ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Crichton Michael (*23.10.1942 - †04.11.2008)

   
­­­­

Ztracený svět

Malcolm se na okamžik zahleděl nazpět na temné útesy a pak promluvil. "Možná se stalo to, co se stát mělo," řekl. "Protože vymření bylo odjakživa veliká záhada. Na téhle planetě bylo celkem pět období, kdy pokaždé došlo k vymření velké většiny do té doby žijících druhů, a nezpůsobil to vždycky asteroid. Všichni se zajímají o vymření dinosaurů na konci křídy, ale podobná období byla na konci jury i v triasu. Byla rozsáhlá, ale neznamenala prakticky nic proti vymírání druhů v permu, které zahubilo devadesát procent veškerého života na téhle planetě, jak v mořích, tak i na pevnině. Nikdo neví, proč k takové katastrofě došlo. Ale uvažuju o tom, jestli my nejsme příčinou té příští."
"Jak to?" podivila se Kelly.
"Lidé jsou tak destruktivní," odpověděl Malcolm. "Někdy se myslívám, že jsme jakýsi druh moru, který má Zemi očistit. Ničíme věci tak dokonale, až se dohaduju, že je to třeba naše funkce. Možná že každých pár desítek milionů roků vzejde vždycky nějaké zvíře, které pobije zbývající živé tvory na světě, vyčistí palubu a umožní evoluci, aby vyplula do další fáze."
Kelly zavrtěla hlavou. Odvrátila se od Malcolma, zamířila na záď a posadila se vedle Thorna.
"Ty tomu všemu věříš?" řekl jí Thorne. "Já bych to nebral až zas tak strašně vážně. Tohle všechno jsou jenom teorie. Lidé se neubrání, aby se je nevymýšleli, ale faktem zůstává, že teorie jsou jen dohady, fantazie. A mění se. V dobách, kdy byla Amerika ještě nová země, lidé věřili, že existuje cosi, čemu říkali flogiston. Víš, co to je? Ne? No, na tom nezálež, protože nic takového stejně neexistuje. Taky věřili, že lidské chování ovládají čtyři humory, tělesné tekutiny, určující povahu a zdravotní stav člověka. A věřili, že Země je stará pouhé čtyři tisíce roků. Nyní se domníváme, že stáří Země je čtyři miliardy let, věříme na fotony a elektrony a myslíme se, že lidské chování je ovládáno věcmi jako ego a sebelásku. A jsme přesvědčeni, že tyhle dohady jsou mnohem lepší a vědečtější než ty dřívější."
"A nejsou?"
Thorne pokrčil rameny. "Pořád jsou to jenom fantazie. Není to skutečnost. Už jsi někdy viděla ego? Můžeš mi jedno přinést na talíři? A co foton? Nemohla bys mi přinést ukázat jeden foton?"
Kelly zavrtěla hlavou. "To ne, ale..."
"A nikdy to ani nedokážeš, protože takové věci prostě neexistují. Bez ohledu na to, jak vážně je lidi berou," řekl Thorne. "Za sto let se nám budou lidi smát. Budou říkat: 'Víš, co si tenkrát lidi mysleli? Věřili na jakési fotony a elektrony. Umíš si představit něco tak pitomého?' A s chutí se zasmějí, protože v té době už budou mít novější a lepší fantazie." Thorne zavrtěl hlavou. "A zatím, cítíš, jak se houpe člun? To je moře. Moře je skutečné. Cítíš sůl ve vzduchu? Cítíš, jak se ti do kůže opírá slunce? Vidíš nás všechny sedět pohromadě? To je skutečný svět. Život je nádherný. Je to dar, být naživu, vidět slunce a dýchat vzduch. A fakticky nic jiného ani neexistuje. Teď se podívej na kompas a pověz mi, kterým směrem je jih. Chci jet do Puerto Cortés. Je čas, abychom se my všichni vrátili domů."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 09.03.2006

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k úryvku
Michael Crichton - Ztracený světMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­