ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brownová Sandra (*12.03.1948)

­­­­

Mrazivý chlad

Ospalé horské městečko Cleary, kde se zpravidla nic neděje, zažívá sérii únosů mladých žen. Po stopě neznámého únosce se vydává šéf místní policie Dutch Burton. Do Cleary se vrací i jeho bývalá manželka Lilly, aby prodala srub v horách a nadobro tak za sebou zanechala minulost. S tím se však Dutch nechce smířit. Když Lilly ve srubu uvězní sněhová vánice, Dutch jí spěchá okamžitě na pomoc. Pohání ho i žárlivost, Lilly je tam totiž s novinářem a cestovatelem Benem Tierneym. Dutch věří, že Ben je oním vrahem, kterého hledá.

MÍSTO DĚJE:

Cleary, Severní Karolína (USA)

DĚJ:

V malém horském městě Cleary se ztratilo už pět žen. U těl, která byla již nalezena, se pokaždé povalovala modrá stuha. Pachateli se proto začalo přezdívat "Modrý".

Lilly Burtonová, úspěšná reportérka jednoho časopisu, byla čerstvě rozvedená. Její bývalý manžel, Dutch Burton, pracoval jako šéf u místní policie. Před několika lety Lilly porodila holčičku Amy. Amy však byla hodně nemocná, a tak zanedlouho zemřela. Oba rodiče to samozřejmě vzalo. Dutch začal pít a podvádět svoji ženu. Lilly požádala o rozvod, protože ji Dutch jednoho dne uhodil. Dutch jí sice sliboval, že se polepší, ale nepomohlo to.

V den, kdy Lilly s Dutchem odstěhovávali poslední věci ze svého srubu, řádila venku sněhová vánice. Lilly se chystala na cestu do Atlanty, kde si zařídila nové bydlení. Dutch, jenž se stále nemohl s rozvodem a s prodejem srubu smířit, ještě zkoušel Lilly přemluvit, ale marně.

Silnice byla zledovatělá, a tak musela Lilly jet takřka krokem. Když vjela do zatáčky, skočil jí pod kola Ben Tierney. S Tierneym se seznámila loni v létě na výletě. Od začátku jí byl velice sympatický a ona jemu také. Nyní však Tierney bezvládně ležel ve sněhu. Lilly s úlevou zjistila, že není mrtvý. Utrpěl ale ošklivou ránu na hlavě a celkové pohmoždění těla. Auto, jenž zapadlo do sněhu, bylo mimo provoz. Dvojici nezbývalo nic jiného, než se zkusit "doplahočit" do srubu.

Cesta byla namáhavá a zdlouhavá. Nakonec se jim však povedlo dostat se pod střechu. V tuto chvíli blizard přežili. Plyn a elektriku měli ve srubu ale brzy odpojit, což znamenalo, že musejí rychle zavolat pomoc, jinak dlouho nepřežijí.
Lilly se pokoušela zavolat Dutchovi. Podařilo se jí s ním spojit jen na chvíli, protože pak už špatné počasí vyřadilo veškerou komunikaci. I přestože si ve srubu zapálili krb, byla jim stále zima. Lilly alespoň ošetřila Tiernymu ránu na hlavě. Nezbývalo než čekat na pomoc.

Dutch zachytil pár slov z mobilu Lilly. Věděl, že musí okamžitě vyrazit do srubu. Jednak, aby Lilly nezmrzla a jednak proto, že s ní byl Tierney. Když policie začala vyšetřovat zmizení dívky Millicent Gunnové, narazila na jméno Ben Tierney. Tierney představoval pro policii hlavního podezřelého, který má na svém kontě rovnou pět únosů. Dutch nesnesl ani pomyšlení, že je Lilly ve srubu s "Modrým".

Dutch se už od školy přátelil s Wesem Hamerem. Wes byl na škole hvězda ve fotbalu, což mu Dutch záviděl. Nyní působil jako předseda městské rady a trenér. Wes byl neuvěřitelný sukničkář. Vedle toho měl tendence se pokaždé před svými známými vytahovat se svými výkony. Wes měl manželku Doru a syna Scotta. Osmnáctiletý chlapec měl tu smůlu, že z něj jeho otec chtěl udělat profesionálního atleta a následně šampiona. Wes Scotta neustále trénoval, ať se mu to líbilo, nebo ne. Co se týče vztahu mezi otcem a synem, nebyla to žádná sláva. Wes byl na svého syna velice přísný. Chtěl, aby Scott, za žádné situace nezanedbal trénink. Povedlo se mu i to, že Scottovi odlákal jeho dívku Millicent. Scott svého otce moc rád neměl. Už jen z toho důvodu, že ho nutil dělat něco, co on sám nechtěl, nebo že podváděl matku. Jedna věc, co mu nemohl zapomenout, bylo přistižení Wese s Millicent. Wes Scottovi posléze tvrdil, že to udělal jen pro jeho dobro. Dalším způsobem, jak Wes zdokonaloval Scottovu sportovní postavu, bylo podávání steroidů. Wes měl s místním lékárníkem Williamem Rittem dohodnuté pravidelné dávky.

William Ritt žil se svou sestrou Marilee, jež se živila jako učitelka. Vedle toho že pracoval jako lékárník, vedl ve městě drugstore, který představoval centrum všeho dění.

I přes zákaz FBI, Dutch zorganizoval pár lidí, se kterými se vydal ke srubu. Špatné počasí jim však nedovolilo postoupit dál.

Lilly s Tierneym stále čekali na pomoc. Za tu dobu, co byli spolu ve srubu, se hodně sblížili. Lilly ale Tierneymu prohledala batoh, ve kterém našla pistoli, pouta a modrou stuhu. Byla si jistá, že Tierney je "Modrý". Nelenila a připoutala ho jeho vlastními pouty k posteli. I přestože se Tierney snažil ospravedlnit, nepovolila.

Problém byl, že Lilly trpěla chronickým astmatem. Pravidelně musela brát léky, které však nyní neměla u sebe. Nejspíš je nechala v autě. Začalo se jí stále hůře dýchat, až nakonec pustila Tierneyho, aby jí pro ně došel. Ten okamžitě vyrazil. Po nějaké době se vrátil i s lékem, čímž Lilly zachránil život. Lilly uvěřila, že Tierney není únosce. Cítila, že ho miluje. Když se ale vydala do kůlny pro sekyru na nářadí, objevila v truhle tělo hledané Millicent Gunnové. Aby žena neutekla, Tierney ji svázal a utekl.

Dutch s Wesem potřebovali sněžné skútry. Kromě vrtulníku, který byl obstarán až na další den, to byla jediná možnost, jak se dostat ke srubu. Skútry patřily Williamovi, a tak si je k němu zajeli vypůjčit. William je zavedl k sobě domů, kde měl klíče od skútrů. Tam všichni tři načapali Marilee se Scottem. Wes dostal nehorázný vztek. William totiž o sestřině vztahu věděl, a proto Dutche s Williamem schválně pozval domů. Nakonec Dutch s Wesem konečně vyrazili ke srubu.

Tierney utíkal pořád dál. Najednou ale uslyšel řev motoru. Vzápětí ho začali pronásledovat Dutch s Wesem, samozřejmě ozbrojení. Tierney byl oproti svým pronásledovatelům pomlácený a vyčerpaný. Neměl jedinou šanci jim uprchnout.

Mezitím se šéf FBI začal shánět po Dutchovi. Brzy mu došlo, že policista vyrazil ke srubu na vlastní pěst. Bylo jasné, že FBI musí najít Tierneyho dříve než Dutch, jinak Dutch Tierneyho zastřelí.

William, jenž vyrazil s Wesem a Dutchem, se vydal ke srubu. Našel Lilly, která překvapivě žila. Lékárník však Dutchovi do vysílačky oznámil, že Lilly je mrtvá, protože ji Tierney zabil. Ve skutečnosti byl tedy "Modrým" William, který se právě chystal spáchat šestou vraždu...

Dutch Tierneyho dostihl. Když uslyšel zprávu od Williama, chtěl Tierneyho zastřelit. Tierneymu se ale ještě podařilo utéct. V tu chvíli se objevil na scéně vrtulník. Šéf FBI Dutchovi přikázal, ať nestřílí. Ten ale jakoby neslyšel. Střílel na každého. Šéf FBI ho musel v sebeobraně zabít.

Tierney utíkal za Lilly. V poslední chvíli doběhl do srubu a odtrhl Williama od Lilly. Zmlátil ho do krve. O zbytek se už postarala policie.

Ben Tierney se v Cleary objevil kvůli svojí dceři, která byla také nezvěstná. Rozhodl se, že udělá všechno proto, aby ji našel. Nakonec se mu podařilo najít její hrob na Cleary Peak spolu s ostatními pohřešovanými ženami.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Dvořáková, 01.06.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Alibi
-Mrazivý chlad
-Nebezpečná podoba
-Pavučina z hedvábí
-Špinavá hra
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Sandra Brownová - Mrazivý chladMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)