ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brownová Sandra (*12.03.1948)

   
­­­­

Nebezpečná podoba

Havárie letadla mířícího do Dallasu nebyla pro televizní reportérku Avery Danielsovou pouze osobní tragédií. Byl to zásah osudu, který ji dosadil do role klíčové postavy dramatu nenávistné vášně a smrtelné touhy. Po neštěstí byla kvůli závažným zraněním nucena prodělat plastickou operaci, díky níž získala podobu oslňující, ale sobecké Carole Rutledgeové a za manžela muže, kterého miluje. V době, co ležela v nemocnici, však došla k děsivému zjištění: někdo chce Tatea Rutledge zavraždit. Někdo z jeho blízkých. Takže aby ho zachránila, musí přijmout život jiné ženy se všemi nebezpečími a riziky, které to přinese...

MÍSTO DĚJE:

Dallas, Texas (USA)

DĚJ:

Příběh začíná tragickou havárií letu 398, při němž přežilo jen několik málo lidí. Na palubě letadla byly mezi cestujícími známá televizní reportérka Avery Danielsová a manželka texaského politika Carole Rutledgeová s tříletou dcerkou Mandy. Fakt, že Avery s Carole nebyly příbuzné, byl nepochopitelný. Obě ženy si totiž byly nesmírně podobné.

Když Avery našla na palubě letadla své místo, zjistila, že už je obsazené. Seděla tam totiž Carole s dcerou. Avery si proto sedla na místo, které patřilo ženě s dítětem - vyměnily se.

Při havárii letadla se Avery podařilo zachránit sebe i malou Mandy. Jakmile se s dítětem dostala z hořícího letadla, utíkala i s holčičkou co nejdál od vražedných plamenů.

Avery se probudila v nemocnici. Její tělo pokrývala snad stovka obvazů. Žena měla velké štěstí. Na rozdíl od některých mrtvých spolucestujících vyvázla s popáleninami a zdevastovaným obličejem. Avery se nemohla hýbat, natož mluvit. Ke komunikaci s okolím jí sloužilo pouze jedno oko, které na rozdíl od zbytku těla neměla převázané obvazem. Žena si začala vzpomínat, co se stalo a z jakého důvodu leží v nemocnici. Co jí ale přišlo divné, byl fakt, že jí úplně neznámí lidé oslovují Carole. Jestli někoho v nemocnici očekávala, tak to byl její starý přítel Irish McCabe nebo Van Lovejoye, kteří s ní pracovali v redakci KTEX. Irish se o Avery staral jako o vlastní dceru, jelikož rodiče Avery zemřeli velice brzy. Co se týče Vana, byl věčně "zkouřený" marihuanou, ale taky jedním z nejlepších kameramanů. Avery měl však také moc rád. Nicméně ani jeden jí v nemocnici nenavštívil. Muž, který ji oslovoval Carole, byl kandidátem na senátorské křeslo Tate Rutledge, manžel Carole Rutledgové. Avery pochopila, že výměnou míst v letadle, došlo i k záměně dvou žen. Avery Danielsová byla pro všechny mrtvá.

Tate Rutledge netušil, že celou dobu navštěvuje úplně cizí ženu a že jeho manželka je mrtvá. Naštěstí díky Avery Tateova dcerka Mandy nehodu přežila bez větších následků. Avery ke své hrůze zjistila, že Tate sehnal špičkového plastického chirurga, jenž její poničený obličej opraví tak, že na ní nebudou znát vůbec žádné známky havárie. Samozřejmě operace proběhne podle Caroliny fotografie. Mezitím co se Avery snažila v nemocnici smířit se svým osudem, navštívil ji neznámý muž. Řekl jí něco v tom smyslu, že až se vrátí z nemocnice domů, budou pokračovat na Tateově vraždě. Avery nepochybovala o tom, že ji dotyčný považoval za Carole.

Tate byl Avery velice sympatický, a proto nemohla uvěřit tomu, že by Carole chtěla zabít tak hodného člověka. Avery začínala mít Tatea ráda, usmyslela si tedy, že mu musí zachránit život. Navíc v celém případu větřila bezvadnou reportáž, a tak se rozhodla, že bude předstírat Carole Rutledgeovou.

Operace se povedla výborně. Až na kratší vlasy vypadala Avery úplně stejně jako Carole. Nastal čas, kdy Avery měla s Tatem odjet domů. Během svého pobytu v nemocnici se Avery postupně seznámila s celou jeho rodinou. Kromě rodičů, Nelsona a Zee, měl Tate staršího bratra Jacka. Jack byl ženatý s alkoholičkou Dorothy Raeovou, s níž měl dceru Fancy. Mladá Fancy se chovala jako nevychovaný spratek. Mimoto chodila každou chvíli s někým jiným a ještě ke všemu působila jako šlapka. Celá rodina spolu bydlela na velkém ranči. Eddy Paschal, nejlepší přítel Tatea a zároveň jeho volební manažer, docházel k Rutledgeovým tak často, že ho skoro považovali za člena rodiny. Když se rozjela volební kampaň, Eddy se nastěhoval do bytu nad garáží, kam ho často chodila navštěvovat Fancy s tím, že ho miluje. Avery od počátku cítila, že mezi Tatem a Carole to nebylo úplně v pořádku. Když Avery přijela na ranč, začala pozorovat, jaká Carole asi byla. Od okamžiku, kdy přijela, věděla, že rodina Carole moc v lásce neměla.

Hned první den si však Tate a jeho rodina všimli změn v chování Avery alias Carole. Samozřejmě že se Avery chovala jinak než Carol. Nejvíce se to projevilo na chování k Mandy. Avery si holčičku doopravdy zamilovala, což se Carole zřejmě nepodobalo. Někteří z rodiny novou Carole podezírali, že se chová mile jenom proto, aby se vetřela do Tateovy přízně. Avery ze začátku moc nechápala Tateovo odtažité chování, ale postupem času zjistila, že Carole nebyla nic jiného než děvka, která se tím ani netajila. Avery se do Tatea doopravdy zamilovala. Moc ráda by mu řekla, jak to s ní opravdu je, ale věděla, že by to nepochopil a neuvěřil by jí, že se ho někdo chystá zabít. Jelikož Avery byla na rozdíl od Carole zvyklá stále pracovat, tak se alespoň začala intenzivně věnovat Mandy.

Mandy byla od nehody uzavřená do sebe a občas měla noční můry. Avery dohodla děvčátku schůzku s dětským psychologem. Podle něho měla Mandy velice nízké sebevědomí, za které podle všeho mohla Carole. Avery nezbývalo nic jiného než snášet všechnu vinu za Carole. Díky její každodenní péči se holčička zlepšovala.

Mezitím byla volební kampaň v plném proudu. Během ní se Tate účastnil mnoha večírků, na kterých ho Avery doprovázela. I Eddy musel uznat, že se nová Carole chovala skvěle na jakékoli akci. Tate si občas říkal, jestli je vůbec možné, aby se jeho manželka takhle změnila. Někdy i k ní pociťoval lásku. Jakmile si ale vzpomněl na všechny její lži, podrazy a podvádění, řekl si, že jí nesmí znovu skočit na lep. Pokaždé, kdy se vztah mezi Tatem a novou Carole začal zlepšovat, vše se pokazilo nějakým minulým Caroliným podrazem. Někdy měla Avery chuť všechno zabalit.

Avery se podařilo spojit se s Irishem a Vanem. Vysvětlila jim, v jak složité situaci se nachází a oba slíbili, že jí pomůžou najít člověka, který chce zavraždit Tatea. Van měl ve svém kutlochu, který nazýval svým bytem, stovky videokazet, které kdy natočil nebo koupil. Hledal na nich muže, jenž se pokaždé objevoval na Tateových akcích. Avery párkrát ve svém pokoji objevila dopis od Carolina kumpána, s nímž Carole plánovala Tateovu vraždu. Znamenalo to, že vrah musel být někdo, kdo měl normálně přístup do domu.

Blížil se den voleb. Tate s Eddym a Jackem intenzivně pracovali na kampani. Na druhé straně stejně intenzivně pracovali Avery, Irish a Van na usvědčení vraha. Avery si den ode dne uvědomovala, že bez Tatea a Mandy už nedokáže žít. Tate už také bezpochyby věděl, že Carole znovu miluje.

V den voleb se Tate dozvěděl, jak to s jeho novou Carole doopravdy je. Avery ho nabádala, ať je na sebe opatrný, ale on jí po tom všem moc nevěřil.

Vanovi se konečně podařilo najít nahrávku, v níž bylo jasné, kdo je vrah. Jelikož se nemohl Irishovi dovolat, odnesl kazetu na smluvené místo. Když chtěl doma znovu vytočit Irishovo telefonní číslo, někdo mu vstřelil kulku do hlavy. Irish se začal po Vanovi shánět. Jel do jeho bytu. Tam byl ale přepaden stejným mužem, který zabil Vana. Avery byla celá na trní, protože se nemohla spojit s Irishem. Požádala Fancy, aby zajela na místo, kam Van ukryl kazetu. Nabádala ji, jestli ve schránce něco bude, ať se s tím okamžitě vrátí. Fancy nakonec kazetu přivezla. Avery si ji okamžitě přehrála. Na videu byl záznam polovojenské rasistické organizace. Tato organizace měla za hlavní cíl zničit všechny, kteří nebyli jako oni. Video zachycovalo skupinku ozbrojených mužů, mezi nimiž byl Eddy.

Tate volby vyhrál. Rodina a Texasané slavili. Tate přišel mezi lid. Zatímco mu všichni potřásali rukou, Avery se snažila k Tateovi protlačit, aby ho zachránila.
Ve chvíli, kdy se ozval výstřel, Avery Tatea povalila na zem. První kulka zasáhla Avery. Hned po první ráně se ozval druhý výstřel. Ten zasáhl Nelsona. Nelson klesl k zemi. Byl na místě mrtvý. Střelcem byl Eddy. Avery v davu lidí uviděla muže, který byl na každé Tateově akci. Muž vytáhl pistoli a střelil Eddyho do hlavy.

Avery se opět ocitla v nemocnici. Nebylo to nic vážného. Celá Tateova rodina za ní přišla na návštěvu. Tate všem už řekl, jak to s Avery ve skutečnosti bylo. Mezi návštěvníky byl také muž, jenž zabil Eddyho. Byl to tajný agent FBI Bryan Tate, který byl Nelsonův dobrý kamarád. Bojovali spolu v Koreji. Bryan byl ve válce zraněn, a tak zůstal v Nelsonově domě. Nicméně se do sebe se Zee zamilovali a Zee otěhotněla. Nelson o tom věděl. Vyhrožoval Zee, že jestli s Bryanem odejde, už nikdy neuvidí malého Jacka. Zee zůstala, protože věděla, že by to neunesla. Nelson schválně Tateovi podstrčil Carole. Byl s ní domluvený, že bude Tatea citově ničit. To byla metoda, kterou svou Zee týral. Věděl, že když bude Tate nešťastný, bude i Zee. Nelson Tatea schválně upřednostňoval, aby ho jeho starší bratr nenáviděl. V době, kdy měl Tate kandidovat na senátora, Nelson najal Eddyho Paschala. Zaplatil mu kurz, kde se Eddy naučil všechno, co potřeboval k práci volebního manažera. Když se vypracoval, Nelson ho doporučil Tateovi. Nelson s Eddym plánovali Tateovu vraždu v den Tateova vítězství. To byla další fáze mučení Zee.

Jako manželé se těhotná Avery s Tatem odstěhovali do Washingtonu. Dorothy Raeová přestala pít. Společně s Jackem a Fancy pracovali na zlepšení rodinných vztahů. Bryan s Zee se po tolika letech konečně vzali. Co se týče Irishe, tak ten dostal ve chvíli napadení silný infarkt, který mu vlastně zachránil život. Eddy se už neobtěžoval zjišťovat, zda je Irish mrtvý, nebo ne. Tate Avery přemluvil, aby z tohoto případu natočila reportáž. Nakonec z toho vznikl film, který měl docela velký úspěch. Film, který věnovala hlavnímu zachránci Vanovi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Dvořáková, 01.06.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Alibi
-Mrazivý chlad
-Nebezpečná podoba
-Pavučina z hedvábí
-Špinavá hra
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Sandra Brownová - Nebezpečná podobaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)