ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šabach Petr (*23.08.1951 - †16.09.2017)

   
­­­­

Občanský průkaz

Desátá kniha úspěšného pražského autora nás opět zavede do normalizačních Dejvic.
Občanský průkaz byl v době před listopadem 1989 nepostradatelnou osobní věcí, všude číhali policisté, tehdy příslušníci SNB, a obtěžovali způsobem sobě vlastním nevinné spoluobčany, takže člověk nemohl jít ani s odpadkovým košem, aniž by si byl jist, že ho nějaký příslušník u popelnice neodchytne a nezkontroluje jeho totožnost. Autor ve svém románu vypráví příběh party kluků, začínající na konci 60. let, kdy mladíci dostanou občanky a od té chvíle jsou nepřetržitě v oku policie. Tento stav vrcholí v 80. letech, kdy je hlavní hrdina vyslýchán tajnou policií za to, že jeho povídka byla čtena na Svobodné Evropě. Šikana policie se podle autora nezměnila ani po letech od převratu. Autor v nové knize opět dokazuje, že je schopen napsat prózu, která se čte doslova jedním dechem, ale na rozdíl od předchozích Šabachových knih není tak optimistická.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Paseka v Praze roku 2006 (1. vydání). S poetickými ilustracemi Aleše Kovandy. Počet stran: 179. ISBN: 80-7185-808-0.

JAZYKOVÁ FORMA:

Dílo je napsáno spisovnou formou, v ich-formě.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Totalitní Československo, 60. - 90. léta 20. století

HLAVNÍ POSTAVY:

Petr - hlavní postava; má celkem normální rodinu, která se pokusí emigrovat - někdo je však nahlásí a kvůli době, ve které se příběh odehrává, má rodina problémy; vypravěč
Aleš - normální kluk, který rád skládá básničky s humorným textem
Popelka - kluk, jenž žije pouze s otcem; jeho otec je alkoholik a surovec
Míťa - žije s babičkou a hraje na klavír jako jeho nadaní rodiče v Americe

FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Knížka byla zfilmována v roce 2010 režisérem Ondřejem Trojanem.

DĚJ:

Kniha charakterizuje život party kamarádů, kteří v patnácti letech dostávají své občanské průkazy - malé červené doklady, jež musí nosit u sebe. A tady nastává první problém. Pár dnů od předání občanského průkazu ho Petr ztratí, přičemž na každém kroku je kontroluje strážník Rusnák.
Další problém nastane, když se Petrova rodina snaží emigrovat do zahraničí a někdo je napráská.

Po užívání si alkoholu a svého dětství přichází na řadu vojna, na kterou nikdo nechce. Kluci včetně Petra se snaží vymyslet způsob, jak se vojně vyhnout. Míťa na úmyslný zápal plic umírá, na vojnu jde nakonec jen Popelka. Později Petr zjistil, že na ně donášel důstojník VB.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: skrilda, 08.03.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Šabach - Občanský průkazMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­