ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šabach Petr (*23.08.1951 - †16.09.2017)

­­­­

Opilé banány

Kniha je přímo nabitá humorem. Točí se okolo života tří kamarádů, chronických záškoláků a "násosků" - Petr (vypravěč), hluchoněmý Víťa, který v jednom kuse onanuje kdekoli a kdykoli a mlátí lidi, kteří se mu posmívají. Jeho maminka potom pokaždé musí udělat dort s nápisem: Promiňte, prosím... - do třetice je zde Honza Břečka. Dvě zásadní příhody: Vypravěče, když byl ještě malý kluk, navlékli do gumové pláštěnky a vyrazili za nemocným příbuzným. Trpěl cukrovkou. Chlapci v gumovém brnění řekli, aby počkal na zahradě, na té stejné zahradě, kde stál i sádrový trpaslík. Vypravěč se tohoto trpaslíka nepopsatelně bál, protože měl podle něho obličejíček malého vrahounka. Chtěl nakouknout do místnosti, aby uviděl člověka, kterak ho zákeřná nemoc proměnila v zeleninu. Představoval si totiž, že člověk trpící cukrovkou má místo hlavy cukrovou řepu. Následkem klamného vysvětlení nemoci se jednoho dne pokusí o předávkování cukrem v domění, že dostane cukrovku a umře... Tedy zpět k sádrovému trpaslíkovi: Toho totiž hodlá použít jako stupátko, aby lépe viděl dovnitř. Obejde příšeru tak, aby jí neviděl do obličeje. Zrůda ho však "obejme" a nechce ho pustit, následuje pád a roztržení pláštěnky... Dalším zábavným momentem je, když se naši kamarádi rozhodnou, že vyrazí na cestu k moři autem. Při jedné tajné zkušební jízdě dvakrát omylem při cestě tam a zpět naberou policistu stojícího u cesty a nakonec ještě nabourají do jiného auta a je tu soud... Celá knížka se line v lehkém alkoholovém oparu. Otcové hlavních hrdinů jsou stejně, jako jejich synové, silní alkoholici. Jednou v hospodě ve značné opilosti podepíší tzv. poselství příštím generacím, kde napíší, že komunisti jsou svině, a že se k jejich straně nikdy nehlásili. Podepsaný papírek strčí za odstávající špricnu v hospodě. Jenže spolu s nimi podepíše i jeden výše postavený občan, kterému by případný nález listiny zničil kariéru a proto je prosí, aby mu ji pomohli hledat... Knížka se odehrává v době céčkové manie. Hrdinové knížky chtějí pomoci malému chlapci, který je vydírán staršími "kamarády" a proto, když v jednom lokále uvidí závěs vyrobený ze samých céček, neváhají ani minutu a celý ho otrhají a pak ještě utečou - bez zaplacení.

MOTTO KNIHY:

"Jak se pozná chytrá knížka od normální? To je celkem jednoduchý. Chytrou knížku poznám tak, že ji většinou nepochopím. Stejně tak, jako velmi dobrou báseň. Nasliním si prst, obrátím list a hele! Dál už nic není...teda je, ale to už je další kousek. Takže čtu znova a když tomu nerozumím ani napodruhý, tak jsem si nabeton jistá, že držím v ruce skvost, kterej patří do první řady knihovničky. V životě si nikdo nedovolil říct o knížce, kterou nepochopil, že je blbá."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina Popelková, 14.06.2002

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Šabach - Opilé banányMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­