ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Braunová Petra (*31.01.1967)

   
­­­­

Borůvkové léto s Terezou (2)

  • román o dospívání
  • pro starší dívky

Dívčí román přináší příběh čtrnáctileté Terezy a patnáctiletého Michala, které svede dohromady konkurz na roli ve filmu.
Tereza chodí do osmé třídy základní školy, žije s rodiči, kteří na ni nemají moc času, je hodně opuštěná. Její jedinou spřízněnou duší je teta Helena, jež jí rozumí a chápe. Tereza se navíc trápí tím, že jí zatím vůbec, ale vůbec nerostou prsa. Zároveň sledujeme příběh Michala, jenž se neúspěšně pokusil o přijetí na gymnázium, rodiče se právě rozcházejí a dívku, která se mu líbí, "sbalil" jeho kamarád Štěpán. Náhodně se setkávají na konkurzu na film o teenagerech, který v jejich městečku pořádá mladý, populární režisér. V životě je však většinou všechno trochu jinak, než si člověk vysní.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2007 (1. vydání). Počet stran: 143. ISBN: 978-80-00-01935-2.

HLAVNÍ POSTAVY:

Tereza - hubená, trápí se prošedlými vlasy, které si marně vytrhává, aby se jí spolužáci neposmívali, a také malými prsy; velká milovnice filmů; rodiče téměř nevidí, podnikají, stýká se denně s mladší sestrou táty, barmankou Helenou, která ji v podstatě vychovává - prostořeká Helena jí domlouvá a zvedá sebevědomí; Tereza se jinak cítí osaměle; dochází na angličtinu k Britce, staré paní, která si ji oblíbila, proto je Tereza vynikající v angličtině
Michal - zasněný, melancholický deváťák, často duchem nepřítomný, ve škole mu učitelky jeho nepozornost pro jeho milou tvář andílka a slušné chování promíjejí; Michal je zklamaný - rodiče se rozvádějí, na gymnázium ho nevzali a krásná spolužačka Bára, do které je zamilovaný, nakonec na malé "party" ve 4 končí v pokoji drzého spolužáka Štěpána, navíc s ním zřejmě přijde o panenství, zatímco Michal, který se opije a natruc se pokusí svést Bářinu kamarádku Kristýnu, se dostává do trapné situace, protože Kristýna menstruuje; doma je ale Michal na mámu drzý, nesnáší její starostlivost i její komentáře, vyčítá jí toto chování a považuje ho za jednu z příčin rozvodu rodičů; později však zažívá zklamání i ze strany otce, jenž mu představí mladičkou milenku
Štěpán - "zbohatlický synek", jedináček; bydlí ve vile s bazénem, je drzý na učitele, ponižuje ostatní; Michal se s ním baví spíš ze zvyku, jinak si ho neváží
Bára - ví o své kráse, ovládá ženské zbraně, nechá se unést pozlátkem Štěpánova vystupování, ale když zjistí, že se o ni vsadil s kluky, je naštvaná na oba; přesto vystupuje sebevědomě dál i přes své ponížení

DĚJ:

Na malé město přijíždí filmaři a mezi školáky vybírají adepty do hlavních rolí; zvou mládež na konkurz, Tereza ani Michal ale pozvánku nedostali. Oba se však konkurzu nakonec zúčastní: Tereza díky tetě Heleně, za níž se zastavila v baru, zrovna když tu popíjeli filmaři; tady si jí všimli a pozvali ji protekčně. Michal se prostě připojil k partě, i když pozvánku neměl, Štěpán to nějak "okecal", aby mohl s ostatními.
Výběrovým řízením nakonec prošli Tereza, Michal, Štěpán i Bára. Michal si Terezy všiml už před konkurzem ve frontě, ona jej také, poznávají se lépe až při zkoušce, kdy mají sehrát společně milostnou scénku. Režisér je párem nadšen a kolem půlnoci se oba dozvídají, že skutečně byli vybráni do hlavních rolí.

Mezitím společně tráví večer v baru u Heleny, Michal Terezu doprovází domů a pověstná jiskra mezi oběma přeskočí. Když se ale vydají na konkurz do Prahy, stane se něco nečekaného - Michalovi je oznámeno, že i když je mnohem lepší, byla role nakonec přidělena synovi "sponzora", kterým se ukáže být Štěpánův otec. Michal nevěří, že jde jen o vůli otce a že Štěpán o roli neusiloval, sebere v sobě všechen nahromaděný vztek a Štěpánovi pěkně namlátí.
Tereze slibuje, že za ní na natáčení zajede, zde příběh končí s příslibem dalšího dílu: Terezománie.

ZAJÍMAVOST:

Každá kapitola se jmenuje Tereza nebo Michal, na střídačku se příběhy obou rozvíjí, až v závěru, kdy se během konkurzu pár seznámí, se začnou prolínat (v jedné kapitole se stejná situace zobrazí očima Terezy, v druhé očima Michala). Zajímavé jsou i komentáře v závorkách o následcích v budoucnosti - o tom, jaký vliv ta která situace či věta měla na budoucnost, jak na ní v budoucnosti postavy budou vzpomínat - například Michal nikdy ani jako dospělý nezapomene, jak urazil matku, když jí řekl, že je nesnesitelná apod.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana T., 08.03.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Petra Braunová - Borůvkové léto s Terezou (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­