ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Braunová Petra (*31.01.1967)

­­­­

Ztraceni v čase

Jedenáctiletý Martin tráví léto u babičky na vsi. Kdyby nedostal tu prokletou dvojku z chování, mohl už být u moře! Teď je na venkově, kde je pár chalup a jinak nic. Ještěže umí babička tak pěkně vyprávět! Martin vydrží donekonečna poslouchat o jejím malém bratrovi, který byl stejný rošťák jako on a kterého v Martinově věku zabil blesk. Jednoho dne se Martin vypraví do sousední vesnice a uprostřed cesty ho zastihne strašlivá bouře. Hromy burácí, na zčernalé obloze se klikatí blesky, když tu najednou tmu rozčísne ohromný záblesk doprovázený podivným fialovým zářením. Náhle všechno ztichne - jen po louce běží k vysokému stromu osamělý chlapec. Martin ho v běsnění živlů zachrání a posléze zjistí, že je to Lojzek, babiččin zemřelý bratr. Co se stalo, kde se to Martin octl? A kdo se vlastně ztratil v čase?

Příběh je o chlapci Martinovi, jenž se přemístil v čase. Všechno to začalo, když jel na prázdniny k babičce místo k moři, protože dostal dvojku z chování...
Babičce asi před osmdesáti lety zemřel bratr Lojzek. Lojzek zahynul při bouřce, když vylezl na nejvyšší strom na louce a do stromu uhodil blesk... Martin mu byl podle babiččina vyprávění hodně podobný.
Jednou jde Martin z vedlejší vesnice, uvidí náhle fialový blesk a slyší jakýsi dusot - po louce běží k vysokému stromu chlapec. Snaží se vylézt na strom, když tu ho Martin strhne - do stromu uhodí blesk!
Později zjistí, že ten, komu zachránil život, je Lojzek, a že se Martin vrátil o osmdesát let zpět. Pozná také svou prababičku, kterou nedávno viděl starou a vrásčitou, a teď před ním přitom stojí s dvěma copy a je jí teprve 8 let! Má přítelkyni, od níž se nakonec dozví, že se také přemístila v čase. Jmenuje se Žvanilka. Umí vypočítat, kdy se Martin může vrátit, ale varuje ho, že jak se vrátí, může být všechno jiné. Martin se tedy doopravdy vrátí, ale Žvanilka i babička jsou již mrtvé. Dostal však krásné dárky: dědu Lojzka, sestru, která je podobná babičce, a úžasné samé jedničky na vysvědčení - jede se k moři!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zabábinka, 03.03.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Petra Braunová - Ztraceni v časeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­