ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

John Radek (*06.12.1954)

   
­­­­

Memento (12)

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoliv jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají na šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření. Pro autorův obraz je příznačné, že vznikl takřka před dvaceti lety, kdy u nás problémy s drogovou závislostí teprve začínaly. Tehdy šlo o dílo varovné, dnes, bohužel, je tomu jinak. Síla románu tím neztratila na účinnosti, právě naopak.

Michal Otava, šestnáctiletý student gymnázia, je svým otcem vychováván velmi přísně. Naopak jeho matka je k němu velmi tolerantní a dovoluje mu chodit po nocích na diskotéky. Zde se poprvé seznámí s partou. Parta se skládá z šesti postav (Richard, Michal, Honza, Petr, Dáša a Eva), které v knize hrají podstatnou roli. Michal začne chodit s Evou a společně s partou pak začnou užívat drogy. Konflikty s otcem vyvrcholí v útěk z domova a Michal dále žije se svou láskou Evou jako narkoman. Ve dvaceti letech odejde na vojnu, kde dva roky abstinuje, ale poté ukradne bednu morfinu, kterou měl zničit. Po odchodu z vojny si ji odveze domů, kde žije s Evou relativně šťastně. Poté mu však zásoby dojdou, a tak je nucen společně s Evou vykrást lékárnu, to ho však přivede do vězení. Tam se opět pokouší přestat, ale nedokáže to. Po skončení trestu je nějakou dobu v léčebně pro narkomany, po propuštění se opět setkává s Evou, opět berou drogy, opět se několikrát pokouší přestat, ale už to nejde. Jde to s ním z kopce. Za jakýsi zločin je opět ve vězení, kde se dozví, že Eva je mrtvá. Údajně spáchala sebevraždu, Michal tomu ale nevěří. Začne být paranoidní a vymýšlí plán jak zabít její údajné vrahy, kterými jsou jeho bývalí kamarádi. Ti ho však přelstí a nechají ho v bezvědomí ležet v jeho bytě, aniž by zavolali záchranku. Jeho mozek je nenávratně poškozen a skončí v ústavu dlouhodobě nemocných jako duševně nevyrovnaný. Neumí se sám ani nakrmit...

ROZBOR:

Kniha je psána v er-formě. Hlavní postavou je Michal, další postavy jsou Richard, Honza, Petr, Dáša a Eva, kteří jsou stejně jako on drogově závislí. Myslím ale, že on byl buď závislý nejméně, nebo z nich měl nejsilnější vůli. Přijde mi, že ještě mohl přestat, jenom jeho parta a hlavně Eva ho stahovali zpátky, až už nebylo návratu. Kniha je psána podle pravdy, což celému příběhu ještě přidává na otřesnosti. Název je velmi příhodný (memento vyjadřuje varování či připomenutí, že člověk je tvor smrtelný). Kniha je docela složitá, některé části jsem si musela přečíst víckrát, abych je dobře pochopila, přesto jsem knihu přečetla jedním dechem už proto, abych se dozvěděla konec. Kniha se mi vesměs líbila, nelíbilo se mi na ní jen to, že se v ní prolínaly různé děje, což bylo občas velmi zmatené.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tiefling, 07.11.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Radek John - Memento (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­