ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brownová Sandra (*12.03.1948)

   
­­­­

Pavučina z hedvábí

Život Kathleen Haleyové je poznamenaný tragédií: ve 13 letech ztratila rodiče a na dlouhou dobu i důvěru k lidem. Na počátku příběhu je jí už 25, ale dosud se bránila mít někoho ráda, bála se zklamání. Všechno se ale změní, když se objeví přitažlivý kameraman Erik: Kathleen konečně poznává opravdovou velkou lásku, jíž se bez výhrad poddává. Je šťastná, ne však nadlouho. Když je jí nejhůř, zasáhne náhoda nebo snad osud, který splétá hedvábné pavučinky života. Pak už se v dramatickém románu ze světa módy a velkých peněz rozvíjí překvapivý děj nepostrádající napětí. A jeho hlavní hrdinka - jež má v práci úspěch, okouzluje lidi, nechybí jí fantazie a dovede si získat autoritu - si neví rady s vlastním srdcem...

Příběh začíná na letním táboře na Horské vyhlídce v Ozarských horách v Arkansasu, pětadvacetiletá Kathleen pracuje jako vedoucí. Bere tyto dva měsíce jako odpočinek od své práce v obchodním domě, ale také sem jezdí za B.J. s Ednou, kteří jsou její přátelé již od útlého dětství, protože sama tento tábor jako dítě navštívila jako neposlušný sirotek.

Když do tábora přijel kameraman jménem Erik Gudjonsen, který měl natáčet děti do dokumentu v televizi, převrátil se jí celý život. Do Erika se zamilovala, stejně jako on do ní. Přitahovala ho jako nikdo nikdy předtím. Trávili spolu chvíle u řeky, na výletech s dětmi i po večerce sami dva. Když ji Erik připravil o její největší cennost, kterou v sobě držela tak dlouho, byla si jistá, že ho miluje.

Avšak po letecké nehodě, která se mu stala, když si jel pro videokameru, čekala bezmocná, vystrašená a pološílená Kathleen v nemocnici - poté, co se přihnala žena s příjmením Gudjonsenová, zamotala se jí hlava...
Neměla ani ponětí, jak osudovou chybu dělá, když mizí z Arkansasu do nového města, jiné práce a jiného světa před myšlenkou, že je ženatý.

Svůj životopis posílá na různé inzeráty o práci. Na jednu dostane odpověď. Dostaví se na pohovor v obchodním domě Kirchoff. Muži jménem Seth Kirchoff, ochrnutému od pasu dolů a řediteli i majiteli obchodního domu, se Kathleen okamžitě zalíbí. Hned ji přijme a seznámí ji se svými plány, s rozšířením trhu. Mladá dívka však po krátké době zjistí, že čeká dítě. Je naprosto jasné, že otcem je Erik, kdo taky jiný...

Rozhodne se pro potrat. Má jí to zabrat jen víkend a nikdo se nemusí nic dozvědět. Ovšem až na sále se nemůže vzdát myšlenky, že dítě je jejich, její a muže, kterého miluje. Nenechá si nemluvně vzít a hned v pondělí předloží Sethovi výpověď. On je však chytrý a chce znát pravdu. Kathleen mu poví o dítěti i otci, ale jméno vynechává. Seth jí nabídne domov, podporu, lásku a zajištění pro ni i to malé. Je si vědom, že ona ho nikdy nebude moci milovat jako opravdového muže.

Když jsou Theronovi tři roky, přijde jako normálně Seth po práci domů, ale tentokrát má s sebou hosta, mladého nadějného kameramana Erika Gudjonsena!

Kathleen život se obrátí vzhůru nohama. Bojí se, aby si její manžel nevšiml podoby syna a Erika, tak jako si jí všiml otec již na své první návštěvě. Seth často žádá Erika a svou manželku o spolu práci, ale Kathleen se bojí být s ním o samotě, i když je jí s ním tak dobře. Seth potřebuje natočit reklamu na novou sezónu a posílá Erika i Kathleen na pobřeží, kde mají několik dní natáčet. Kath však dohání k žárlivosti a vzteku jedna z modelek, jež stojí stále o Erikovu pozornost. Když dostanou den volna, aby si všichni odpočinuli, uvidí ji i s Erikem na pláži. Nezvládne pohled na něj s cizí ženou. Sbalí si jen pár věcí a v ohromné bouři odlétá do nedalekého hotelu na ostrově.

Erik však má stále oči jen pro ni a ihned se ji vydá hledat. Najde ji a po první rozepři kvůli zbabělosti, žárlivosti a naivnosti se stane její pokoj palácem rozkoší. Celý den nemyslí na nic jiného než na sebe samotné.

Když se vrátí, dozvídají se nehezkou zprávu od Eliota, který přijel pro Kathleen. Oznámil jí, že Seth je v nemocnici a jeho stav s nemocnými ledvinami a játry se zhoršil. Okamžitě se vydají na cestu, ale Erik musí zůstat a dodělat svou práci. Seth sice radostí září, že vidí svou milovanou, ale umírá. Všichni to vědí - i Kath. Vyčítá si, že se oddávala milenci a její muž zatím trpěl na lůžku. Po jeho smrti dostala ze závěti svého muže nemalé jmění a veliký letní dům na venkově, kam se okamžitě se synem odstěhuje.

S Erikem nemluví, nechce ho vidět. Jedno pozdní odpoledne, pár týdnu po nastěhování, uvidí přijíždět Erikovu dodávku na její dvůr. Přinesl dopis, jenž mu zanechal Seth. V něm stojí, že malý Theron dostane peníze na studium i na zajištění své budoucnosti - ale pod jednou podmínkou, musí mít do měsíce jméno svého pravého otce, Gudjonsen; a paní Kirchoffová by měla nést totéž jméno. Věděl to!

A tak mohli Erik s Kathleen bez obav a vyčítání začít život společně v jeho menším bytě ve městě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niccy, 08.04.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Alibi
-Mrazivý chlad
-Nebezpečná podoba
-Pavučina z hedvábí
-Špinavá hra
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Sandra Brownová - Pavučina z hedvábíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)