ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Neumann Stanislav Kostka (*05.06.1875 - †28.06.1947)

   
­­­­

Zpěvy lásky a nenávisti

Sbírka desítek básní z různých let Neumannova života obsahuje přesně to, co jsem hledala. Chtěla jsem si přečíst něco z jeho tvorby, a to jak z doby, kdy býval anarchistickým buřičem, tak i z té, kdy se hlásil ke komunismu. Při pročítání obsahu knihy jsem si všimla i názvů s odkazy na satanismus, kterým se Neumann, jak vím, zabýval. Nečetla jsem všechny básně, protože bych jim stejně nerozuměla, ale v těch, které jsem přečetla, jsem našla to, co jsem chtěla. Tím byly až extrémní rozdíly ve stylu psaní a náladě, naprosto jasná rozpoznatelnost, do kterého směru konkrétní básně zařadit.

VÝPISKY:

  1. Vypučel jsem nad bahna...
    "Sám
    pyšný
    Věčné nepřátelství vypověděl jsem plazům, jež kolem
    s jedovou vegetací živoří nečisté dny své,
    a svoji nenávist jako štít jasný jsem pozvedl
    a čekám rány."

    Silácké řeči člověka v rozporu se společností. Neumann zde však otočil a vše zní spíš tak, jako kdyby on odmítl společnost, kterou tolik odsuzoval. Báseň je taková tichá, ale dost výhružná a snad zákeřná, snad jako nějaká zvěst, ale neví se, kdo vlastně bude trpět.

  2. A hrdý buď
    "A hrdý buď falešnou řečí
    žes vytrval,
    na jitřní čekal svit
    žes neposkvrnil ústa ani hrud
    čekal a věřil."

    Tohle je opravdu známá báseň, navíc je podle ní divadelní představení Hrdý Budžes, ale netušila jsem, že je právě od Neumanna. Teď vím, že patří do Rudých zpěvů a vlastně mě to nepřekvapuje, protože Neumann byl opravdu silně přesvědčený komunista (taky mi to moc nesedí - vzhledem k jeho životní pouti...), o tom svědčí i "takový byl můj lid s kosou a kladivem", to je jasné.

  3. závěr básně Zpěvy z dvacátých let
    "Lenin - maják, Lenin - zvon, Lenin - maják, Lenin - zvon,
    Maják - zvon,
    Lenin!"

    K tomu asi není co dodat, snad jen to, že báseň patří do Nových zpěvů a je z doby, kdy Neumann obdivoval nové technologie a zásluhy dělníků a inženýrů.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Spoustě básní jsem se musela smát, nad některými mi zůstával rozum stát, čas od času jsem zvedla obočí či jen zavrtěla hlavou. Čtenářův smích ale nejspíš nebyl Neumannovým cílem, já se smála jeho přesvědčení, která měnil jako chameleón barvu. Jsem ráda, že například A hrdý buď dnes nemusím recitovat před tabulí...

Komu Neumannovy Zpěvy lásky a nenávisti?
Myslím, že je to dobrá sbírka k tomu, aby si čtenář udělal o Neumannovi a jeho tvorbě představu. Není nijak zvlášť náročná na čtení, ale obsahuje skutečně snad všechno (samozřejmě hodně zestručněné), nad čím kdy Neumann přemýšlel a jak žil.

Proč Stanislav Kostka Neumann?
Ze zvědavosti, z doporučení. Co mě zajímalo nejvíc? Kvůli čemu si bývalý buřič nakonec získal přízeň lidí? Dokonce takovou, že jsou po něm pojmenované např. ulice v některých městech? Jak musel obrátit? Existoval vůbec ještě někdo další, kdo tohle dokázal?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišel, 15.06.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Stanislav Kostka Neumann - Zpěvy lásky a nenávisti







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)