ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nohejl Miloslav (*26.05.1896 - †25.10.1974)

­­­­

Svět nic neví

  • psychologický román o zločinu, vině a trestu, který vyšel prvně v roce 1934 a na jehož problematice se odráží vliv Dostojevského i Dreisera

Příběh mladého poválečného zahaleče Tomáše Jakla, jenž se v touze po společenském vzestupu, penězích a požitcích nerozvážně ožení s mladou bohatou Čechoameričankou.
Jejich krátkou dobu společného živoření ukončí vraždou a pak na něj doléhá tíha výčitek. Nakonec zahyne nesmyslnou náhodou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Družstevní práce v Praze roku 1934. Počet stran: 280.

OBSAH:

Tomáš Jakl se nikdy nenaučil pořádně pracovat. Po otci zdědil hezký kapitál a zařídil si bankovní podnik. Když jeho závod ztroskotal, stal se zástupcem automobilové továrny a měl se dobře, ačkoliv vlastně nic nedělal. Jenže továrna brzy ohlásila úpadek a Tomášovi nezbylo nic jiného, než aby si začal hledat nové místo, tentokrát jako bankovní úředník.

Nové zaměstnání se však zhýčkanému mladíkovi nelíbilo. Uvítal proto s radostí návrh svého kamaráda Pavláčky, Američana, dlícího dočasně v Evropě, který jej chtěl oženit se svou dcerou Violou. Tomáš tušil, že hezké věno, jež takto vyžení, mu může pěkně zpříjemnit život...

Přípravy k sňatku se sice udály s americkou rychlostí, ale Tomáš přeci jen stihl podniknout ještě poslední husarský kousek. Jakýsi jeho kamarád objevil inzerát, jímž neznámá dívka hledá milence. Šlo o mladou učitelku Jiřinu Soudkovou.
Jakl se jí s kamarády ujal, a když ji úplně opili, zanechali ji v opouštěném bytě.

Brzy poté se Tomáš oženil s 16letou Violou. Jenže jeho žena se mu zakrátko zdála příliš naivní. Stal se jí neomezeným pánem a týral ji, kde mohl.
Jejím věnem chtěl disponovat jen on sám, a tak se ji rozhodl zavraždit.

Po vykonaném zločinu však nenachází klidu. Ten nenalezne ani u Jiřiny, jež jej miluje.

Jakl navštěvuje vrahy, aby se od nich naučil "uspat" svědomí a rozhodne se odcestovat do Číny. Ze strachu, aby nebyl dopaden při převážení peněz, jde raději pěšky přes hranice, kde je však zastřelen.
Jiřina, která za ním do ciziny spěchala, přišla již pozdě...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 15.09.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Miloslav Nohejl - Svět nic nevíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­