ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brownová Sandra (*12.03.1948)

­­­­

Špinavá hra

Griff Burkett býval předním hráčem amerického fotbalu. Oslavovaná sportovní hvězda, vzor mládeže a miláček davů, ale jen dokud nepřišel po zmanipulovaném zápase nemilosrdný pád. A pět let ve vězení. Když si odpyká trest, nemá ani peníze, ani domov, ani budoucnost. Má jen nabídku, kterou dostal od majitele letecké společnosti Fostera Speakmana, na niž zpočátku nemá chuť přistoupit. Úkol, v němž hraje klíčovou roli Speakmanova manželka Laura, nakonec pod tlakem okolností přijímá. Avšak brzy se ukazuje, že tady někdo hraje špinavou hru a že je těch hráčů víc...

MÍSTO DĚJE:

Dallas, Texas (USA)

DĚJ:

Bývalá hvězda amerického fotbalu a miláček davů, Griff Burkett, se po pěti letech znovu ocitl na svobodě. V době své největší slávy se nadaný fotbalista zapletl s organizací Vista, které dlužil nemalé peníze. Členové Visty byli ochotni Griffův dluh smazat, pokud Griff zmanipuluje zápas tak, aby jeho tým prohrál. Vše se uskutečnilo podle plánu, načež byl Griff obviněn z podvodu a z vraždy šéfa Visty. Po těchto aférách přišel Griffův nemilosrdný pád.

Jako malý kluk žil Griff se svou matkou, která měnila partnery častěji než ponožky. O svého synka se nijak zvlášť nestarala, a tak Griff vyrůstal jako kůl v plotě. Uzavřel se do sebe, neměl žádné přátele a byl samý průšvih. Jediné co měl chlapec opravdu rád, byl fotbal. Jeho nadání si brzy všiml trenér Miller, jenž si vzal Griffa okamžitě do parády. Mezitím Griffova matka odešla z domu, aniž by se rozloučila. Chlapce to tak vzalo, že přestal chodit jak do školy, tak i na tréninky. Trenér Miller dlouho nevydržel a pro Griffa si osobně došel. Aniž by čekal na jeho souhlas, nastěhoval ho k sobě do domu. Millerova žena Ellie se o Griffa starala jako o vlastní dítě. Griff se ze začátku nechoval moc přívětivě, ale později pochopil, že manželé Millerovi jsou jediní dva lidé, kteří ho mají opravdu rádi. Trenér se s ním sice nijak nemazlil, ale jelikož věděl, jaký má Griff talent, věnoval mu většinu svého času. Když se z Griffa stal profesionální hráč, postavil se na vlastní nohy. Měl tolik peněz, že pomalu nevěděl, co si s nimi počít. Když Griffa zatkli, věděl, že ho trenér už nikdy nebude chtít vidět.

Po propuštění z vězení si Griff začal zařizovat nový život. Jeho právník, Wyatt Turner, mu sehnal ne zrovna luxusní byt, ale na přežití to stačilo. Dále mu obstaral nějaké to oblečení a ojetou hondu. Griff se pustil do hledání práce. Brzy zjistil, že bývalou fotbalovou superstar, která se ocitla na samé dlažbě, nikdo nezaměstná. Náhle však obdržel vzkaz s pozváním do rezidence Fostera Speakmana, což byl vlastník aerolinií SunSouth a tím pádem velice zazobaný chlapík. Griff tedy vyrazil ke Speakmanovi. V domě ho uvítal sluha ze Salvadoru Manuelo Ruiz, který byl panu Speakmanovi velice oddaný. Setkání s panem Speakmanem Griffa šokovalo. Jednak nečekal, že pan Speakman bude na vozíčku. To ho ale nevyvedlo tolik z míry jako práce, jíž mu Speakman nabídl. Jednalo se o oplodnění Speakmanovy ženy Laury. Speakman se stal paraplegikem při autonehodě, která měla za následek i to, že nemohl mít se svou ženou děti. Speakmanovi si dítě nesmírně přáli. Samozřejmě tu byla i možnost umělého oplodnění, ale o té Speakman nechtěl ani slyšet. Trval na tom, že jeho žena musí otěhotnět přirozenou cestou. Griff se nakonec rozhodl, že to udělá - hlavně kvůli penězům, které by za početí dostal. Musel však slíbit, že o tom nikomu nepoví.

Griff byl od doby, kdy opustil vězení, stále pronásledován detektivem Rodartem. Rodart měl na fotbalistu spadeno od chvíle, kdy Griffa zatkl. Nedal si pokoj ani po odpykání jeho trestu. Griffovi neustále opakoval, že je přesvědčený, že ukradl šéfovi Visty peníze. Samozřejmě to nebyla pravda. Griff by Rodarta nejraději zabil. Rodart ho schválně provokoval, protože věděl, jak je Griff pokaždé rozzuřený. Stále mu předhazoval, že pomstí šéfa Visty a Griffa zničí. Rodart si o Griffově novém životě zjistil absolutně všechno. Když se mu nepodařilo z Griffa vytáhnout, co má společného se Speakmanovými, šel na to jinou cestou. Napadl a znásilnil Griffovu přítelkyni, která se živila prostitucí a obchodováním. I přes svůj obor, to byla velice bohatá, čistotná a chytrá žena, která hojně investovala do nemovitostí. Rodart ji surově zmlátil, přičemž jí úplně rozdrtil obličej. Griff se zařekl, že se Rodartovi pomstí, i kdyby ho měl zabít.

Griff se začal scházet s Laurou Speakmanovou. Po třetí schůzce si Griff uvědomil, že ji miluje. Vzápětí mu však Speakman oznámil, že je Laura konečně těhotná a že Griffa zve k sobě domů, aby mu mohl předat peníze. Griffa to rozesmutnilo, protože to znamenalo, že už Lauru neuvidí. Nicméně dorazil na Speakmanovo pozvání. Tam se mu Speakman začal posmívat a narážet na jeho a Lauru. Griff měl sto chutí Speakmana zavraždit. Než se však k tomu odhodlal, napadl ho zezadu Manuelo a začal ho škrtit. Celé to měl se svým pánem dohodnuté. Speakman se chtěl totiž pojistit, aby se jejich tajemství nedostalo dál. Griffovi se podařilo z tohoto boje vyváznout, což se o Speakmanovi říci nedá. Manuelo chtěl Griffa bodnout nožem, ten však uhnul a ostří nože dopadlo na krk překvapeného Speakmana. Zatímco se Griff marně snažil Speakmanovi zachránit život, Manuelo se zděšením, co to provedl, utekl.

Poté co se Laura od detektiva Rodarta dozvěděla o smrti svého muže, odvezli ji do hotelu, kde byl nonstop střežená policií před Griffem Burketem. Všichni byli přesvědčeni, že vraždu spáchal on. Bylo to evidentní jak z otisků prstů, tak i z krve, jíž zanechal na Speakmanově krku. Policie našla ještě jiné vzorky krve, ale tím se Rodart nechtěl moc zabývat. Stačilo mu, že má přímé důkazy pro Griffovo odsouzení k smrti.

Griff potřeboval okamžitě mluvit s Laurou. Dostal se k ní do hotelu a celou situaci jí vysvětlil. Zdálo se, že mu uvěřila, jelikož s ním utekla z hotelu. Byla do něj také zamilovaná.

Jediné, co by Griffovi zachránilo život, bylo svědectví Manuela. Ten se však vypařil bůhví kam. Griffovi se podařili nalézt Manuelovu mapku, podle níž mohl určit, kde se sluha zrovna nachází. Jelikož bylo životně důležité, aby se Manuelo našel, zavolal Griff Rodartovi a sdělil mu souřadnice Manuelova potenciálního útočiště.

Griff nejdříve odvezl Lauru do trenérova domu. Trenér s Ellie byli zrovna na dovolené, a tak jejich dům představoval vhodné útočiště. Laura začala cítit bolest v břiše. Potratila. Griff chtěl sice zůstat s ní, ale přemluvila ho, aby jel hledat Manuela. Než stačil odejít, vrátili se jeho náhradní rodiče. Ellie Lauře a Griffovi věřila. Trenér však ne. Zavolal na Griffa policii. Ten už však byl na cestě za Manuelem.

Rodart nalezl Manuela jako první. Nešlo mu o to, aby se Manuelo přiznal k vraždě. Chtěl ho pouze odstranit, aby už Griffa nemohlo nic zachránit. Ve chvíli, kdy byl Rodart přichystaný Manuela zastřelit, dorazil Griff. Rodart se mu namístě přiznal, že šéfa Visty zabil on. To, že Griffa policie našla u mrtvého těla, už jen Rodartovi hrálo do karet. Griffovi bylo jasné, že už mu zbývá jen posledních pár minut života. Rodart však nejprve střelil Manuela, jenž v důsledku nárazu přepadl už do připraveného vykopaného hrobu. Nyní přišla řada na Griffa. Ke Griffově štěstí se mezi ním a detektivem strhla bitka. Rodart však vyhrál a už se chystal Griffa zabít, když v tu chvíli mu zdánlivě mrtvý Manuelo rozsekl hlavu rýčem. Ve stejný čas přijela policie, která už se o Rodarta postarala.

Griff byl zachráněn a jeho jméno konečně očištěno. Bývalý fotbalista ležel v nemocnici a dával se do kupy. Po pár dnech ho přišel navštívit trenér. Sdělil mu, že ví pravdu o tom zmanipulovaném zápase. Poznal to z videonahrávky. Griff měl hodit míč tak, aby jeho tým prohrál. Neměl však to srdce hrát nečestně a tím podrazit své spoluhráče. Jeho hod byl vynikající. Jeho spoluhráč míč nechytil, a tak tým prohrál. Vše vypadalo tak, jak si Griif dohodl s Vistou. Ve skrytu Griffovy duše tomu bylo jinak. Aniž by trenér něco řekl, jeho návštěva znamenala usmíření.

Když už byl Griff zdravý a ve formě, dostal pozvání od Laury. Jejich schůzku vyplňovala konverzace o jejich životech a starých zážitcích, čímž se stále lépe poznávali. Pro oba to znamenal nový začátek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Dvořáková, 01.06.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Alibi
-Mrazivý chlad
-Nebezpečná podoba
-Pavučina z hedvábí
-Špinavá hra
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Sandra Brownová - Špinavá hraMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­