ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Waltari Mika (*19.09.1908 - †26.08.1979)

   
­­­­

Egypťan Sinuhet

Román, zasazený do doby okolo roku 1350, je rozdělen do patnácti knih:
1. Lodička z rákosu
2. Dům života
3. Vzrušení Vesetu
4. Nefernefernefer
5. Chabirové
6. Den nepravého krále
7. Minea
8. Temný dům
9. U krokodýlího ocasu
10. Město nebeských výšin
11. Merit
12. Vodní hodiny měří čas
13. Království Atonovo na zemi
14. Svatá válka
15. Haremheb

Sinuhet je královský otvírač lebek jmenovaný faraónem Achnatonem. Sinuhet se postupně proplétá egyptským osudem, do kterého je zatahován, pod vlivem svého přítele, válečníka Haremheba.Ten je zamilován do faraónovy sestry, princezny Beketamon.
V důsledku náboženských sporů mezi kněžími a vyznavači Atona je Egypt oslabován. Sinuheta velmi zasáhne smrt dívky Miney a později i smrt milenky Merit a jejich syna, kteří zemřeli během pouličních nepokojů. Je zklamán a rozčarován také bojem o moc, nakonec zasáhne - otráví chetitského prince Šubattu a ve jménu záchrany Egypta, zabije i samotného faraóna Achnatona. Po krátkém období vlády kněze Aj se stane faraónem Haremheb, nyní už manžel princezny Beketamon.
Moc však změní Haremhebovu povahu i jeho přátelský vztah k Sinuhetovi, který toho věděl příliš mnoho. A tak z obavy před vyzrazením posílá Sinuheta do vyhnanství na pobřeží východního moře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verurunka, 02.04.2003

­­­­

Diskuse k výpisku
Mika Waltari - Egypťan SinuhetMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­