ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Braunová Petra (*31.01.1967)

­­­­

Prázdniny za všechny prachy

Začátek prázdnin byl pod psa, prostředek na draka a konec? Začaly letní prázdniny. Michaela, studentka francouzského gymnázia, dala vale velkoměstu a tráví je s mámou a s mladšími sourozenci dvojčaty na šumavské chalupě. Máma se však brzy vrací zpět do Prahy, táta se chová záhadně, dokonce se stěhuje od nich pryč. Michaela má najednou pocit, že sní zlý sen. Co má teď dělat? Odříznutá na samotě, téměř bez prostředků, s dvojčaty za zády. Musí jednat, a to hned! A taky jedná rozumně, střeštěně, odvážně i urputně. Podaří se jí to? Dokáže během několika týdnů zvládnout sourozence, první lásky, první prohry, a hlavně vrátit tátu zpátky domů? Musí!

Michaela, patnáctiletá dívka, je s maminkou na prázdninách na chalupě v Trnité. Maminka však hned druhý prázdninový týden musí odjet do práce. A navíc, když zavolá tátovi hned po jejím odjezdu, uslyší ve sluchátku kromě tátova hlasu i jiný. Ženský.
Proto se rozjíždí do Prahy, kde nepříjemně zjišťuje, že táta má jinou ženskou! A dále také zjišťuje, že je to mámina kamarádka Vendula.
Její táta se dost diví, když ji vidí v Praze. Také se hned ptá, kde nechala sourozence Patrika s Klárkou. Řekla že u Kolářů, ale pravda to nebyla. Patrik ji ukecal a zůstali v chalupě. Teda konkrétně na stromě.
V noci, když se Michaela chce vrátit do Trnité, ujede jí vlak. Proto se vydává stopovat. Stopne staršího, mile vypadajícího pána. Za pár minut jí už ale milý nepřipadá. A když zabočil do nocí pročernělého pole, asi si už domyslíte, co s ní chtěl udělat...
Ale Michaela statečně, i když trochu neohrabaně utíká opět na hlavní cestu.
Nyní stopne mladíka v nóbl autě, který ovšem mluví francouzsky. Michaela ale francouzsky umí, neboť chodí na francouzské gymnázium, a pohotově se s ním domluví.
Pozdě v noci, když přijíždějí na chalupu, není Klárka s Patrikem k nalezení. Zburcují celou vesnici. Potom je ale Francouz Michel najde ve stodole přivázané na trámě. Když se jich Michaela ptá, kdo je svázal, Patrik odpovídá, že to byl on, aby nespadli, kdyby usnuli. Ráno je Michel veze do Prahy. "Co tady?" ptá se nechápavě Klárka. Michaela neměla klíče od domu, ale zato měla neobvykle peníze, a tak šli na koupaliště. Zde si Patrik rozbije čelo. Když o dvě hodiny později stojí před domem, nikdo neotvírá. Po chvíli se z vedlejšího vchodu, kde bydlí Vendula, vytrmácí jejich táta. Ještě večer je veze k babičce na Moravu.
Jen abyste byli v obraze, mezitím se jejich táta k Vendule přestěhoval.
Když se ráno Michaela probouzí, babička naříká, že Petr (táta) je sám a že je nešťastný. Proto poprosí Michaelu, aby jela za ním do Prahy. Na cestu jí dává 1000 Kč.
Předtím cestou do Prahy jí Michel koupil modré letní šaty.
Teď jede v šortkách, tílku a s batůžkem, ve kterém má ony modré šaty. Před nástupem do vlaku si vypůjčí od průvodčí klíč od WC. Na vlakovém WC si převlékne šaty a peníze schová do podprsenky. Tisícovka se jí měnit nechtěla, proto se rozhodla, že pojede "na černo". Moc daleko nedojela. Průvodčí ji předal strážníkovi, kterému ovšem utekla. Vylezla na posed a zavolala dědovi do Prahy.
Převlékla se do trička a šortek. Došla do vesnice za lesem, do Mokrovrat. Zde potká Matěje, se kterým jde do pískovny si zaplavat. Následně volá Michelovi, který jí dal své číslo, aby pro ni přijel.
Jak ji Michel přivezl do Prahy, nabídl jí schůzku. Michaela přijde. Ale k její nelibosti vidí Michela s nějakou ženou.
Po roztržce s nimi se vydává na lavičku do parku. Zde potkává "Kobru" - feťáka. S ním se následně na trávníku popere. Vydá se k babičce. Odemkne, ale místo babičky u stolu sedí její nemocný děda. Řekne mu úplně celou pravdu. Nevynechala ani to, že jela na černo. Ráno mu slíbila, že pojede přímo na Moravu. Ale nedalo jí to a vydala se do parku hledat svůj mobil. A našla ho. Teď už šla na nádraží, tentokrát na autobusové. Poctivě si koupila lístek. Jakmile dojela na Moravu, volala podle rozkazu dědovi. Sluchátko ale zvedla babička, která Michaele oznámila, že děda zemřel...
O něco později jí volá Matěj. Nebere mu to. Když ale usne, zvedne hovor Patrik. Matěj přijede a utišuje Michaelu.
Když si pro ně přijede máma, která se mezitím vrátila z ciziny, je smutná.
Doma se Klárka s Patrikem diví, kde je táta. Mámě to už asi došlo. Avšak za chvíli zazvoní zvonek. Máma si myslí, že je to sousedka, které hodila do schránky parte. Ale s krosnou přes rameno tam stojí její táta...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: annie, 02.04.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Petra Braunová - Prázdniny za všechny prachy







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)