrál pod širým stropem nezištných snů, v nichž necinká zlato a k lupu se neřadí cifry..." (Zpěv z nabitých let)
    "Přestanou hromaditi a počnou skutečně žíti, pro zlatou minci nezradí lučního kvítí, vedeni střelkou svědomí svobodným stejně jako mužným půjdou krokem." (Budoucí lidé)
    "Nesmírná útěcha line se z věnce, jejž tvoříš, přispěl-lis, přispěti moha. Podaná ruka na kterémkoli místě pravého tvoří boha." (Podaná ruka)
  3. Zpěvy z ticha opěvují přírodu, a to podle ročních období. Nacházejí se tu popisné básně s impresionistickými zážitky a kresbami, idealizující venkov (Chvála selky), anebo jen prostě popisující (Dub). Básník zde rovněž nezapomíná ani na své milé Obřany u Brna (Zpěv zimní).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 12.06.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stanislav Kostka Neumann - Nové zpěvyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)