ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

John Radek (*06.12.1954)

­­­­

Memento (8)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství: Československý spisovatel
Rok vydání: 1989
Počet stran: 285
Ilustrace: Karel Haloun

STRUČNÉ INFORMACE O AUTOROVI:

  • * 6.12.1954
  • prozaik a žurnalista zabývající se aktuálními společenskými problémy
  • po maturitě studoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU
  • v 80. a 90. letech byl redaktorem a reportérem v týdeníku Mladý svět (publikoval reportážní seriály o Srí Lance a Tchajwanu)
  • od r.1994 zaměstnán v soukromé televizi Nova
  • Dílo: Jak jsem viděl Ameriku (1990), Džínový svět (1980), Začátek letopočtu (1984), ...

LITERÁRNÍ ŽÁNR:

Román - prozaický a epický žánr. Zachycuje různá společenská prostředí, osudy různých postav a vedle hlavního děje obsahuje i četné epizody. Proniká do duševního světa hrdinů, dovede však zachytit i složitou problematiku národa či společenské třídy.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Michal Otava - Třiadvacetiletý nenapravitelný toxikoman. V drogách hledá únik z necitlivého domácího prostředí.

DĚJ:

Mladý Michal poprvé zkusil drogy ve své partě, kam utíkal před svým přísným otcem. Tam se také setkal se svojí životní láskou Evou. Kvůli problému s rodiči Michal utekl z domova. Přestal chodit do školy a nastěhoval se k Evě do jejího bytu. Oba už byli závislí a bez drog je pronásledovaly nesnesitelné abstinenční příznaky. Neměli peníze na další dávky a tak vykradli lékárnu. Mnohokrát se dostali do konfliktu s policií, byli dokonce i ve vězení a v nápravně odvykacím zařízení. Po skončení trastu se ale vždy vrátili k drogám. Společně se nesčetněkrát pokoušeli přestat, ale nikdy to nedokázali. Michal začal se svým kamarádem podomácku vyrábět pervitin. Eva otěhotněla a kvůli tomu oba přestali brát drogy. Ale nakonec potratila a všechno začalo nanovo. Eva od Michala odešla. On si ji našel a násilím ji zamkl ve svém bytě. Sousedi na něj zavolali policii a než Michala opět zavřeli, Eva znovu otěhotněla. Ve vězení se dověděl, že je mrtvá. Prý se zasebevraždila, ale Michal věřil tomu, že ji někdo zabil. Chtěl Evu pomstít a tak vyrobil smrtelně silnou dávku pervitinu a chtěl ji podstrčit všem kamarádům. Oni byli chytřejší a přelstili Michala a on se ocitl ve velmi vážném stavu v nemocnici. Uzdravil se. Později ho našla matka v bezvědomí v jeho bytě. Lékaři mu zachránili život, ale jeho mozek byl trvale poškozen.
Příběh je podle skutečné události.

CITÁT Z KNIHY:

"Konečně jehla prošla žílou. Michal zmáčknul píst stříkačky. A najednou to přišlo. Tlak, jako by se na Michala zřítil strop toho prokletého bytu. A pak známý pohyb odspoda vzhůru vnitřkem těla. Zaťaté svaly, křeč. A když povolí, uvolnění jako kdysi..."

VLASTNÍ NÁZOR:

Myslím, že kniha je napsána velmi dobře, protože čtenář si při čtení dokonale představí, jak strašný a stereotypní je život narkomana. Věčné shánění dávky, abstinenční příznaky a pořád všechno dokola.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Truhliik, 10.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Radek John - Memento (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­