ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Crichton Michael (*23.10.1942 - †04.11.2008)

­­­­

Jurský park

Napínavý příběh, varující před zneužitím genového inženýrství, se odehrává na ostrově, kde je zřízen zábavný park znovu oživených pravěkých zvířat.
Firma zabývající se genovými manipulacemi vytvoří na osamoceném ostrově tuto kuriozitu, ale prohlídka před zahájením pro vybrané účastníky končí tragicky. Špion konkurenční firmy vypne zabezpečovací zařízení a pravěké obludy přestanou být ovladatelné. Hlavní hrdinové se zachrání a dokážou podat zprávu lodi, která vyplula z ostrova dříve, než přistane na pevnině. Přesto část zvířat z ostrova unikla.
Zfilmováno (1993, režie Steven Spielberg).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 1993. Z anglického originálu Jurassic Park přeložil Zdeněk Volný. Počet stran: 364. ISBN: 80-901068-9-7.

HLAVNÍ POSTAVY:

John Hammond, Alan Grant, Ellie Sattlerová, Ian Malcolm, Denis Nedry, Robert Muldon, Donald Gennaro, Alexis Murphy, Tim Murphy...

OBSAH:

Na sklonku 20. století dochází k rozvoji genetického inženýrství. Obchod s DNA se stal obrovským byznysem, společnosti pro klonování a využívání nových informací jsou rozesety po celém světě. Neustále spolu soupeří dvě konkurenční společnosti - InGen a Biosyn. Ta první jmenovaná většinu objevů publikuje, realizuje a Biosyn vše jen okopíruje a poupraví. Členem Biosynu je mj. Lewis Dodgson, muž, který pověří Denise Nedryho krádeží dinosauřích embryí z ostrovu Isla Nublar, kde společnost Johna Hammonda provádí realizaci klonování dinosaurů z druhohorního jantaru. Plánuje vybudovat obří zábavní park, kde namísto atrakcí budou izolování tvorové dávno vyhynulí, jež se po Zemi pohybovali v juře a křídě.

Alan Grant a Ellie Sattlerová, oba paleontologové, právě pracují na vykopávkách v Snakewater v Montaně. Ve stejné dějové linii je napadena ještěrkou dcera Mikeho Bowmana, Tina. Nikdo jí sice nevěří, že útočníkem nebyla pouhá ještěrka, a proto je obrázek, který nakreslila po napadení, odeslán odborníkům do ZOO. Ti jej posílají panu Sonovi. Nakonec zvíře identifikuje Alice Levinová, jako dinosaura...

Právě když Grant nachází první zachovanou kostru mláděte velociraptora, navštíví jej Bob Morfia z AOŽP a vyptává se na jeho spolupráci s Hammondovou nadací, InGenem, aj.

Zanedlouho Alanovi volá Alice Levinová a žádá jej, zda by mohl identifikovat rentgenový snímek, na němž se, jak se ukáže, nachází procompsognathus. Paleontologům zatelefonuje Hammond, zda by o víkendu nemohli navštívit jeho ostrov Isla Nublar, jenž by je mohl více než zajímat.

Výpravu tvoří ještě matematik Ian Malcolm, tvůrce teorie chaosu, počítačový technik a autor PC programu pro Jurský park, Denis Nedry, právník Donald Gennaro a vnoučata Hammonda, Lex a Tim.

Přesně podle zákona eskalace děje však dojde ke katastrofě, když hlavní počítačový technik Dennis Nedry, jenž chce zbohatnout prodejem embryí dinosaurů konkurenční biotechnologické společnosti Biosyn, vypne proud v ohradách pro dinosaury. Chce se tak dostat z chráněného parku do přístaviště, ale způsobí tím kolaps všech bezpečnostních opatření v parku a všichni dinosauři, včetně nesmírně nebezpečného tyranosaura a vysoce inteligentních velociraptorů se dostanou ven a brzy začnou ohrožovat životy návštěvníků i zaměstnanců parku. Nedry a mnozí další přijdou o život, než se povede přivolat pomoc z venčí (telefony jsou při vypnutí bezpečnostních opatření vyřazeny z provozu, a tak je nakonec nutné použít dosud fungující počítač).

V knize je v závěru ostrov pro jistotu zničen bombovým náletem námořnictva Spojených států (ve filmu nikoliv). Nikdo ale netuší, že ještě předtím překonala skupina vysoce inteligentních a nebezpečných velociraptorů moře směrem k pevnině na plovoucích kmenech stromů a nákladních lodích. V pralesích Střední Ameriky pak založí novou, rychle se šířící populaci chytrých zabijáků, kteří se nerozpakují zaútočit ani na člověka... Film ale končí jinak - v závěrečné epické scéně útočí na Granta, Sattlerovou a obě děti dva velociraptoři v budově pro návštěvníky. V poslední chvíli, kdy se již jeden dravec vymrští do vzduchu, však vnikne dovnitř tyranosaurus a rozdrtí ho v čelistech. Druhý raptor s mohutným odrazem skočí tyranosaurovi na záda, je ale proti němu příliš slabý a brzy je také zabit. Mezitím všichni lidští hrdinové utíkají k džípu a odjedou k heliportu. Odlétají z ostrova a cestou pozorují ptáky letící nad hladinou - jediné skutečně žijící potomky dinosaurů...

VLASTNÍ NÁZOR:

Fantasy román, jenž upoutá propleteným příběhem, tvory dávno vyhynulými, napětím, dobrodružstvím a dalšími prvky spojenými se slovním spojením Jurský park. V kombinaci se snímkem Stevena Spielberga vznikl nezapomenutelný dojem, že se kdesi v Kostarice nachází obrovské "zoo", které nemá v historii konkurenci. Jeden fakt lze knize vytknout, a to až příliš zamotaný děj, v němž se čtenář místy ztrácí. Pěkně vylíčený druhohorní příběh zasazený v dvacátém století, který bude přitahovat čtenáře ještě hezkých pár dekád...

POZNÁMKA:

V obsahu díla je zčásti použita textová pasáž popisující děj Jurského parku, která byla převzata z české Wikipedie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Synková, 03.09.2011

   
­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Michael Crichton - Jurský parkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­