ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Waltari Mika (*19.09.1908 - †26.08.1979)

­­­­

Egypťan Sinuhet (9)

Patnáct kapitol ze života staroegyptského lékaře Sinuheta, jenž je neznámého původu a jenž ke svým nevlastním rodičům připluje v proutěném košíku - to je jeden z nejslavnějších příběhů Miky Waltariho...
Kniha je metafyzickým oceánem příběhů, do něhož lze vstupovat na kterémkoliv místě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z finského originálu (1945) přeložila Marta Hellmuthová, ilustrace Vladimír Tesař, nakladatelství Český klub, Praha, 2005, 830 stran

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Příběh se odehrává ve starověkém Egyptě, 14. století před naším letopočtem, 18. dynastie

HLAVNÍ POSTAVY:

Sinuhet - lékař, čestný muž, který se dopustil chyb, je to dobrý člověk, přemýšlivý
Kaptah - otrok, který se stane svobodným člověkem, nemůže se nabažit bohatství, peníze jsou jeho život
Achnaton - faraón, idealista, jeho myšlenky byly nadčasové a dobré, ale jeho vláda tragická, protože nechtěl vidět realitu, nejspíš duševně nemocný
Haremheb - voják a bojovník, který se narodil jako prostý člověk, stal se z něj nakonec faraón, smyslem jeho života je vést války, zamilovaný do Beketamon
Nefernefernefer - krásná žena, kněžka, bez lítosti a studu, ničí život mužům, kteří jí podlehnou
Nefertiti - manželka faraóna Achnatona, krásná, nejdříve ušlechtilá, nepodaří se jí zplodit syna, potom zhořkne
Minea - tanečnice, krásná dívka, jíž miloval Sinuhet
Merit - hospodská, partnerka Sinuheta, hrdá žena
Aj - kněz, zlý

OBSAH:

Sinuhet připlaval po Nilu v lodičce z rákosu, našli ho Kipa a Senmut a stali se jeho rodiči. Senmut byl lékařem chudých a poslal Sinuheta do školy. Tam se spřátelil s Tutmosem, který byl nadaný umělec. Senmutův známý, jenž pracoval jako královský otvírač lebek, umožnil Sinuhetovi vstoupit do Domu života za dalším vzděláním. Nejdříve byl vysvěcen na kněze a poté se učil být lékařem. Začal se projevovat jako velmi přemýšlivý chlapec. Ztrácel iluze o bohu, když jako podmínka jeho vysvěcení na kněze bylo lhát a tvrdit, že viděl Amona. Začal se bouřit proti tomu, aby se používaly pořád stejné postupy v lékařství, aniž by někdo věděl proč nebo se nesnažil najít příčinu onemocnění.
Faraón Amenhotep III. onemocněl a jak bylo v Egyptě zvykem, lékaři mu otevřeli lebku, což byl poslední pokus o vyléčení, který nemocného někdy zachránil a někdy ne. U otvírání lebky asistoval i Sinuhet. Faraon ale zemřel a jeho nástupcem se stal Amenhotep IV. Sinuhet si koupil ve Vesetu a také jednookého otroka Kaptaha a začal provozovat své povolání. Zamiloval se do kněžky Nefernefernefer, která ho nakonec přinutila, aby na ni napsal veškerý svůj majetek i majetek svých rodičů. Nakonec ho vyhodila z domu. Sinuhetovi rodiče se zabili, ale před smrtí mu odpustili. Sinuhet neměl peníze na to, aby nechal zaopatřit těla svých rodičů, ale nakonec se mu podařilo je tajně pohřbít ve Městě Mrtvých. Přitom našel brouka chrobáka, který mu začal sloužit jako talisman. Společně s Kaptahem uprchli do Sýrie.

V Egyptě se faraon Amenhotep IV. oženil s Nefertiti, dcerou kněze Aje, a nechal se přejmenovat na Achnatona. Trpěl "svatou nemocí", která se projevovala záchvaty, v nichž vidět boha Atona. Začal hlásat kult tohoto boha a zakázal víru ve všechny ostatní, budoval nové město Achetaton. Chtěl nastolit monoteismus v Egyptě, přičemž všichni lidé jsou si před Atonem rovni a po celém světě by měl být mír. Rušil otrocké práce a byl proti válkám. Protože kvůli svému idealismu nechtěl poslouchat zprávy o tom, jak se věci mají v ostatních městech mimo Achetaton, zničil egyptské hospodářství a během jeho vlády se rapidně zhoršila sociální situace.

V Sýrii se stal díky svému umění úspěšným lékařem. Léčil dokonce i krále země Ammuru, který se jmenoval Aziru, a ten se stal jeho přítelem. Potom doprovázel vojevůdce Haremheba ve válce proti Chabirům. Dále se vydal na další pouť a procestoval zemi Mittanu, Chatti a Babylónii. Získal mnoho zkušeností a naučil se novým věcem, jež nebyly v Egyptě známy, například používat opiáty nebo předpovídat budoucnost z ovčích jater. Jeho umění bylo všude velice váženo. V Babylóně poznal dívku jménem Minea, která patřila do harému babylonského panovníka. Minea krásně tančila a tvrdila, že patří svému jedinému bohu. Sinuhet ji vysvobodil a uprchli spolu z Babylónie. Zamilovali se do sebe, ale Minea byla oddána svému bohu. Když se dostali na Krétu, do rodné země Miney, oba dva spolu rozbili džbán, čímž se stali manžely. Na Krétě uctívali lidé kult býka a věřili v jednoho boha, jenž sídlil v Temném domě. Minea se vstoupila do Temného domu, aby zatančila před svým bohem. Z Temného domu se již nikdo nikdy nevrátil, ačkoli mohl. Sinuhet věřil, že se Minea vrátí, a marně na ni čekal. Po několika dnech se s Kaptahem dostal lstí do labyrintu v Temném domě, aby vysvobodil svou manželku. V jeskyni našel mrtvé tělo obludy s hlavou býka, tedy mrtvého krétského boha, a mrtvoly mladých mužů a žen, mezi nimiž byla i Minea. Zjistil pravdu o tom, že mladí muži a ženy vstupovali do labyrintu ne proto, aby tančili před bohem, ale proto, aby sloužili jako potrava této obludě. Poté co obluda zemřela, zabíjel kněz Minotauros ty, kteří do labyrintu vstoupili. Tak pravda nikdy nevyšla najevo. Sinuhet ztratil svoji velkou lásku.

Sinuhet s Kaptahem se vrátili do Egypta a koupil si dům po taviči mědi, také si najal hospodyni Muti. V Egyptě zuřily nepokoje a boje mezi příznivci Amona a Atona. Vychytralý Kaptah dokázal z bojů vytěžit obrovské bohatství. Sinuhet se zamiloval do Merit a později spolu měli syna Thovta. Merit mu ale nikdy neřekla, že to je jeho syn, protože byla moc hrdá. Sinuhet si tedy myslil, že vychovávají chlapce Meritiny přítelkyně. Pravdu zjistil až po tom, co byli Thovt i Merit zabiti během nepokojů v Egyptě. Tak ztratil Sinuhet svoji velkou druhou lásku. Sinuhet se také dozvěděl, že v jeho žilách koluje královská krev. Byla to Tij, velká královská matka, která posílala děti ostatních manželek faraóna Amenhotepa III. po vodě, aby tak neztratila svoji moc.

Achnaton byl slabým a špatným vládcem a prakticky Egypt ovládali kněz Aj a bojovník Haremheb. Sinuhet namíchal Achnatonovi jed do nápoje a faraón zemřel. Jeho nástupcem se stal mladík Tutanchamon, manžel jedné z Achnatonových dcer. Tutanchamon si ale jenom hrál s panenkami a potom vybíral vysoké daně, za které si budoval svůj hrob. Po jeho smrti se vlády ujal kněz Aj. Haremheb vedl velmi úspěšně války a dobýval ztracená území. Nefertiti plánovala s princeznou Beketamon, do níž byl Haremheb marně zamilován, pomstu. Naplánovaly, že se Beketamon provdá za chetitského prince s budou spolu vládnout Egyptu, tím by se Haremheb nemohl stát faraónem. Jejich plán byl ale prozrazen a Sinuhet byl vyslán, aby zabil chetitského prince. Válečník Haremheb se oženil s Beketamon, jež ho nenáviděla, a zplodili spolu syna Ramesse. Beketamon se mu za to pomstila tím, že spala s nejchudšími muži z celého Vesetu.

Sinuhet zase léčil nemocné lidi a zároveň shromažďoval kolem sebe ty, kteří také ještě věřili v Atona a v to, že všichni lidé jsou si rovni a na světě by měl být mír. To bylo faraónu Haremhebovi velice nepohodlné a vyhnal Sinuheta z Egypta do domu u moře. Tam za ním přijela Muti a starala se o něj. Sinuhet sepsal svoje trpké vzpomínky do 15 knih a litoval všeho špatného, čeho se dopustil.

ZNAKY:

  • autobiografický román
  • rozdělen do 15 knih

MYŠLENKA DÍLA:

Myšlenkou by mohlo být to, že všichni lidé jsou si na světě rovni a měl by být mír, ale je těžké tuto ideu prosadit ve světě, kde si lidé chtějí nahromadit co nejvíce majetku.

VLASTNÍ NÁZOR:

Velmi zajímavý příběh, ale druhá polovina knihy mě moc nebavila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 26.02.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Mika Waltari - Egypťan Sinuhet (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­