ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

John Radek (*06.12.1954)

­­­­

Memento (10)

Ilustrace: Karel Haloun
Nakladatelství: Československý spisovatel, Praha, 1989
Doba děje: rok 1989

Tento příběh by se dal charakterizovat jako současné filmy: NEOBYČEJNÝ PŘÍBĚH OBYČEJNÝCH LIDÍ.

V překladu slovo MEMENTO znamená VÝSTRAHA.

DĚJ:

Příběh vypráví o mladém Michalu Otavovi, který je zde popisován jako hlavní postava. Je to normální kluk jako každý jiný a středně prospívající student gymnázia s běžnými zálibami, nic zvláštního... Jeho otec je vysloužilý letec, zvyklý na vojenský režim, jenž se snažil nastolit i doma.
Hodná paní, starostlivá a milující matka za každých okolností, milující a věrná manželka, tak takhle se dá charakterizovat Michalova matka.

Michal měl od otce zakázáno chodit na diskotéky, ale matka ho pustila vždy, když šel otec na noční směnu. Tam se Michal seznámil s novými lidmi, ale také poprvé poznal, co dokáže kombinace správných prášků s alkoholem, a tak to tenkrát začalo... Pomalu začal vykračovat k propasti, ze které se málokdo dostane.

Seznámil se také s dívkou jménem Eva. Začali spolu chodit, také spolu brali drogy, měli stejné přátele - dealery, měli stejné zájmy - drogy. Dost toho spolu prožili, čekali spolu také dítě, ale Eva potratila kvůli její závislosti na drogách. Oba byli tak na dně, že nabízeli svá těla za dávku. Když už byli úplně dole, neměli už sílu říct NE, rozhodli se vykrást lékárnu v okrajové části Prahy. Objevili tam pár ampulí morfinu a v rychlosti vzali nějaké orazítkované lékařské recepty, na které si potom vyzvedli VĚCI - tak totiž říkali drogám a látkám s nimi spojenými. Jednou se sešli na drogovém "mejdle" všichni známí z narkomanské party. V tom nejlepším na dveře bytu zaklepala Veřejná Bezpečnost. Michal spolu s Evou a dalšími přítomnými byli zatčeni. Michal a Eva byli obviněni z rozkrádaní majetku a užívání drog. Lékárnu vzal Michal na sebe, ale Eva se trestu nevyhnula. Oba šli na nějakou dobu do vězení, v průběhu trestu měli nastoupit na protidrogové léčení. Ve vězení se Michal dozvídá postup, kterým lze získat drogu, jež není na seznamu návykových látek. Tuto drogu zvanou LSD používala známá japonská letka Kamikadze.

Michal je odveden na vojnu, kde pracuje jako řidič, má však základní znalosti pyrotechnika. Díky těmto faktům se mu podařilo nelegálně získat plnou krabici morfinu. Po příchodu z vojenské služby začnou s Evou spotřebovávat morfin. Když už nemají ani dávku, začnou rozprodávat zařízení bytu, aby koupili chemické sklo a suroviny na vaření LSD. Postupem času však nemají ani na suroviny, a tak začnou vařit pro cizí narkomany. Eva Michala opouští, aby přestala fetovat, Michal nic nechápe, je mu jasné, že s tím už přestat nejde. Za zvláštních okolností se dovídá, že Eva je znovu těhotná, to ovšem neví, že sousedi zavolali Veřejnou Bezpečnost, když slyšeli hysterické křiky Evy, která nechtěla, aby Michal cokoliv zjistil. Michal je zatčen a jde do vězení. Když se Eva dlouho neukáže a ani o sobě nedá vědět, Michal se začne vyptávat a shánět ji. Když se však dozví, že Eva je mrtvá, že se udusila plynem, když si pustila kohoutek a strčila hlavu do trouby, nechtěl tomu věřit a zařekl se, že ji pomstí. Domnívá se, že to nebyla sebevražda. Při vykonávání pomsty se však předávkuje s neznámou partou a ta ho ze strachu před VB vytáhne před dům k popelnicím, jako nějaký odpad.

Michal je odvezen do nemocnice, kde se ho snaží vyléčit. Michal končí jako troska, není schopen mluvit ani si dojít na záchod, jeho základní lidské funkce nefungují. Tento příběh končí tragicky, Eva udušená plynem. A Michal? Na jeho místě bych byla raději mrtvá.

VLASTNÍ NÁZOR:

Velice zajímavá kniha.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 19.10.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Radek John - Memento (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­