ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šabach Petr (*23.08.1951 - †16.09.2017)

­­­­

Putování mořského koně

Původně součást souboru Šakalí léta, nyní jako samostatná novela - to je Putování mořského koně, laskavá kniha, v níž se hlavní hrdina, "muž v domácnosti", "donucený" shodou náhod a okolností, stará sám o svého malého syna.

Kniha z roku 2007 vypráví o u nás ještě dost nezvyklé věci. O muži na mateřské dovolené. Hlavní hrdina souhlasil, že zůstane doma a bude se starat o svého syna Pepína. Jeho žena Marie pracuje ve výzkumu a snaží se o kariéru.

Následuje popis více či méně stereotypních úkonů. Vstávání, věštba (hlavní hrdina věští ze svojí stolice a snaží se ji k něčemu přirovnat), krmení Pepína a vycházka do parku, kde si Pepíno hraje a náš hrdina kouká po maminkách. Postupem času hrdina začne mít stereotypu dost a najde si práci nočního hlídače. To je také velmi nudné. Ale ještě náročnější je, když se vrátí z práce a musí se starat o Pepína, jít s ním do parku, hrát si s ním a až po obědě jít spát. Začne se také hádat s Marií. Jednoho dne po příchodu do práce zjistí, že má přehozenou službu a jde domů. Tam najde v posteli svoji ženu s jejím kolegou. Přinutí ho běžet po ulici nahého a musí poté k psychiatrovi.

S Marií se udobří. Tím kniha končí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martin Dolejský, 19.06.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Šabach - Putování mořského koněMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­