ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ovidius Naso Publius (*43 př.n.l. - †18 n.l.)

­­­­

Umění milovat (2)

Nejznámější básnická sbírka z dílny klasika starověké římské literatury.
Ovidiovy rady milencům jsou i dnes nestárnoucím textem, jenž dokáže zaujmout a pobavit i současnou generaci. I dnes totiž můžeme obdivovat návody, jak nalézt, získat a udržet předmět své lásky, a to jak pro muže, tak i pro ženy. Ovidiova dravá ironie podbarvená inteligentním humorem i lehkostí verše se mu však příliš nevyplatila - právě toto dílo bylo totiž příčinou, že byl velký římský básník poslán do vyhnanství (8. stol.n.l.), kde strávil zbytek svého pohnutého života.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Nibiru v Praze roku 2006 (1. vydání tamtéž). Z latinského originálu Ars amatoria přeložil Ivan Bureš. Ilustroval Ota Janeček. Počet stran: 160. ISBN: 80-903698-0-4.

OBSAH:

Jde o poezii, v níž se autor snaží muže i ženy naučit svádění, lásce i sexu.

Kniha Umění milovat je rozdělena na tři části (dvě jsou věnovány mužům, poslední pak ženám):

  1. Kde hledat ženy a jak si je trvale získat
  2. Rady mužům, jak si lásku udržet
  3. Rady ženám

V první části autor mužům vysvětluje, co musejí udělat, aby si získali ženu. Postupuje od malých drobností až po složitější záležitosti. Je zde zahrnuto i chování ve společnosti, milostné dopisy nebo naslouchání.

Ve druhé části autor radí, jak se mají muži chovat, aby si svoji dívku udrželi. Můžeme se zde dočíst o dárcích, odrazování od nevěry nebo pečování o nemocnou dívku.

Třetí kniha je plná rad, jak by se o sebe ženy měly správně starat nebo jak by měly dobře vystupovat ve společnosti. Básník se zde snaží ženy hlavně přivést k tomu, aby se staly atraktivními pro muže.

Kniha jako celek se hlavně snaží muže i ženy naučit důležitým věcem pro získání druhého pohlaví. Je zajímavé zde sledovat, jak milostné záležitosti fungovaly v antice a jak dnes.

Do textu jsou často vloženy příběhy z antických mýtů a pověstí, které nějak doplňují moudra a rady, které zde básník dává. Na osudech lidí ze starých pověstí autor ukazuje různé milostné záležitosti, kterým by se měl člověk vyhnout, nebo je naopak zkusit.

VLASTNÍ NÁZOR:

Obsah knihy je většinou dobře pochopitelný, i když s některými verši jsem měla maličko problém.

Podle mého mínění bylo cílem autora naučit společnost základy lásky. Pak už bylo na nich, jak jejich schopnosti dále uplatnili. Ovidius zde vysvětluje hlavně ty nejdůležitější věci, které by člověk, který chce někoho zaujmout, měl umět.

I když se na seznamování muže a ženy hodně věcí od antiky změnilo, myslím si, že tuto knihu je i tak zajímavé si přečíst a popřemýšlet, co všechno je teď odlišné. V antice tato kniha byla asi dobrý rádce, když v té době většina témat z knihy byla tabu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája, 03.04.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Publius Ovidius Naso - Umění milovat (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­