ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

John Radek (*06.12.1954)

­­­­

Memento

  • ukázka ze samotného konce knihy

Najednou byla noc. Všude tma. Z pokoje cítil rajskou. Zvedl se mu žaludek.
Šlehnout si, abych neusnul. Jsem už tak na huntě, že usínám i pod perníkem. Nebo spíš omdlívám.
Konečně si uvědomil, co se stalo.
Byla tak klidná, když jsem na ni křičel. Copak by tohle dokázala? Máma? Ta dokáže stát se z písařky vedoucí odboru. Ale něco takového? - Tohle přece nemůže být pravda! Paranoia. Výmysly chorého mozku. To přece znám. Psychóza jak prase. Má ji snad každej po půl roce s pořádnými dávkami perníku. Kolikrát jsem to sám viděl. A jak dlouho jedu v perníku já? Myslel jsem, že budu výjimka?
Není to pravda, vzpamatuje se, opakoval šeptem. Halucinace! Vzpamatuj se!
NENÍ TO PRAVDA, začal psát na zeď, aby měl ten nápis na očích při příštím záchvatu.
Máma by to přece nemohla udělat. Tohle chce tvrdší nátury. Jasně. Kluky z party. A ještě vykouřený. - Těm by se hodilo, abych si myslel, že to byla máma. Aby mě mohli bez problémů oddělat. Nepřipravenýho. Bezbrannýho jak beránka.
Jenže jestli s tím máma nemá nic společnýho, nejspíš ve strachu o mě zavolala okamžitě na psychiatrii, aby pro mě přijeli. To by si přece dovedla zařídit. V nejhorším stačí oznámit na záchrance, že jsem se pokusil o sebevraždu. Možná volala rovnou i na policajty? Teď už přece pochopila, že se mnou po dobrém nic nepořídí. Nebo ještě ne? Na psychiatrii zavolala určitě! A možná na záchranku. Ta už se spojí s policajty automaticky. Přestalo tady být bezpečno!
Zaposlouchal se do zvuků z chodby. Někdo stoupá po schodech! Doplížil se ke dveřím, přitiskl na ně ucho.
Kroky!
Po zádech mu stékal pot.
Vrazi?
Saniťáci?
Policajti?
Teď kdosi přešel přímo kolem dveří!
Srdce mu bušilo v krku.
Vydal se nahoru. Určitě? A co když mě obkličují?
Vrhl se zpátky do místnosti. Vytáhl zpod molitanu láhev s perníkem, kuchyňský nůž zastrčil do boty, dýku sevřel levačkou. Pravačkou prudce přitáhl dveře na balkón. Bodl do tmy před sebou. Nikdo tam nebyl. Přeskočil zábradlí, dopadl na podlážky lešení.
Vlastně jsem ani nevěděl, jestli je sem znovu dali. Tak tedy dali. Přeběhl lešení k žebříku, začal se spouštět dolů. V levačce dýku, láhev se svým pokladem v náprsní kapse. Pravačku se přidržovat. Skončit po tom všem pádem z druhého patra by přece jen bylo trochu trapné, usmál se.

***

Dne 9. 12. 1984, tři měsíce po svém propuštění z psychiatrické léčebny, byl Michal Otava nalezen vlastní matkou Marií Otavovou, která mu přinesla jídlo, ve stavu hlubokého bezvědomí. Ležel v jediné místnosti svého bytu na podlaze pod oknem. V prázdných plechovkách na stole a na zemi bylo nalezeno celkem 122 nedopalků cigaret start, clea, družba, safari, partagas, sparta. I z dalších stop, otisků prstů a bot bylo možné usuzovat, že zde předchozí večer pobýval větší počet blíže nezjištěných osob, které v okamžiku, kdy Michal Otava upadl do bezvědomí, opustily byt, aniž se obrátily na lékařskou pomoc. Podle chemické aparatury sestavené v rohu místnosti a podle použitých katalyzátorů dospěl znalec oboru toxikologie k závěru, že se v bytě v průběhu noci připravovala droga zvaná pervitin. Michal Otava byl okamžitě převezen vozem rychlé lékařské pomoci na resuscitační oddělení záchranné služby, kde se po třídenní terapii, během níž byl neustále připojen na dýchací přístroj, probral z bezvědomí. Nebylo už však možné obnovit všechny funkce mozku těžce poškozeného nedostatkem kyslíku v průběhu bezvědomí. Michal Otava byl proto převezen do psychiatrické léčebny pavilónu pro pacienty s trvalým poškozením mozku. Jen částečně chápe některé souvislosti. Musí být krmen, při krmení vypouští tekutinu ústy ven, převlékán, myt, ukládán na lůžko, neřekne si, kdy potřebuje na stolici, pomočuje se. Je natolik emocionálně labilní, že na každý sebenepatrnější požadavek okolí reaguje pláčem, kvílením, neklidem, který střídají dlouhé záchvaty netečnosti. Jeho současný zdravotní stav nemá příznivou prognózu. Naděje, že se jeho potíže dále upraví, je téměř nulová.
S platností od 1. 1. 1985 byl na seznam omamných látek, na které se vztahuje zákaz výroby a přechovávání, připsán pervitin. Výroba, držení a šíření pervitinu jsou tedy od tohoto data postihovány stejně jako výroba, držení a šíření jiných drog.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Katos, 21.04.2008

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Radek John - MementoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)