ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Waltari Mika (*19.09.1908 - †26.08.1979)

­­­­

Tajemný Etrusk

Rok vydání: 1972
Překlad: M. Hellmuthová
Ilustrace: J. Černý

 1. Finská (světová) literatura 2. poloviny 20. století - historický román
 2. Místem děje se stává cesta hlavního hrdiny za poznáním sebe sama, která vede přes Korinthos k pobřeží Malé Asie a následovně na Sicílii a na území samotné Itálie. Celý děj se odvíjí od Persko-řeckých válek, které jej velmi silně ovlivňují.
 3. Lars Turms - hlavní hrdina - hledající sám sebe a nacházející v sobě jednoho z nesmrtelných. Arsinoé - Turmsova napůl žena napůl milenka, nejkrásnější a nejmalichernější žena na světě, přes veškeré vady ji Turms navždy miluje. Dórieus - Turmsův spartský přítel, oba se vlastně nenávidí kvůli vlastnostem toho druhého. Tanakil - velmi stará vážená hímerská žena, zamiluje se do Dóriea a společně se vezmou, miluje ho tak, že než by o něj přišla raději ho zahubí. Dionýsios Fókajský - velitel námořní lodi, na které bojuje spolu s Turmsem a Dórieem po boku Maloasijských Řeků, později se stává vyhlášeným pirátem. Hanna - otrokyně, kterou bere Turms za svou, kvůli jí hrozícímu nebezpečí, na rozdíl od Arsinoé Hanna od Turmse otěhotní, za to je později prodána do otroctví. Mismé - dcera Mikóna a Arsinoé, kterou bere Turms za svou. Hiuls (Erkle) - syn Dóriea a Arsinoé, jeho ponechává Turms jako vládce Sikanům na Sicílii. Mikón - Řecký lékař unesen Dionýsiem, stává se Turmsovým přítelem, ale stejně jako Dórieus je sveden Arsinoé a raději spáchá sebevraždu, než by dále klamal svého přítele. Lars Arnth - syn lukumona, mladý a bojechtivý Etrusk, kterého Turms potká na svých cestách. Tertius Valerius - starý Říman, za kterého se Arsinoé provdá, když je Turms mimo Řím.
 4. Osnova děje
  1 - Delfy: Hlavní hrdina se přichází očistit do Delfského chrámu za hřích spáchaný v Sardech, kde zapálil chrám, od něhož došlo k vypálení celého města. Zde se setkává poprvé se Sparťanem Dórieem, který tu také čeká na rozsudek věštírny. Když jsou oba propuštěni, rozhodnou se vydat podle znamení do Iónie na pomoc tamnímu povstání.
  2 - Dionýsios Fókajský: Společně dopluli do Milétu, odkud se přeplavili na ostrov Lade, kde řecké loďstvo očekávalo perský útok. Tam si povšimli snad jediného správného námořníka Dionýsia, který přes všecky námitky mužstva neustále cvičil veslaře a nikomu nedopřál odpočinku. Proto, že se jako jediný připravoval na bitvu, nechali se T. a D. najmout do jeho služeb. Tak došlo k velké námořní bitvě, kterou Řekové prohráli. Proto se Dionýsios obrátil na útěk a rozhodl se vyplout do daleké řecké Massalie, ale nejprve bylo potřeba oloupit co možná nejvíce perských lodí. Tak se stalo, že bylo na lodi potřeba doktora, proto byl unesen Mikón. Po spoustě úspěšných přepadení se konečně vydaly lodě na západ. Tady se ukázala Turmsova moc přivolávat vítr.
  3 - Hímera: Po dlouhé plavbě konečně přistanou na Sicílii v přímořském městě Hímera, kde se všichni tři přátelé dostanou do konfliktu s láskou. Mikón se ožení, Dórieus se zamiluje do staré Tanakil a Turms do dcery místního vládce Kydippe. Zde se také Turms poprvé setkává s Etruským obchodníkem Larsem Alsirem. Jelikož jediné, co brání Dórieovi vzít si Tanakil, jsou její chybějící zuby, rozhodnou se všichni společně vyrazit do Eryku, kde umějí řemeslnící zuby zhotovit ze slonoviny.
  4 - Erykejská bohyně: Když došli do Eryku, navštívili zdejší nejvyšší chrám, kde Turms zapomněl na Kydippe a zamiloval se do Arsinoé, kterou tajně unesl. Ve městě také zemřela Aura, Mikónova žena, a tak na zpáteční cestě na sebe vzala Arsinoé její podobu, aby je nikdo nepoznal. Ovšem při cestě Turms zjistil, že již po tak krátké době jej Arsinoé podvedla, a to ještě s Dórieem.
  5 - Lidská oběť: Dionýsios tedy nechal vypravit novou výpravu, která měla konečně skončit v Massalii, avšak štěstí jim nepřálo, protože po dlouhé cestě zjistili, že jsou stále poblíž Sicílie. Ještě ke všemu však začal Dórieus věřit, že je mu souzeno ovládnout zemi Eryx na Sicílii jako potomek Hérakleův. Nakonec musel Dionýsios přeci jen na Sicílii opět přistát a přenechat velení Dórieovi. Před přistáním však ještě došlo k přepadení tyrhénské strážní lodi, na které byl obětován bohům Etruský velitel oné lodi.
  6 - Dórieus: Po přistání na souši se velení ujal Dórieus a sebral všechny námořníky a obyvatelé dobyté vesnice a vydal se na pochod převzít vládu nad Segestou. Po cestě se k němu přidávali další a další lidé, avšak většinou nijak nevyzbrojeni. Nakonec stanuli před Segestou, kde se utkali s jejich vojskem, ale za pomoci Tanakil se ukryli ve městě a dřívější vojsko zůstalo venku. Dórieus se stal pánem a uznali jej i Karthaginci, ale musel by vydat všechny ostatní námořníky. Navíc Arsinoé porodila a Dórieus poznal svého syna, proto chtěl Turmse zabít. Tanakil poznala, že jí byl manžel nevěrný, a tak jej sama zabila a nechala vyhnat všechny z jeho přátel. Tak odešel Turms, Arsinoé, Hiuls a Mikón do Sikanských lesů. Přibrali jako otrokyni Hannu, protože jí hrozila ve městě smrt.
  7 - Sikani: Turms s ostatními odchází do Sikanského lesa, kde se naučí sikanskému jazyku a jejich zvykům. Sikani považují Hiulse za svého vyvoleného vládce. Arsinoé se narodí dcera a krátce poté se odejde zabít Mikón. A když Mismé dospěje, zjistí Turms, že je dcerou Mikóna. Proto se rozhodne, že odejdou pryč spolu s Řeckým obchodníkem. Musejí však nechat Hiulse u Sikanů, protože by je jinak nepustili. Když dojdou k nejbližšímu přístavu, tak chce jat do Říma, ale Arsinoé vezme Mismé a vydá se do Rhegia. Turms se v žalu vyspí s Hannou. Druhý den ale zjistí, že Arsinoé neodjela, jen ho zkoušela.
  8 - Znamení: Připlují tedy do Říma, kde se jich ujme Tertius Valerius, který vidí v Arsinoé svou zesnulou žena. Bohužel Hanna otěhotněla, a tak ji Arsinoé prodala. Což si později Turms velmi vyčítal. Teď se však rozhodnul projít Etruská města a vydal se na sever. V jednom z nich potká Larse Arntha a stanou se z nich dobří přátelé.
  9 - Lukumo: Tak se opět vrátil do Říma a zjistil, že Arsinoé je opět těhotná, a navíc se vdala podle všech římských zákonů za Tertia Valerie, avšak její dítě nebylo jeho. Proto Turms znovu odešel z Říma a spolu s Etrusky se vydal podpořit Kartagince při dobývání Hímery za 2. řeckoperské války. V boji byli Řeky poraženi, a jen se šťestím se Turms vrátil do Říma. A protože v době, kdy byl pryč, byl Řím ve válečném stavu a jediné jeho pozemky zůstaly nepoškozeny, byl obviněn ze zrady a odsouzen k trestu smrti. Naposledy se setkal s Arsinoé, která mu zachránila život. Pak odešel za Etrusky a poznal v sobě lukumona.
  10 - Hostina bohů: Byli pořádány velké slavnosti, kdy opět uviděl Mismé a sám ji provdal za Larse Arntha. Navíc se pořádala hostina bohů, na kterou byli pozváni tři lukumoni a dva bohové. Avšak když konečně došlo k hostině, objevil se i jeden z nejmocnějších bohů. Koncem přichází i Hanna se svým mužem a Turmsovým synem, aby mu jej nechal. Turms měl takovou radost, že je Hanna živá, že jí syna přenechal.
 5. Celý román je vyprávěn životopisným typem, to znamená ich-forma.
 6. Na pozadí velkých historických událostí podává pozoruhodným způsobem příběh člověka stále ještě neprozkoumané civilizace.
 7. Kniha skvělá, ale poněkud dlouhá, takže zabrala příliš mnoho času.
  Citace: Její synové jí neodporovali, jakkoli považovali takové přání za nejisté. Tanakil vylezla na hranici ve svém nejlepším rouchu, objala mrtvolně páchnoucí tělo Dórieovo a vlastníma rukama ji zapálila. Její tělo shořelo spolu s Dórieovým. To všechno mi donesli později Sikani. Víc o Tanakil nemám co říci v Dórieovy smrti nelituji... (325)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Antti Korkea, 26.10.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Mika Waltari - Tajemný EtruskMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­