ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šabach Petr (*23.08.1951 - †16.09.2017)

­­­­

Opilé banány (2)

Šabach je mistrný pozorovatel a vypravěč - důkazem je i tato jeho humorná kniha, v níž vypráví příběh tří šestnáctiletých kamarádů, kteří se v osmdesátých letech rozhodnou opustit šedivé Československo a vydají se k moři, které je pro ně symbolem svobody.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka, Praha, Litomyšl 2001, 175 stran

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Čechy za dob socialismu

HLAVNÍ POSTAVY:

Petr - vypravěč, šestnáctiletý kluk
Břečka - provokatér, šestnáctiletý kluk
Víťa - hluchoněmý hromotluk, bije kluky, kteří se mu posmívají
Jirka Ptáčník - pořád si vymýšlí
Béďa - nevlastní otec Petra, alkoholik, sochař, nenávidí komunisty
Petrova matka - proti komunismu
Fábera - sochař, alkoholik
Daniela - hezká dívka, má problémy s ruštinou
Rozhoň - soudruh, pokrytec

OBSAH:

Tři mladi kluci Petr, Břečka a Víťa žijící v době socialismu touží jet k moři. Plánují si cestu, kradou auto a učí se s ním jezdit, ovšem auto ani nebrzdí a dobře to nedopadá. Chodí do hospod a pijí, dělají různé hlouposti. Kamarádí se taky s Jirkou Ptáčníkem, ale ten si vymýšlí různé příhody, které určitě nikdy neprožil. Petr se zamiluje do Daniely prostřednictvím svého bratrance, jenž mu poví, že Daniela má problémy s ruštinou. Petr ji začne doučovat, ačkoli sám rusky neumí, ale jenom to předstírá. Daniela má ale přítele.
Otčím Béďa nesnáší komunisty a čím víc je nesnáší, tím víc pije. S Fáberou se zmítají mezi sochami, alkoholem a léčebnou. Když se jednou Béďa, Fábera a soudruh profesor Rozhoň opijí, napíší Poselství příštím generacím, které spočívá v nadávání na komunisty. Rozhoň a Fábera si myslí, že Poselství je zabudované ve zdi, ale Béďa si ho schoval doma. Béďa zhotovil sochu maršála Rybalka, za kterou by měl velké peníze. V rádiu Hlas Ameriky promluvila Petrova matka, všichni věděli, že je to velký problém. Béďa odešel. Naštvaný Rozhoň rozbil sochu maršála Rybalka.
Jirka Ptáčník řídil opilý a je souzen. Soudce ale měl pod stolem schovanou láhev alkoholu, která se vykutálela ven, a proto Jirkovi dají nejmenší trest.

ZNAKY:

Knihou se nechal inspirovat Jan Hřebejk a vznikl film Pupendo.

VLASTNÍ NÁZOR:

Nebylo to špatné, často jsem se musela usmát. Bylo to velmi tragikomické.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 25.10.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Šabach - Opilé banány (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­