ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Waltari Mika (*19.09.1908 - †26.08.1979)

­­­­

Egypťan Sinuhet (12)

Rozsáhlý historický román vynikajícího finského autora upoutá barvitě a historicky věrohodně vykresleným životem ve starém Egyptě v době kolem roku 1350 př.n.l.
Dobové zvyklosti a reálie kreslí autor na pozadí podivuhodného životního příběhu moudrého starého lékaře, královského otvírače lebek. S uměleckým mistrovstvím promítá do dávné minulosti dodnes aktuální otázky prostřednictvím představitele vrcholné vzdělanosti té doby a dává nahlédnout do života egyptských panovníků stejně sugestivně jako do života obyčejných bezejmenných lidí. Samotný životní příběh lékaře Sinuheta je nadčasovým zobecněním lidského osudu se všemi zvraty, vítězstvími i prohrami.

Egypťan Sinuhet je román z prostředí starého Egypta. Je rozdělen do patnácti knih, napsán chronologicky. Autor velmi často používá vulgarismy, především při rozhovorech Sinuheta s prostým lidem. V díle se vyskytuje často přímá řeč, která oživuje celý děj.

Sinuhet je nevlastní syn chudého lékaře Senmuta a jeho manželky Kipy. Stal se po vzoru otce lékařem a tomuto řemeslu se učil v Domě života, jeho učitelem byl mimo jiné Ptahhor (bývalý spolužák Senmuta). Po smrti Ptahhora byl Sinuhet jmenován na jeho místo faraonem Achnatonem. Léčil bohaté i chudé, a proto se po čase stal celkem bohatý. Jenže se zamiloval do krásné a proradné Nefernefernefer, jíž ve slepé lásce přepíše všechen majetek svůj i rodičů. Zahanben uteče i se svým otrokem Kaptahem z Egypta a procestují okolní země. Pozná nové přátelé a zamiluje se do dívky Minea, která zanedlouho zemře. Zarmoucený Sinuhet se i s Kaptahem vrací do Vesetu. Kaptahovi dá svobodu, a ten díky své chytrosti bohatne, stále ale považuje Sinuheta za svého pána. Zatímco byl Sinuhet s otrokem pryč z Vesetu, událo se tam mnoho věcí - například: Faraón Achnaton (Sinuhetův přítel) má nového boha ATONA místo "starého" AMONA. Achnaton nutí lid, aby uctíval Atona. Lid se rozdělil na dva tábory, které mezi sebou válčí a nenávidí se navzájem. Následně je bůh Amon svržen, následně propukne ještě větší peklo, které se dá ukončit jedině smrtí faraona a znovu uctíváním Amona. Nakonec faraonovi spadnou růžové brýle a sám vypije jed z rukou Sinuheta. Jako nový král je korunován Tutanchamon. Sinuhet stále věří v Atona, zabijí mu Merit - druhou ženu, jíž miloval, i jejich syna Thovta. Aby znovu utekl před svědomím, doprovází jako lékař svého přítele Haremheba (velký bojovník ve válce proti Chetitům), po válce se opět vrací do Vesetu. Sinuhet se stal zatrpklý a smutný, a aby ulehčil svému svědomí, rozmlouvá k lidu, co je dobré a co zlé, ale sklízí jen posměch. Jeho přítel Haremheb se stal s pomocí Sinuheta faraónem, ale nemůže dopustit, aby chudé poštvával proti bohatým, a proto jej nechá vyvést ze země, kde jej zabezpečí. Na sklonku života sepsal tuto knihu, aby si uvědomil, jaký význam měly jeho činy a jeho život.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Sinuhet - lékař a čestný muž, jenž se dopustil chyb; je to dobrý člověk, přemýšlivý
Kaptah - otrok, který se stane svobodným člověkem; nemůže se nabažit bohatství, peníze jsou jeho život
Achnaton - faraón, idealista; jeho myšlenky byly nadčasové a dobré, ale jeho vláda tragická, protože nechtěl vidět realitu; nejspíš duševně nemocný
Haremheb - voják a bojovník, jenž se narodil jako prostý člověk; stal se z něj nakonec faraón, smyslem jeho života je vést války; zamilovaný do Beketamon
Nefernefernefer - krásná žena, kněžka, bez lítosti a studu; ničí život mužům, kteří jí podlehnou
Nefertiti - manželka faraóna Achnatona; krásná, nejdříve ušlechtilá, nepodaří se jí zplodit syna, potom zhořkne
Minea - tanečnice, krásná dívka, jíž miloval Sinuhet
Merit - hospodská, partnerka Sinuheta, hrdá žena

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 24.06.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Mika Waltari - Egypťan Sinuhet (12)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)