ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ovidius Naso Publius (*43 př.n.l. - †18 n.l.)

Ceska posta    
­­­­

Umění milovat (3)

Umění milovat tvoří spolu s díly Léky proti lásce a Pomůcky k pěstění ženské tváře cyklus didaktické poezie, která podává poučení o lásce a ve které jde především o zábavu. Milostný vztah ztratil v Ovidiových očích charakter zničující vášně a stal se intelektuální hrou, galantní zábavou, jež se podřizuje souboru vlastních pravidel, eticko-estetickým zákonitostem, které jsou odvozeny z latinské erotické elegie. Autor tak sestavil jakousi učebnici lásky, v níž se láska stává hrou a zábavným dobrodružstvím intelektu.
Láska už nadále nemá své výsadní postavení, a také není životním postojem a základem nových hodnot, jako tomu bylo v milostné elegii. Ovidius se snaží dokázat, že zdánlivou prostopášnost lze vtěsnat do mezí a konvencí tradiční etiky. Snaží se získat určitou toleranci a prostor, dílo je určeno pouze vymezené části společnosti, jež je zbavena přísných morálních norem, které nevyhovovaly tehdejšímu životnímu stylu.
Ovidiovo dílo není pokusem o vzpouru, naopak jsou zde zřejmé spíše opačné snahy. Ovidius odmítá úplné odevzdání lásce, které bylo typické pro milostnou elegii, zmírňuje tyto příliš útočné myšlenky. Snaží se ukázat, jak skloubit dohromady soukromé životní postoje se společností, což je podle něj nejlepší cesta ke spokojenému životu...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fortuna Libri v Praze roku 2016 (1. vydání tamtéž). Z originálu Ars amatoria přeložili Ivan Bureš a Rudolf Mertlík. Počet stran: 117. ISBN: 978-80-7546-029-5.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

 • římský básník; vystudoval právo a rétoriku; po pobytu v Řecku se věnoval už jenom literatuře
 • jeho učitelem byl Euripidés
 • byl vyhnán do dnešního Rumunska - chtěl zpět, prosil císaře skrz dopisy i básně; jeho literatura pak ztratila svou lehkost a stala se plačtivou

ANTICKÁ ŘÍMSKÁ LITERATURA:

 • 3. stol. př.n.l. - 1. stol. n.l.)
 • významná architektura (Koloseum, Panteon, ...), sochařství, malířství (fresky)
 • zlatý věk písemnictví a básnictví (1. stol. př.n.l.), především komedie; vliv mytologie
 • další autoři: Seneca; Vergilius (Aeneis)

O DÍLE:

 • literární forma: milostná/erotická poezie
 • literární druh: lyricko-epický
 • literární žánr: básně
 • kompozice: 3 knihy, du-forma
 • časoprostor: čas není blíže určený (asi před 2 tis. lety); starý Řím
 • jazykové prostředky: spisovná čeština, citově zabarvená slova, archaismy, přirovnání, metafory, personifikace, objevuje se i přímá řeč
 • hlavní myšlenka: rady mužům i ženám k úspěchu v lásce

HLAVNÍ POSTAVY:

 • básník zmiňuje sám sebe
 • milenka Korinna
 • římští bohové (Venuše, Amor a další)
 • zamilovaní mladíci do dívek

STRUČNÝ OBSAH DÍLA:

Autor dává mužům každodenní rady, koho si mají zamilovat a kde hledat, jak si ji získat (např. jakými lichotkami, jak se dvořit, jak psát dopisy atd.).
Ženám připomíná péči o svou vnější krásu (jak se smát, učí ladné chůzi apod.).
Rady se prolínají s dávnými příběhy sloužícími jako příklady potvrzující platnost uvedených rad, jak se vyrovnat se zamilováním.

Kde hledat ženy a jak si je získat

Kde a jak lásku hledat. Základem je být ve správném okamžiku na správném místě. Muži se nesmí vzdávat ve snažení o ženu.

Rady mužům, jak si lásku udržet

Jak si lásku udržet a jak o ni pečovat, také dává rady při nevěře. Myšlenka dozrávání lásky.

Rady ženám

Rady vyhrazené ženám, jak ukrýt či proměnit menší nedostatky na těle, jak pečovat o vlasy a jak se procházet...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MakiVaikiki, 26.03.2019

­­­­

Diskuse k výpisku
Publius Ovidius Naso - Umění milovat (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­