ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Braunová Petra (*31.01.1967)

­­­­

Ztraceni v čase (2)

  • knížka je určena dětem kolem 10 let

Poutavý příběh chlapce, který je při návratu z nákupu zasažen modrým bleskem a tím přemístěn z roku 2007 do roku 1924.
Martin má v pátek třináctého špatný den, ani sám neví proč. Místo toho, aby šel do školy, jde k řece, u které stráví celé vyučování. Protože se doma bojí přiznat, že byl u řeky, napíše si sám omluvenku do školy. Tento podvod ovšem vyjde najevo a následkem je dvojka z chování na vysvědčení a místo prázdnin u moře prázdniny u prababičky v Borovanech. Hned první den u prababičky jde Martin na nákup do nedaleké vesnice, a než se stihne vrátit zpět, strhne se velká bouřka, při níž je zasažen modrým bleskem, jenž ho posune v čase zpět do doby, kdy prababičce bylo osm let. Život v minulosti je mnohem těžší, než by se zdálo, a návrat do současnosti téměř nereálný...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2011 (2. vydání). Počet stran: 132. ISBN: 978-80-00-02870-5.

OBSAH:

Hlavním hrdinou knihy je kluk Martin, který dostane na vysvědčení dvojku z chování, protože šel k řece místo do školy. Doma rodiče rozhodli, že za trest Martin nepojede k moři, ale do Borovan za prababičkou.
Prababička Julča vypráví Martinovi příběh o tom, jak jejího malého bratra Lojzka kdysi dávno zabil blesk a jak moc je mu Martin podobný.

Jednoho dne prababička pošle Martina do obchodu, netuší, že se blíží bouře a co se přihodí. Cestou z obchodu Martina překvapí veliká bouřka, ozve se obrovská rána a obloha úplně zfialoví. Za chvíli fialová zář zmizí a začne pršet, Martin jde dál a najednou vidí, jak po louce běží ke stromu nějaký chlapec. Kluk se chystá na strom vylézt a Martin rychle běží k němu a kluka odtáhne pryč od stromu. Do stromu náhle udeří blesk, strom se rozpadá a Martin si uvědomuje, že chlapci zachránil právě život. Martin si kluka prohlíží, protože mu připadá nějak povědomý. Zeptá se na jeho jméno a kluk mu řekne, že se jmenuje Lojzek. Martin si uvědomí, že Lojzek je vlastně dávno mrtvý - a najednou před ním stojí kluk a tvrdí, že on je Lojzek? Zavede cizího kluka na hřbitov, aby mu ukázal jeho hrob, o němž mu ráno prababička vyprávěla, ale Lojzkův hrob na hřbitově nikde není. Martin vůbec nechápe, co se to kolem něj děje, ale brzy zjistí, že se přemístil v čase a je v minulosti.

Nejdřív Martin tajně bydlí na půdě v domě prababičky Julči, jež je náhle malá a copatá 8letá holka. Lojzek tajně chodí za Martinem na půdu a nosí mu jídlo a pití, vypráví Martinovi o všem, co on musí doma dělat, a Martin tomu vůbec nerozumí. Martin ví, že se dál na půdě ukrývat nemůže a Lojzek mu poradí, aby zaklepal na jeho rodiče a poprosil je, jestli by mohl u nich bydlet. Martin je najednou šťastný, že ho nechali bydlet u Lojzka a Julči, rodiče Lojzka ho považují za tuláka.

V minulosti se Martin učí podojit krávu a Lojzkovi vypráví o tom, jaké to je v roce 2007, ukazuje mu mobil a MP3 přehrávač. Lojzek tomu nerozumí a nechápe, na co takové věci jsou, má přece na starost krávu Stračenu.

Jednoho dne potkali Martin, Lojzek a Julča starou paní Žvanilku a Martin se jí svěří, že se ocitl v minulosti a pochází z roku 2007. Žvanilka Martinovi řekne své veliké tajemství, že i ona je z budoucnosti a přesunula se do minulosti a že existuje způsob, jak se dostat zpátky do budoucnosti, ale nemusí se to podařit. Martin se rozhodne, že to vyzkouší a věří, že se to podaří a on se dostane zpátky domů k rodičům.

Další den čeká Žvanilka děti v márnici na hřbitově. Tajně jí sem nosí z půdy dřevěná prkna, aby mohla udělat výpočty a přesunout Martina zpátky do budoucnosti. Žvanilce se výpočty podaří, a když přijde další bouřka, proběhne Martin bránou času a vrátí se zpátky do budoucnosti. Najednou uslyší za sebou nějaké hlasy, otočí se a uvidí starého pána. Pán se Martinovi představí jako Lojzek a Martin se diví, že je najednou tak starý. Lojzek řekne Martinovi, že je jeho děda a potom společně jdou na hřbitov. Na hřbitově děda ukáže Martinovi hrob prababičky Julči a Žvanilky. Martin se moc diví, že prababička a Žvanilka jsou obě mrtvé, mrtvý má být přece děda Lojzek. Martin si uvědomí, co mu říkala Žvanilka, když byl tam v minulosti, že po návratu domů může být všechno jinak.

Děda Lojzek odvede Martina domů a Martin je moc rád, že je opět doma u maminky a tatínka. Doma se Martin doví, že už není sám, že má sestru-dvojče. Martin dvojku z chování nakonec nedostane a k moři se přece jen pojede!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lukáš Bouška, 17.01.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Petra Braunová - Ztraceni v čase (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­